/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Targi EKO-LAS 2010 zakończone

MTP

Autor:
Źródło: MTP
Data: 2010-09-16


Międzynarodowe Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS to jedyne, tak wielkie wydarzenie dla sektora leśnego w Polsce. Na powierzchni 55 tysięcy m2 swoją ofertę zaprezentowało 120 wystawców z Polski, Czech, Finlandii, Kanady, Niemiec, Włoch i Szwecji. W ciągu trzech dni ekspozycję targową obejrzało ponad 6 tysięcy gości z Polski i zagranicy. Wśród fachowców obecni byli przedstawiciele przedsiębiorstw leśnych, zakładów usług leśnych, nadleśnictw, wydziałów gospodarki komunalnej urzędów miast i gmin, przedsiębiorstw energetycznych oraz dyrekcji dróg publicznych.

Eko-Las 2010Eko-Las 2010Fot. Drewno.pl

Od wielu lat targi stanowią okazję do prezentacji aktualnych trendów, technologii i nowości produktowych w najważniejszych sektorach związanych z rynkiem drzewnym i gospodarką leśną. Wśród bogatej oferty targowej prezentowano m.in. narzędzia, maszyny, urządzenia do pozyskiwania, zrywki i transportu drewna, środki ochrony lasu, pojazdy i środki łączności, odzież ochronną i sorty mundurowe, systemy informatyczne, instrumenty pomiarowe, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego i tartacznego a także wyroby z drewna.

Targi w plenerze - szerokie możliwości prezentacyjne
Duże powierzchnie demonstracyjne, gdzie wystawcy prezentowali pracę urządzeń leśnych w praktyce - tak w przeważającej mierze wyglądała dwunasta edycja targów EKO-LAS. Mimo plenerowego charakteru targów nie zabrakło stoisk informacyjnych oraz części ekspozycyjnej w namiocie.
Najbardziej emocjonujące i przyciągające codziennie rzeszę zwiedzających były niewątpliwie pokazy przygotowane przez wystawców były to m.in.: pokazy pracy harwesterów i forwarder, przyczep zrywkowych i żurawi, piłołuparek a także załadunku i rozładunku drewna, ścinki drzew. I wystawcy prezentujący swoją ofertę w namiocie dostarczyli odwiedzającym wiedzy praktycznej podczas pokazów dotyczących używanie odzieży ochronnej i kasków podczas pracy w lesie.

"Człowiek - Las - Drewno" czyli kolejna edycja Forum Leśnego
Uzupełnieniem pokazów oraz ekspozycji wystawców i w tym roku było Forum Leśne. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był "Człowiek - Las - Drewno", a tematami poruszanym podczas Forum były m.in.: formy realizacji prac leśnych z punktu widzenia poszczególnych grup zawodowych, nowe techniki i technologie w pracach leśnych a także leśnictwo i gospodarka przestrzenna. Podczas pierwszego dnia Forum wręczono certyfikaty "Leśny Znak Jakości". Znak ten promuje produkty oferowane na rynku leśnym. Jest on przyznawany wyrobom, usługom i procesom przydatnym dla gospodarki leśnej, które charakteryzują się potwierdzoną przez użytkowników, bardzo wysoką jakością wykonania.

W blasku złotych medali
Wystawcy targów EKO-LAS rywalizowali w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie o jedną z najbardziej prestiżowych nagród - Złoty Medal MTP. Nagradzane są w nim produkty cechujące się innowacyjnością, nowoczesność zastosowanych rozwiązań czy też ekonomicznością. W tym roku po raz pierwszy, zgodnie ze zmienioną formułą konkursu, jury wyróżnienia przyznało już przed targami. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka - Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu spośród zgłoszonych produktów za godne wyróżnienia uznał siedem produktów.

Równorzędnymi laureatami zostały:
- Ciągnik leśny Valtra S292 + rębak KESLA 645C - Producent: Valtra Inc., Finlandia i Kesla Oyj, Joensuu Factory, Finlandia, Zgłaszający: AGCO Sp. z o.o., Paczkowo
- APEX-4 drukarka termiczna - Producent: EXTECH INSTRUMENTS CORPORATION, USA, Zgłaszający: TAKMA Tadeusz Tiuchty, Wrocław.
- Średnicomierz elektroniczny CODIMEX-E przeznaczony do współpracy z aplikacjami "Leśnik" i "Brakarz" na rejestratorze leśniczego - Producenci: CODIMEX Sp. z o.o., Warszawa, TAXUS SI Sp. z o.o. Warszawa CGP Instruments, Węgry, Zgłaszający: CODIMEX Sp. z o.o., Warszawa
- eLMapa Lasy Niepaństwowe - Producent: Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Sękocin Stary
- Przyczepa PR-01 - Producent: Ośrodek Techniki Leśnej, Jarocin
- Wykaszarka łańcuchowa ILSBO 11150 - Producent : ILSBO TOOLS AB, Szwecja, Zgłaszający: Kompania Leśna Sp.j., Skierniewice
- Studium optymalizacji i rozwoju infrastruktury drogowej dla nadleśnictwa - Producent: Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu, Brzeg
 
EKO-LAS w Lubuskiem
Zgodnie z sugestią branży, w szczególności producentów i dostawców maszyn dla leśnictwa a także korzystając z sugestii Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych na miejsce organizacji targów wybrano Nadleśnictwo Świebodzin. Sukces targów potwierdza, że był to udany wybór. Sprawdziły się doskonałe możliwości logistyczne, doświadczenie organizacyjne oraz zaawansowanie techniczne i technologiczne regionalnego sektora leśno-drzewnego. Dodatkową atutem województwa lubuskiego jest także szeroki wachlarz atrakcji turystycznych związany z posiadanymi przez region walorami naturalnymi, historycznymi czy kulturalnymi. Targi odbywają się w cyklu dwuletnim. Miejscem kolejnych dwóch edycji będzie województwo lubuskie.

EKO-LAS podnosi normy jakości i bezpieczeństwa
Od 2010 roku targi EKO-LAS należą do organizacji Forestry Demo Fairs. Jest to międzynarodowa sieć pokazowych targów leśnych gwarantująca odwiedzającym i wystawcom bezpieczeństwo oraz wysoki poziom usług. Jej zadania przedstawione zostały podczas pierwszego dnia targów. Organizator targów będący członkiem FDF musi spełniać określone normy jakości i bezpieczeństwa mające zastosowanie wobec targów leśnych organizowanych na terenie lasu. Potwierdzeniem spełnienia tych norm jest Znak Jakości FDF.

W grupach na targi
I w tym roku dla naszych zwiedzających przygotowaliśmy specjalną ofertę przyjazdu na targi. Objęci nią byli leśnicy oraz pracownicy Zakładów Usług Leśnych. Oferta cieszyła się niezwykłą popularnością, skorzystało z niej blisko 2000 osób z całej Polski.

Patronat nad targami EKO-LAS objęli: Ministerstwo Środowiska, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Województwo Lubuskie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Za wsparcie branżowe targów organizatorzy dziękują również: Nadleśnictwu Świebodzin, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Zielonej Góry, Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Leśnych, Ośrodkowi Rozwojowo-Wdrożeniowemu Lasów Państwowych w Bedoniu, Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu oraz za współpracę medialną magazynowi Drwal.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz