/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Koniec handlu nielegalnym drewnem w UE od 2012 roku

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2010-08-12


Parlament Europejski zatwierdził 6 lipca projekt zakazu handlu nielegalnym drewnem w UE. Nowe przepisy wejdą w życie w roku 2012.

Fot. NEPCon

Projekt koncentruje się przede wszystkim na tych przedsiębiorcach, którzy jako pierwsi w łańcuchu dostaw wprowadzają produkty drzewne na rynek europejski. To oni zostaną obarczeni odpowiedzialnością prawną jeśli wprowadzane produkty okażą się nielegalne. Przedsiębiorcy ci będą także zobowiązani do prowadzenia działalności zgodnej z systemem Należytej Staranności (Due Diligence). W związku z tym będą musieli dokonywać między innymi ocen ryzyka. Kary za naruszenia nowych przepisów zostaną określone indywidualnie przez każde państwo członkowskie.

Skoncentrowanie projektu na pierwszym ogniwie łańcucha dostaw wewnątrz UE stanowi podstawową różnicę pomiędzy legislacją unijną, a amerykańską ustawą Lacey Act. W myśl tej ostatniej do odpowiedzialności pociąga się wszystkich przedsiębiorców działających na rynku, tymczasem w Unii dostawcy stanowiący kolejne ogniwa łańcucha dostaw będą zobowiązani jedynie do zachowywania dokumentacji rozrachunków ze swoimi bezpośrednimi dostawcami i odbiorcami.

Zdaniem Christiana Slotha, dyrektora programu weryfikacji legalności Rainforest Alliance, różnica ta może okazać się niekorzystna dla UE. „Możemy spodziewać się zalewu tymczasowych pośredników, ułatwiających wprowadzanie nielegalnych produktów drzewnych do UE” mówi Sloth.

Przedsiębiorstwa oferujące produkty certyfikowane lub zweryfikowane pod względem legalności będą miały solidną podstawę do zapewnienia zgodności swojej działalności z wymogami Należytej Staranności. Nowe przepisy wyraźnie uznają certyfikację gospodarki leśnej, wraz z innymi systemami weryfikacji opartymi na udziale stron trzecich, w tym FLEGT lub CITIES, za skuteczny sposób minimalizowania ryzyka zakupu nielegalnych produktów drzewnych.

Jak zauważa Christian Sloth: „Ci, którzy nie przygotują się na rok 2012 mogą popaść w ogromne kłopoty. Przedsiębiorcy będą musieli nauczyć się odpowiadać na określone pytania swoich klientów i właściwie oceniać ryzyko. Rainforest Alliance i jego europejski partner NEPCon zapewniają pełen zakres usług potrzebnych firmom by spełnić wymogi Należytej Staranności. Zapewniamy m.in. szkolenie personelu firmy, ocenę ryzyka, oraz weryfikację legalności drewna i produktów drzewnych. Razem z FSC rozwijamy także darmowe narzędzia internetowe służące do oceny ryzyka zakupienia nielegalnego drewna. Są one dostępne na stronie www.globalforestrisk.org.

Unia Europejska jest jednym z kluczowych rynków konsumenckich w skali globalnej. Tymczasem, w myśl niektórych analiz nielegalnie pozyskiwane drewno może stanowić nawet 20% importu europejskiego. Nie ma więc wątpliwości, że zakaz handlu nielegalnymi produktami drzewnymi poważnie przyczyni się do ograniczenia deforestacji, wraz z jej licznymi groźnymi konsekwencjami. 

Przejdź do projektu zatwierdzonego przez Parlament Europejski

Koniec handlu nielegalnym drewnem w UE od 2012 roku (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz