/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Barlinek: Certyfikat DINplus dla peletu z Ukrainy

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2010-08-17


Z końcem lipca 2010r. zakłady Barlinek Invest, produkujące biopaliwa stałe na Ukrainie, jako pierwszy w Europie producent otrzymały prestiżowy certyfikat DINplus, zgodny z najnowszą Europejską Normą EN 14961-2, dotyczącą jakości peletów drzewnych.

Fot. Barlinek

Norma EN 14961, wprowadza jednolite standardy dotyczące wysokiej jakości biopaliw, określa ich właściwości fizyczno-chemiczne oraz metody klasyfikacji. Druga część tej normy, EN 14961-2 specyfikuje wymagania stawiane peletom drzewnym. Jej wprowadzenie w lipcu 2010r. wieńczy kilkuletni etap przygotowań, na bazie norm jakościowych obowiązujących dotychczas w Austrii, Niemczech i Szwecji.

Główny podział na klasy jakości jest definiowany w oparciu o zawartość popiołu w peletach. Najnowsza norma określa także precyzyjnie pozostałe właściwości peletów drzewnych, a zwłaszcza wymiary, wilgotność, gęstość, wartość opałową, wytrzymałość mechaniczną, temperaturę topnienia popiołu, oraz pochodzenie surowca drzewnego do produkcji. Wyroby są klasyfikowane oparciu o powyższe parametry. Najlepsza pod względem jakości jest kategoria A1 i wymagania jej stawiane są najbardziej restrykcyjne.

Przyznanie certyfikatu zgodności A1 z Normą Europejską peletom drzewnym z Barlinka o średnicy 6 i 8mm ma dla firmy istotne znaczenie, potwierdza bowiem najwyższą jakość barlineckiego peletu, który – niezależnie od miejsca produkcji – jest wytwarzany zgodnie z surowymi normami i procedurami obowiązującymi w fabrykach Barlinka. Produkt ten spełnia najostrzejsze wymagania, stawiane tego rodzaju produktom w Europie. - Ten certyfikat to oficjalne potwierdzenie tego, że pelet drzewny z Barlinka należy do elitarnego grona najlepszych granulatów, dostępnych obecnie w Europie – mówi Rafał Węcek, dyrektor ds. sprzedaży biopaliw w Barlinku. – Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że ten prestiżowy, pierwszy w Europie certyfikat otrzymały fabryki peletu drzewnego na Ukrainie. To oznacza, że barlinecki pelet utrzymuje niezmiennie najwyższą jakość produkcji – uważa Rafał Węcek.

Barlinek: Certyfikat DINplus dla peletu z Ukrainy (Zdjęcia: 2)

Najistotniejsze parametry dotyczące dotychczasowej i nowej normy DINplus

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA