/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wspomnienie

Autor: Waldemar Spychalski
Źródło:
Data: 2010-08-12


Wspomnienie o Śp. Tadeuszu Struzińskim

Śp. Tadeusz StruzińskiŚp. Tadeusz Struziński

22 lipca br. odszedł od nas na zawsze bardzo dobry leśnik i mój serdeczny kolega, Śp. Tadeusz Struziński. Tak bardzo kochał życie! Oprócz pasji do lasu, był zapalonym myśliwym i koniarzem, zimą biegaliśmy razem na nartach. Miał artystyczną duszę - malował przepiękne obrazy, dwa z nich zawsze będą zdobić ściany w moim domu. Przez 30 lat pracy przeszedł po kolei wszystkie szczeble kariery do Nadleśniczego. Świetnie rozumiał problemy firm leśnych. Był zwolennikiem wieloletniej współpracy ze sprawdzonymi Zulami, aby dawać im szanse na rozwój. Zawsze mogliśmy liczyć na jego radę i pomoc. Gdy dałem mu do oceny swój artykuł z „Drwala” o „Harvesterach w Niemczech” przysłał mi sms-a: -Przeczytałem, gratuluję, tak trzymać!  

Odszedł bo tak zdecydował. Miał kłopoty, ale nie tłumaczą one do końca krzywdy, jaką wyrządził sobie i bólu, jaki zadał najbliższej rodzinie. Na pewno nie potrafił pogodzić się z myślą, że po tylu latach nie będzie miał dachu nad głową i że musi błagać o jaką-bądź pracę. Dlaczego? - pytał wszystkich, przecież ja nikogo nie zabiłem!.. Śmierć Tadzia budzi we mnie kolejne wspomnienia: -Parę lat wcześniej, inny mój przyjaciel ,Ryszard, wrażliwy, mądry człowiek, kiedy odchodził z Lasów, napisał taki wiersz:

„Zetrą nas czasu żarna, zostanie noc czarna…
W lesie 50 lat. Z krwawą na duszy’raną’ odchodzę w siną dal.
Tylko mi mojej Puszczy, tylko mi Mazur żal…”


Naprawdę się wtedy o niego martwiłem. Na szczęście żyje, jest na wcześniejszej emeryturze, wciąż leczy „rany”. Będąc inspektorem, Ryszard kładł nacisk na „kontrolę pozytywną”. Twierdził, że ważniejsze od tego, co człowiek zrobił źle, jest to co zrobił d o b r z e, bo tylko w tym kontekście można właściwie ocenić efekt jego pracy.  

Z kolei Michał, mój przyjaciel z Technikum Leśnego, był najlepszym matematykiem w szkole, studiował nawet ten przedmiot na uniwersytecie. Potem wrócił do lasu. Jako umysł ścisły przez 30 lat prowadził wzorowo leśnictwo. Miał jeden brzydki zwyczaj – przy różnych okazjach - zwłaszcza nowych zarządzeń, pytał w nadleśnictwie czy aby 2 + 2 nie powinno być 4? -Ale któż jest bez wad? Mając 50 lat ukończył studia przyrodnicze z najlepszą lokatą na roku. Nagle okazało się, że jego leśnictwo ma być zlikwidowane. Dostał pracę w sąsiednim jako podleśniczy u leśniczego z ledwie rocznym stażem . Dziś znaczy tam trzebieże i wydaje drewno licząc, że dotrwa jakoś do emerytury. Podobnych przykładów mógłbym podać więcej. D l a c z e g o tak się dzieje?

- Lasy Państwowe zatrudniają rzesze inteligentnych, świetnie wykształconych i oddanych swojej pracy ludzi. Jednak system ścisłych instrukcji oraz drobiazgowych, często graniczących z absurdem kontroli, świadczy o kompletnym braku zaufania do uczciwości i wiedzy własnych pracowników i sprawia, że ten wielki potencjał jest zablokowany. W prywatnej firmie byłoby to nie do pomyślenia!
A może tak właśnie ma wyglądać przyszłość, że podobnie jak pilarza harvester, tak leśnika też wyprzeć powinna maszyna? Bo przecież one nie mają wątpliwości i nigdy nie zadają kłopotliwych pytań…

Czy trzeba pisać o Lasach źle? -Wcale tak nie uważam. Te prawdziwe historie napisało życie. Jeśli na ich podstawie, ktoś dojdzie do wniosku, że w Lasach źle się dzieje, to jest to jego zdanie i ma do tego prawo, by dociekać przyczyn. Jeśli ktoś inny uzna, że jest wręcz przeciwnie, też ma do tego prawo. Ważne, abyśmy mogli s a m o d z i e l n i e myśleć. Dla niektórych ludzi, myślenie jest jak oddech – nie mogą bez niego żyć… Może właśnie dlatego opuścił nas Tadeusz…Może jego śmierć skłoni jeszcze kogoś do zastanowienia i nie pozostanie tak bardzo daremna. Oby. Wszystkim nam będzie Tadzia bardzo brakowało. Cześć jego pamięci!

 

Waldemar Spychalski


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz