/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Chiński przemysł drzewny w 2009r.

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-08-22


Globalny kryzys gospodarczy ominął chińską gospodarkę w tym również przemysł drzewny. W 2009r. poza produkcją sklejka (-3,19%) o oraz płyt i paneli laminowanych (-4,96%) wszystkie główne gałęzie tej branży zwiększyły produkcję. Szczególnie duży wzrost odnotowała produkcja płyt wiórowych (+11,16%) oraz mebli z drewna (+16,79%).

Chiny są głównym odbiorcą drewna z nowozelandzkich plantacji. Na zdjęciu trakty wywozowe z plantacji położonej w regionie Marlborough (Nowa Zelandia)Chiny są głównym odbiorcą drewna z nowozelandzkich plantacji. Na zdjęciu trakty wywozowe z plantacji położonej w regionie Marlborough (Nowa Zelandia)Fot. Phillip Capperr, CC

Według danych statystycznych pozyskanie surowca drzewnego w Chinach wyniosło 69,380 mln m3. Oznacza to co prawda spadek o 14,40% w stosunku do 2008r., jednak wziąć pod uwagę należy fakt, że wielkość pozyskania w 2008r. została zdeterminowana koniecznością usunięcia ogromnych mas śniegołomów jakie powstały zimą 2007/2008r. Głównym źródłem surowca drzewnego dla przemysłu są w Chinach plantacje, których udział w przyszłości będzie wciąż rosnąć. Drewno do produkcji tarcicy o większych wymiarach i wysokiej jakości pochodzi głównie z importu.

Łączna ilość surowca jaką zaimportowano na chiński rynek osiągnęła w 2009r. poziom 28,059 mln m3, czyli o 5,1% mniej niż w roku poprzednim. Ostatni kwartał roku charakteryzował się jednak wyraźną tendencją wzrostową. W grudniu do Chin trafiło o 43% więcej drewna okrągłego niż w grudniu 2008r.

Spadek zakupów dotyczył wyłącznie drewna liściastego (głównie gatunków egzotycznych), którego zakupy obniżyły się ilościowo aż o 29,6%. Ma to związek przez wszystkim z wzrastającą świadomością konieczności ochrony lasów tropikalnych za strony nabywców wyrobów drzewnych. Konieczność użycia w produkcji drewna certyfikowanego ogranicza źródła zakupu i przekłada się na wzrost cen.

W przypadku drewna iglastego w minionym roku zanotowano wzrost zakupów o 9,5% do poziomu 20,297 mln m3 kłód. Obecnie głównymi dostawcami kłód iglastych na rynek chiński są Rosja i Nowa Zelandia, jednak po wprowadzeniu rosyjskiego cła wywozowego na drewno okrągłe na znaczeniu zyskają dostawy kłód z Kanady.

Według szacunków ze względu na rosnący popyt krajowy na wyroby drzewne oraz ożywienie na rynkach eksportowych, w 2010r. wielkość chińskiego importu surowca drzewnego będzie zbliżona lub wyższa jak w 2008r.

Wielkość produkcji wybranych grup produktów drzewnych w 2009r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz