/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PIGPD: Drewno znów będzie biomasą

PIGPD

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: PIGPD
Data: 2010-08-18


Choć, jak powszechnie wiadomo, PIGPD reprezentuje przede wszystkim swoich Członków, to jednak chcemy, aby o bieżącym stanie spraw ważnych dla całego przemysłu drzewnego, na które staramy się wpływać, wiedzieli wszyscy zainteresowani. Mam nadzieję, że przekona to Państwa, że te 130 firm, które należą do Izby, wspiera i finansuje działania, które służyć mają nam wszystkim. Warto więc nas wzmocnić i włączyć się do PIGPD, do czego Was zachęcamy – a wszelkie potrzebne do tego informacje znajdziecie na naszej stronie www.przemysldrzewny.pl.

Odpady drzewne w elektrowniiOdpady drzewne w elektrowniiFot. Tetris L, CC

Niewielu z Państwa zapewne wie, że szykuje się bardzo istotna zmiana przepisów dotyczących uznawania drewna za biopaliwo, służące do produkcji energii odnawialnej. Zawiera ją projekt nowego rozporządzenia Ministra Gospodarki, które ma zastąpić obecne rozporządzenie „w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczania opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii”.

Dotychczasowe zawierało zapisy które powodowały, że z roku na rok coraz mniejsza ilość drewna w postaci np. zrębków i odpadów tartacznych była uznawana za źródło energii odnawialnej, aż do roku 2014, kiedy już w ogóle drewno nie byłoby uznawane za paliwo dające energię odnawialną, produkowaną przez energetykę zawodową. Ten rynek zbytu byłby dla nas stracony a prawie jedynym odbiorcą zrębków i trocin, poza lokalnymi małymi zakładami energetycznymi i papierniami, byłyby fabryki płyt wiórowych.

Nowe rozporządzenie to zmienia, dopuszczając znaczny udział „biomasy leśnej” przy spalaniu przez duże jednostki energetyczne biomasy pochodzenia rolniczego. Istotne jest też, że udział tej pierwszej (stopniowo ograniczany przy tzw. współspalaniu - np. wspólnie z węglem - od 75% w 2010r. do 25% w 2016r.) jest dopuszczalny w znacznie większym stopniu w jednostkach specjalnie przygotowanych do opalania samą biomasą. Tworzy się więc poważny rynek na wszelkie pozostałości z produkcji drzewnej, co jest po myśli przemysłu tartacznego.

Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Te same ułatwienia dotyczą bowiem drewna okrągłego, które też w całości mieści się w pojęciu „biomasy leśnej”. Wg wstępnej oceny, opłacalność spalania biomasy będzie przy tym bardzo wysoka dzięki specjalnym dopłatom do każdej MWh „zielonej energii”. Wartość tzw. „zielonych certyfikatów”, jakie elektrownie sprzedają wraz z energią ze źródeł odnawialnych, wynosi obecnie 250 zł za 1 MWh, a do jej wyprodukowania wystarcza mniej więcej 1m3 drewna. Dla energetyki nie będzie więc żadnym problemem płacenie stawek rzędu 200 zł/m3 za jakiekolwiek drewno. Przy takich możliwościach system sprzedaży przetargowej typu „e-drewno” wprowadzony przez LP okazuje się dla producentów energii (nie tylko polskich!) idealnym rozwiązaniem. Wygrają przecież każdy przetarg, nie musząc wcale wiązać się umowami. Biorąc pod uwagę bardzo szybko rosnące możliwości spalania biomasy przez tzw. „dużą energetykę”, stanowi to ogromne, realne zagrożenie dla stabilności rynku drewna okrągłego i może być powodem poważnego jego deficytu - nie tylko drewna opałowego. Mówiąc wprost – energetyka wkrótce będzie zdolna zużyć całe dostępne drewno – całe 33 mln m3 i nie ma w tym żadnej przesady.

W związku z tym Izba, która została zaproszona do złożenia uwag do omawianego projektu, zgłosiła propozycję, aby spod pojęć „biomasa” i „biomasa leśna” wyłączyć całość drewna stanowiącego surowiec przemysłowy (i produkowane bezpośrednio z niego zrębki), a więc całe drewno wielkowymiarowe i średniowymiarowe poza grupą S4, w oparciu o klasyfikację zawartą w odpowiednich Polskich Normach. Ministerstwo Gospodarki zapowiada kontynuowanie dalszych prac nad omawianym rozporządzeniem jeszcze sierpniu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz