/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Czy IKEA zabierze drewno podlaskim tartakom?

Gazeta Wyborcza Białystok

Autor: Ewa Sokólska, skrót dja
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
Data: 2010-08-05


Właściciele podlaskich tartaków obawiają się o swoją przyszłość. Podejrzewają, że nowa fabryka IKEA, która buduje się w gminie Orla, odbierze im dostęp do surowca - pisze "Gazeta Wyborcza Białystok".

Fot. Drewno.pl

Obecnie największymi dostawcami drewna do tartaków i zakładów drzewnych w Polsce są Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Białostocka dyrekcja ma podpisaną umowę z ponad 800 odbiorcami, głównie tartakami. Rocznie sprzedaje im ok. 3 mln m sześc. tego surowca. Nowa fabryka Swedspan (spółka zależna IKEA) będzie produkowała ok. 1,5 mln m3 płyt drewnopochodnych. Oprócz zakładu płyt powstanie również tartak.

- Nie da się ukryć, że ten nowy zakład jest dużym zagrożeniem dla średnich i małych tartaków, (...) wszystko zależy od tego, jak się zachowa dyrekcja Lasów. Czy podpisze umowy z IKEA, czy Szwedzi będą na takich samych zasadach jak my pozyskiwać ten surowiec - powiedział "Gazecie" Jerzy Olizerowicz, prezes spółki Zakładu Przemysłu Drzewnego "Tartak Supraśl". Z kolei Czesław Osewski, prezes spółki "Tartak Płociczno" uważa, że nie brak surowca, a zbyt wysoka cena (oferowana przez nowego konkurenta) może okazać się wkrótce problemem.

Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy IKEA: - Ta doskonała lokalizacja (Orla) pozwala nam na zróżnicowanie źródeł dostaw. Drzewo możemy kupować w Polsce, ale także na Białorusi lub w innych krajach i takie możliwości również rozważamy. Należy jednak pamiętać, że do produkcji płyt, które będą powstawać w naszej fabryce, będzie potrzebne takie drewno jak do wytwarzania papieru. Nie będziemy więc bezpośrednią konkurencją dla tartaków, bo potrzebujemy innej jakości drewna. Nie ma zagrożenia, że komuś przez naszą fabrykę tego surowca może zabraknąć.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku również uspokaja właścicieli tartaków. Zapewnia, że nie podpisała żadnych umów z IKEA, a sprzedaż drewna w dalszym ciągu będzie odbywała się tak jak dotychczas, czyli za pośrednictwem przetargów. RDLP natomiast nie daje żadnych gwarancji w kwestii cen drewna.
 

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA