/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IKEA ujawnia swoje wyniki finansowe

IKEA

Autor: dja
Źródło: IKEA
Data: 2010-10-05


Po raz pierwszy w historii koncern IKEA przedstawił swoje wyniki finansowe. IKEA jest prywatnym przedsiębiorstwem, które nie ma obowiązku publikowania danych. Do tej pory wszelkie dane finansowe były skrzętnie ukrywane przed opinia publiczną. Według zapowiedzi, raport finansowy Grupy IKEA będzie odtąd publikowany każdego roku.

Sprzedaż Grupy IKEA w mld euroSprzedaż Grupy IKEA w mld euroFot. IKEA

Jak informuje zarządu IKEA, miniony rok ze względu na światowy kryzys gospodarczy był trudnym okresem, lecz mimo to, firmie udało się uzyskać wzrost sprzedaży i wypracowanego zysku.

W 2009 roku IKEA osiągnęła przychody w wysokości 21,846 mld euro (2008: 21,534 mld euro). Zysk Grupy przed opodatkowaniem wyniósł 2,913 mld euro (2008: 2,831 mld euro), a zysk netto 2,538 mld euro (2008: 2,280 mld euro). Poziom zysku na poziomie 11,6% nie odbiega od uzyskiwanego w ostatnich dziesięciu latach, kiedy kształtował się na poziomie 10-13%.

Od trzech lat IKEA nie wypłaca dywidendy, większość zysków inwestując w rozwój. W 2009r. koncern zainwestował ok. 2,1 mld euro w nowe sklepy (w roku finansowym 2009 otwartych zostało 15 nowych sklepów IKEA) oraz zakłady produkcyjne.

Grupa IKEA jest własnością fundacji Stichting INGKA założonej w 1982 przez twórcę firmy Ingvara Kamprada. Podmiotem dominującym w grupie jest należąca do fundacji spółka INGKA Holding BV, która zarządza Grupa IKEA. W skład grupy kapitałowej wchodzą spółki reprezentujące cztery sektory: zarządzanie strategiczne i rozwój, sprzedaż, produkcję oraz pozostałą działalność. Fundacja Stichting INGKA jest również założycielem fundacji Stichting IKEA, której obecna działalność skupia się przede wszystkim  na realizacji inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji i praw dzieci i młodzieży w krajach rozwijających się, tak by w dorosłym życiu mogły wziąć odpowiedzialność za swoją przyszłość.

W 2010r., w 41 państwach, IKEA zatrudnia ok. 127 tys. pracowników.

IKEA ujawnia swoje wyniki finansowe (Zdjęcia: 3)

Sprzedaż Grupy IKEA w mld euroStruktura Grupy IKEAIKEA obecna jest w 41 państwach świata. Na mapie zaznaczono liczbę sklepów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz