/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Awaria w Stora Enso przyczyną skażenia Narwi olejem opałowym

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-09-18


10 września rano Państwowa Straż Pożarna w Ostrołęce otrzymała zgłoszenie o płynącej substancji ropopochodnej po całej szerokości rzeki Narew. Strażacy natychmiast przystąpili do poszukiwania miejsca oraz przyczyny wycieku substancji do rzeki. Jak się okazało, źródłem zanieczyszczenia była ostrołęcka fabryka papieru należąca do koncernu Stora Enso.

Fabryka w OstrołęceFabryka w OstrołęceFot. Stora Enso

Na skutek awarii systemu zasilania kotła elektrociepłowni, lekki olej opałowy dostał się do zbiornika zabezpieczającego, a następnie do kanalizacji deszczowej, którą spływał do rzeki Narew. Jak ustalono, bezpośrednią przyczyną zdarzenia była pęknięta rura spustowa.

Działania ratownicze straży pożarnej polegały na zatrzymaniu wycieku w kanale deszczowym i ograniczeniu wypływu oleju znajdującego się już w kanale spustowym oraz neutralizacji plamy płynącej po rzece Narew. Za pomocą zanurzeniowej pompy turbinowej wypompowano olej ze zbiornika zabezpieczającego oraz przez studzienki rewizyjne z zamkniętego kanału deszczowego do zbiorników i podstawionej cysterny. Wylot kanału deszczowego do rzeki zablokowano, a następnie ułożono zaporę ze słomy oraz przy samym ujściu do rzeki postawiono dwie zapory sorpcyjne wraz z włókniną. Po otrzymaniu informacji o zablokowaniu wycieku uchylano klapę i zbierającą się emulsję mieszaniny wody z olejem pompowano przy pomocy specjalistycznego sprzętu do podstawionych pojemników, a następnie przy pomocy włókniny usunięto film olejowy z powierzchni wody.

Uwolniony olej, który spłynął do rzeki postanowiono wyłapać przy pomocy zapór sorpcyjnych i elastycznych w miejscowości Zambski Kościelne w pow. Pułtuskim, gdzie działania prowadziły jednostki specjalistyczne straży pożarnej z Płocka, Pułtuska, Makowa Maz., Warszawy, Sokołowa Podlaskiego i Siedlec.

Zarząd Stora Enso w oficjalnym komunikacie napisał:
W związku z awarią systemu zasilania kotła elektrociepłowni, która miała miejsce 10 września br. pragniemy poinformować Państwa o bieżącym stanie sytuacji. Przede wszystkim informujemy, że rozmiary tej awarii były znacznie mniejsze niż wstępne szacunki, które podaliśmy do publicznej wiadomości. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji oleju jaki pozostał w instalacji wiemy, że wyciekło ok. 1,5m3 oleju, a nie jak szacowaliśmy wcześniej między 3-5 m3.

Dzięki sprawnym i skutecznym działaniom Państwowej Straży Pożarnej i wynajętego przez Stora Enso Poland pogotowia ekologicznego Sintac Polska olej został z rzeki zebrany. W dniu wczorajszym zostały sprawdzone także zakola Narwi. Rzekę patrolowały jednostki Państwowej Straży Pożarnej, służby WIOŚ oraz firma Sintac Polska. Nie stwierdzono pozostałości oleju na wodzie.

Kierownictwo Stora Enso Poland podjęło odpowiednie działania zabezpieczające przed powtórzeniem się podobnych zdarzeń w przyszłości.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA