/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mera spodziewa się wzrostu sprzedaży w II połowie roku

Mera

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Mera
Data: 2010-08-20


Mera SA (do niedawna Mera Schody SA) zaprezentowała raport finansowy za II kwartał br.. Choć w porównaniu z ubiegłym rokiem przychody ze sprzedaży są o ponad 15% niższe, spółka osiągnęła istotny wzrost zysku.

Fot. Mera

Według raportu skonsolidowanego, przychody ze sprzedaży wyniosły w I poł. 2010r. 15,203 mln zł (2009: 17,975 mln zł). Spółka zanotowała zysk operacyjny na poziomie 2,634 mln zł (2009: 1,353 mln zł) i zysk netto w wysokości 2,054 mln zł (2009: 0,763 mln zł).

Według informacji zarządu spółki, na niższe przychody wpływ miała głównie mniejsza sprzedaż schodów. Spadek zamówień związany był z mniejszą ilością nowych budów rozpoczynanych w 2009 roku oraz opóźnieniem prac budowlanych spowodowanym przez fatalne warunki atmosferyczne występujące w pierwszym kwartale br. Opóźnienia dotyczyły budów realizowanych tak w Polsce, jak i w Niemczech (głównych rynkach spółki), co spowodowało przesunięcia terminów realizacji zamówień produktów wykończenia wnętrz, w tym schodów. Obecnie firma obserwuje wzmożoną aktywność  i  poprawę  nastrojów  zarówno  na  polskim,  jak  też  niemieckim rynku budownictwa jednorodzinnego. Przekłada się to na wzrost zamówień realizowanych w III kwartale. Zarząd Mera SA przewiduje znaczny wzrost sprzedaży schodów i elementów schodów w drugim półroczu br.

W segmencie produkcji schodów i elementów schodów Mera zrealizowała programy podnoszące jakość produktu i obsługi klienta, co pozwoliło na osiągnięcie spadku ilości reklamacji i niezakończonych realizacji. Poprawa w tym zakresie pozwala znacznie przyśpieszyć przepływy finansowe jak i podnosi poziom zadowolenia klientów.
 
Sprzedaż płyty klejonej, elementów meblowych i tarcicy osiągnęła poziom ubiegłoroczny. Według opinii spółki branża meblowa przejawia wyraźne oznaki ożywienia, dlatego prognozuje kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży w tym segmencie w porównaniu do pierwszego półrocza br.

W I połowie br. Mera SA zrealizowała ostatni etap restrukturyzacji finansowej i produktowej spółki zależnej KLON Sp. z o.o. Dwuletni proces został zakończony sukcesem, co w przyszłości ma skutkować całkowitą samodzielnością finansową spółki.  KLON Sp. z o.o. obecnie ma zapełniony portfel zamówień do końca 2010 roku. Od sierpnia powinien nastąpić znaczny wzrost sprzedaży i zysku tej spółki.

Klon sp. z o.o. jest ważnym elementem Grupy Kapitałowej Mera. Dzięki tej spółce Grupa będzie w 100% realizowała zaopatrzenie w surowiec (za wyj. drewna  egzotycznego), czego rezultatem będzie obniżenie kosztów produkcji schodów i poprawa rentowności. 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz