/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PIGPD: W tym roku nie ma szans na nową Ustawą o lasach, ale trzeba zmienić zasady sprzedaży drewna

PIGPD

Autor: Bogdan Czemko, oprac. dja
Źródło: PIGPD
Data: 2010-08-18


PIGPD poinformowała, że w związku z ilością uwag jakie zostały zgłoszone do projektu założeń zmian w ustawie o lasach planowany początkowo na połowę lipca termin uzgodnień międzyresortowych przesunął się już na koniec sierpnia. Zarówno Ministerstwo Gospodarki, jak i Środowiska zgodnie stwierdzają, że w tej sytuacji nie ma szans na tak szybkie przeprowadzenie prac legislacyjnych, aby projekt ustawy był gotowy i głosowany w tym roku.

Fot. Drewno.pl

Według pierwotnych założeń nowa ustawa o lasach miała być zatwierdzona przez Sejm jeszcze w tym roku i zacząć obowiązywać z początkiem 2011r.

Jak mówi Bogdan Czemko, dyrektor biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, wśród propozycji zmian zgłoszonych do projektu ustawy znalazły się również uwagi i kompletne propozycje rozwiązań dot. zasad handlu drewnem okrągłym złożone przez Izbę. - Oznacza to, że w roku 2011 czeka nas kolejne prowizorium zasad sprzedaży drewna. Izba przygotowała i przekazała Ministerstwu Gospodarki listę najważniejszych warunków jakie powinno ono spełnić. Przede wszystkim żądamy, aby już teraz wprowadzić umowy gwarantujące stałym odbiorcom zakup przynajmniej 80% potrzebnego drewna. Dyrektor Generalny LP zasłania się jak zwykle stanowiskiem UOKiK, które ma to rzekomo uniemożliwiać. W związku z tym, jeszcze w sierpniu mają odbyć się na ten temat rozmowy w UOKiK, na których interesy przemysłu drzewnego reprezentować ma Ministerstwo Gospodarki, z którym pozostajemy w stałym kontakcie.

Zgodnie z komunikatem PIGPD, zmiany, o których mowa wyżej, są tym bardziej konieczne, że obecny, przetargowy system sprzedaży po kompromitacji z maja (gdy LP zastały zmuszone unieważnić 94 przetargi w ciągu jednego dnia), po raz kolejny udowodnił swoją niewydolność i wadliwość. W złożonym przez Izbę jeszcze w czerwcu powiadomieniu służb specjalnych i Prokuratury o wadach systemu (przygotowanym i przekazanym zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Izby), pisano o niebezpieczeństwie jakie tworzy dla rynku drewna możliwość ujawnienia loginów leśników wybranym firmom kupującym drewno.
 
- Szybko okazało się, że nie jest to tylko teoria. - mówi Bogdan Czemko - W dn. 08 lipca, podczas posiedzenia Sejmu poseł Piotr Cybulski publicznie oświadczył, że posiada na to pisemne dowody, a odpowiadający mu wiceminister środowiska – Janusz Zaleski, usiłując to doniesienie zbagatelizować – faktycznie potwierdził, że takie zdarzenia miały miejsce. Jesteśmy pewni, że jest tylko kwestią czasu publiczne ich ujawnienie. Co znaczy dostęp do tych loginów dla kupujących drewno, łatwo sobie wyobrazić, bowiem ktoś, kto posiada taki login i hasło administratora systemu, może przecież wygrać jaki chce przetarg ograniczony z przebiciem tylko o złotówkę. Może też śledzić na przetargach otwartych gdzie jego konkurent usiłuje kupić drewno i albo mu to uniemożliwić, albo podbić mu cenę nie ujawniając się samemu. Na razie nie wiadomo od jak dawna loginy administratorów były w ten sposób wykorzystywane, przez kogo, ani jakie straty ponieśli z tego tytułu kupujący. Oczekujemy więc, że wyjaśnią to powołane w tym celu instytucje, takie jak Prokuratura lub CBA. To co jednak już teraz nie podlega dyskusji, to to, że rzekomo „antykorupcyjny i przejrzysty” system sprzedaży przetargowej, jak określali go leśnicy, okazał się systemem podatnym na korupcję, nieuczciwym i niebezpiecznym. To absolutnie wystarczający powód, aby przestać go stosować od zaraz.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz