/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

PIGPD: Propozycje zmian w zasadach sprzedaży drewna na 2011r.

PIGPD

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: PIGPD
Data: 2010-09-13


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego przedstawiła komunikat dotyczący jej stanowiska w zakresie proponowanych zmian w zasadach sprzedaży surowca drzewnego na rok 2011.

Fot. Drewno.pl

Komunikat nr 9/2010
z dn.10.08.2010r.

Szanowni Państwo,
Członkowie PIGPD


W związku ze znów pojawiającymi się w naszym środowisku fałszywymi informacjami i pomówieniami jakoby Izba zabiegała bądź to tylko o interesy dużych firm, bądź odwrotnie – reprezentowała tylko firmy małe, rozpowszechnianymi bez wątpienia przez osoby i instytucje wrogie wobec Izby i zabiegające o podział naszego przemysłu na zwalczające się grupy, w załączeniu przekazuję do Waszej wiadomości oficjalne, zatwierdzone przez Radę Izby STANOWISKO PIGPD zawierające główne punkty rozwiązań zasad sprzedaży drewna w 2011r. Stanowisko to zostało jeszcze w lipcu br. przekazane do Ministerstwa Gospodarki oraz jest w dyspozycji Kancelarii Premiera.

Rozwiązania na lata dalsze, idące w tym samym kierunku, powinny być zapisane w ustawie o lasach, co w przyszłości uniemożliwi manipulowanie nimi i podda je bezpośredniej kontroli ministrów gospodarki i środowiska.

Ponadto, w związku z oburzającym, złośliwym i niczym nie popartym, oczerniającym Izbę artykułem wydrukowanym w ostatniej Gazecie Przemysłu Drzewnego autorstwa zastępcy redaktora naczelnego J. Bekasa pt. „Trzeba dwojga do kantowania”, chcę w imieniu Prezydenta, Rady i Biura Izby przekazać Państwu, iż uważamy go za element planowej kampanii zmierzającej do zaszkodzenia Izbie i jej dorobkowi w walce o jak najlepsze dla Was warunki zakupu drewna. Można jedynie wyrazić ubolewanie, że gazeta, która kiedyś była pismem przemysłu drzewnego, dziś wbrew nazwie najwyraźniej służy innym interesom.

STANOWISKO PIGPD
Główne punkty prowizorium zasad sprzedaży drewna okrągłego przez PGL Lasy Państwowe w 2011r.

1. Zastąpienie przetargów ograniczonych na okres 2011r. umowami dedykowanym wszystkim odbiorcom dotąd uprawnionym do korzystania z tego typu przetargów, z opcją przedłużenia ich na kolejne 3 do 5 lat po wejściu w życie zmian ustawowych.

2. Wydzielenie puli drewna na cele sprzedaży w 2011r. poprzez umowy, o wielkości umożliwiającej zakup przez uprawnione przedsiębiorstwa min. 80% drewna zużywanego przez nie, ustalonej jako średnia z zakupów w ostatnich 3 latach.

3. Wprowadzenie negocjacji, prowadzonych na szczeblach nadleśnictw lub rdLP w zależności od skali zakupów, jako metody ustalania ceny drewna, prowadzonych pod nadzorem komisyjnym, (rejestrowanych i protokółowanych). Publikowanie informacji o wynikach tych negocjacji przez każdą prowadzącą je jednostkę LP, zawierających co najmniej dane o uzyskanej cenie głównych sortymentów - średniej, minimalnej i maksymalnej, ilości sprzedanego drewna w podziale na te sortymenty, ilości kupujących je firm.

4. Prowadzenie sprzedaży pozostałej puli drewna (poza pulą detaliczną) poprzez przetargi otwarte i jawne, bez względu na zastosowane rozwiązania techniczne.

5. Ograniczenie puli do sprzedaży detalicznej do 1% całej dostępnej masy drewna. Ograniczenie to nie dotyczy drewna opałowego.

6. Udostępnienie odbiorcom na bieżąco aktualizowanej informacji o podaży drewna wszystkich sortymentów, we wszystkich jednostkach LP.

7. Wprowadzenie systemu skont i rabatów za krótsze niż 30 dni terminy płatności lub przedpłaty.

8. Ustalenie zasady, że koszty zabezpieczenia płatności za surowiec ponosi sprzedający drewno.

Prezydent Izby
Sławomir Wrochna

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Główne punkty...

....to najwyżej w Pana snach Panie Wrochna.......dobranoc

LLL [2]Odpowiedz na ten komentarz2010-09-14 00:11:06

Zgłoś nadużycie

Panie Wrochna: do kantowania trzeba dwojga

Poniżej fragmenty z felietonu "Trzeba dwojga do kantowania" autorstwa pana Janusza Bekasa, opublikowanego we wrześniowym numerze Gazety Przemysłu Drzewnego.

"Nie tylko w biznesie drzewnym cenione są dobre relacje między sprzedającym a kupującym. Tymczasem w branży drzewno-leśnej od paru lat trwa nasilająca się kampania podkręcania złych stosunków między tartacznikami i leśnikami, choć na palcach jednej ręki mógłbym policzyć i wskazać z nazwiska prowadzących tartaki, którzy z tego są zadowoleni. Znacznie liczniejsza jest zaś grupa właścicieli tartaków, formalnie jeszcze związana z Polską Izbą Gospodarczą Przemysłu Drzewnego, którzy mówią: nie chcemy mieć nic wspólnego z awanturnictwem . No, ale jak tu każdemu partnerowi i leśniczemu tłumaczyć się z prasowego nagłówka: "Branża drzewna oskarża Lasy Państwowe"! O co? O kantowanie drewnem w sieci! Jak by nie wiedziała, że do kantowania w sieci potrzeba dwojga, jak do słynnego tanga Budki Suflera.
[...]
Ale jeśli oskarża się system internetowy o całe zło, by zakrzyczeć fakt - jak przekonują Lasy - że w obecnej nagonce biorą udział firmy, które stały za włamaniami do systemu, to prokurator winien raczej tym się zainteresować. Skoro czterech leśników przyłapano na udostępnieniu kodów znajomym tartacznikom, to może jednak bardziej winni są korumpujący leśników i nie bardzo wypada tylko leśników oskarżać o kantowanie drewnem w lesie? A tym bardziej zarzucać im możliwość sprzedaży drewna "wydmuszkom", skoro jest bezsporne, że "spółki-wydmuszki" tworzyła grupa przedsiębiorców drzewnych, usiłując pozyskać surowiec niezbyt uczciwymi metodami."

ciocia Enigma [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-09-14 13:04:44

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA