/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

USA ogranicza emisję formaldehydu z tworzyw drzewnych

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-08-21


W ubiegłym miesiącu prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zatwierdził nową normę dotyczącą emisji formaldehydu przez tworzywa drzewnych (Formaldehyde Standards for Composite Wood Products Act).

Wzór chemiczny aldehydu mrówkowego (formaldehydu)Wzór chemiczny aldehydu mrówkowego (formaldehydu)

Oznacza to, że do 1 stycznia 2013r. produkowane w USA produkty drzewne takie jak np.: sklejki, płyty wiórowe, płyty OSB czy MDF będą musiały spełnić nowe normy emisji formaldehydu, czyli około 0,09 ppm. Rozporządzenia stosuje się również do wyrobów gotowych, które wykonane są tych tworzyw drzewnych (np. mebli). Produkty te będą musiały być testowane i certyfikowane przez instytucje niezależne od producentów i dystrybutorów.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska do lipca 2013r. ma obowiązek dokonania zmiany przepisów dotyczących importu wyrobów drzewnych na amerykański, tak by zapewniły, że przywożone produkty drzewne również spełniają nową normę.

Nowa ogólnokrajowa norma dotycząca formaldehydu wzorowana jest na obowiązującej od 2007r. normie kalifornijskiej.

Wartość graniczna nowej amerykańskiej normy jest zbieżna z obowiązujacą w Europie klasą higieniczności E1 dla której wartość ustalono na 0,1 ppm.
 
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca by produkty nie emitowały więcej niż 0,05 ppm forma;dehydu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz