/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ceny drewna iglastego oszalały. Sosna za 400zł !!!

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-09-09


Ceny drewna iglastego na aukcjach e-drewno oszalały. Średnia cena płacona za świerk WCO1 w pierwszej dekadzie września to prawie 260 zł/m3 Ceny sosny są o 10 zł niższe. W RDLP Poznań wylicytowana została cena 399 zł/m3.

Średnie ceny drewna WCO1 wylicytowane na aukcjach zwykłych e-drewnoŚrednie ceny drewna WCO1 wylicytowane na aukcjach zwykłych e-drewnoFot. Drewno.pl

Średnie ceny sosny i świerka tartacznego są wyższe niż dębu. Rosną ceny praktycznie większości gatunków drewna. Wzrost cen na aukcjach zwykłych e-drewno obserwować można od lipca, kiedy zakończyły się aukcje systemowe dotyczące dostaw drewna w II półroczu 2010.

Ceny surowca w klasie WC01 w sierpniu w porównaniu do czerwca wzrosły:
- sosna 30%
- świerk 7% (w porównaniu do maja +20%)
- brzoza wzrost o 20%
- dąb wzrost o 6,4%

W pierwszym tygodniu września wylicytowane ceny za drewno iglaste są o ponad 15% wyższe niż w sierpniu.

Podobny trend wzrostowy obserwować można w przypadku drewna iglastego S2B wykorzystywanego do produkcji programu ogrodowego i palet. W tym przypadku średnie ceny przekraczają we wrześniu 200 zł/m3.

Wzrost cen ewidentnie spowodowany jest niedoborem surowca na rynku. Główna masa drewna przeznaczonego do sprzedaży w II półroczu br. została rozdysponowana w trakcie aukcji systemowych. Niewielkie ilości drewna oferowane obecnie przez Lasy Państwowe na aukcjach zwykłych e-drewno są praktycznie sprzedawana w 100%. Tartaki, których byt zależy od dostępu do surowca, podbijają ceny do absurdalnego poziomu, który nie daje szans na jakikolwiek zysk ze sprzedaży wyrobów z tak drogiego drewna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz