DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wymiana handlowa Holandii z nowymi członkami UE

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-15


"De Volkskrant" z dn. 08.03 na podstawie raportu opublikowanego przez niderlandzki Urząd Statystyczny (CBS) informuje o szybkim wzroście wymiany handlowej w ciągu ostatniego roku między Holandią a nowymi państwami członkowskimi UE...

Całkowita wartość importu z dziesięciu nowych państw członkowskich wzrosła w 2004 roku o 40% w porównaniu z rokiem 2003 podczas gdy całkowita wartość eksportu wzrosła o 30%. Głównymi partnerami Holandii w tej grupie państw były: Polska, Czechy i Węgry. Import z Polski wzrósł o 20% w zeszłym roku i osiągnął poziom 2 miliardów euro, podczas gdy eksport do Polski wzrósł o 17% do 3,2 miliardów euro.

Wymiana handlowa z Czechami zanotowała najbardziej dynamiczny wzrost. Najczęściej importowanym dobrem z nowych krajów członkowskich były komputery, w szczególności z Węgier, Czech i Słowacji.
Większość komputerów była przeznaczona na eksport lub reeksport przez port w Rotterdamie. Mikroprocesory stanowiły 25% całego eksportu do nowych państw członkowskich, głównie na Węgry i do Czech. Wartość importowanych dóbr z nowych państw członkowskich wzrosła do 6,3 miliardów euro przez rok 2004. To stanowi 33% wzrost w porównaniu z rokiem 2003.
Całkowita wartość eksportu Holandii do nowych państw członkowskich wyniosła 9,3 miliardów euro i wzrosła o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim.

*

Polacy wykupują nieruchomości we wschodnich Niemczech

Dziennik "The Daily Telegraph" (DT) 11.03.2005 r. poinformował, że zamożniejsi Polacy kupują nieruchomości w przygranicznych obszarach niemieckich.
Wg DT, przed poszerzeniem UE oczekiwano, że Niemcy będą wykupywać tanie domy w Polsce. Tymczasem dzieje się odwrotnie, co mówi tyleż o przedsiębiorczości Polaków, ile o złym stanie gospodarki tej części Niemiec i o exodusie miejscowej ludności. We wschodniej części Niemiec nieruchomości są bardzo tanie.
Przygraniczne miasteczko Penkun zostało po zjednoczeniu Niemiec gruntownie odnowione, ale to nie powstrzymało dwóch trzecich miejscowej ludności przed wyjazdem stamtąd na stałe; jedna trzecia domów w miasteczku pozostała niezamieszkana. Zdaniem dwóch Polaków ze Szczecina, którzy "za śmieszne sumy" kupili domy i przedsiębiorstwa (rzeźnię, piekarnię) w Penkun, nabycie podobnych nieruchomości w coraz droższym Szczecinie kosztowałoby ich wielokrotnie więcej, o ile w ogóle byłoby możliwe. DT przytoczył opinię polskiej agentki nieruchomości, że ceny posesji w Penkun są bardzo atrakcyjne dla Polaków, nawet jeśli te obiekty po zakupie wymagają poczynienia dodatkowych inwestycji.
Na razie nie sprawdzają się przewidywania, że Niemcy z Penkun będą odnosić się z niechęcią do nowych sąsiadów z Polski. DT przytoczył wypowiedź 76-letniej mieszkanki Penkun, że po wyjeździe tak wielu dotychczasowych mieszkańców: lekarzy, dentystów, rzeźnika, młodzieży - miasto czeka na ludzi, dzięki którym będzie mogło dalej istnieć.)

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz