/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Katastrofalne pożary lasów w Rosji

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP / Intar Taas
Data: 2010-08-02


Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wprowadził stan wyjątkowy w siedmiu regionach Federacji Rosyjskiej najbardziej dotkniętych pożarami lasów i torfowisk. W ich wyniku zginęły już 40 osób. W całej Rosji, od połowy czerwca, ogień objął ok. 550. tys ha. W ostatnich dniach nastąpiło nasilenie ilości powstających pożarów. Już dziś wiadomo, że nie ma szans na ich zatrzymanie w najbliższych dniach.

Pożar lasu na przedmieściach WoroneżaPożar lasu na przedmieściach WoroneżaFot. Flip1749

Na mocy dekretu rosyjskiego prezydenta stan wyjątkowy wprowadzono w republikach Maryjskiej i Mordwińskiej, a także w obwodach: władimirskim, woroneskim, moskiewskim, niżnonowogrodzkim i riazańskim. Do walki z żywiołem skierowane zostało wojsko, a władzom regionalnym zalecono włączenie ochotników do działań przeciwpożarowych.  

Strażacy koncentrują się na obronie miast, wsi i osiedli, a także obiektów infrastruktury, transportu, łączności i energetyki, jak również obiektów wojskowych.

Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, w niedzielę na terytorium Rosji zanotowano 774 pożary obejmujące łącznie powierzchnię 128 tys. hektarów. Najtrudniejsza jest sytuacja w obwodach: woroneskim, riazańskim, władimirskim, iwanowskim, niżnonowogrodzkim i moskiewskim, a także w Tatarstanie i Mordowii. Naczelnik Krajowego Centrum ds. Sytuacji Kryzysowych przy ministerstwie Władimir Stiepanow podkreślił: "W ciągu trzech dni udało się nie dopuścić do zniszczenia żadnego domu mieszkalnego i uratować 265 miejscowości w rejonie pożaru".

Przyczyną pożarów są upały, które od połowy czerwca panują w europejskiej części Rosji. Od sześciu tygodni temperatura powietrza nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. W minionym tygodniu słupek rtęci w Moskwie i okolicach podniósł się do 38-39 stopni. Na ten tydzień synoptycy zapowiedzieli 40-41 stopni. Podobnie ma być w innych rejonach środkowej Rosji na Powołżu.
 

Pożar lasu w Rosji  

 

Katastrofalne pożary lasów w Rosji (Zdjęcia: 3)

Pożar lasu na przedmieściach WoroneżaPożar lasów w okolicy miasta Wyksa (Obwód niżnonowogrodzki)Rozmieszczenie największych pożarów lasów na terenie Rosji

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA