/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Katastrofalne pożary lasów w Rosji

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP / Intar Taas
Data: 2010-08-02


Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wprowadził stan wyjątkowy w siedmiu regionach Federacji Rosyjskiej najbardziej dotkniętych pożarami lasów i torfowisk. W ich wyniku zginęły już 40 osób. W całej Rosji, od połowy czerwca, ogień objął ok. 550. tys ha. W ostatnich dniach nastąpiło nasilenie ilości powstających pożarów. Już dziś wiadomo, że nie ma szans na ich zatrzymanie w najbliższych dniach.

Pożar lasu na przedmieściach WoroneżaPożar lasu na przedmieściach WoroneżaFot. Flip1749

Na mocy dekretu rosyjskiego prezydenta stan wyjątkowy wprowadzono w republikach Maryjskiej i Mordwińskiej, a także w obwodach: władimirskim, woroneskim, moskiewskim, niżnonowogrodzkim i riazańskim. Do walki z żywiołem skierowane zostało wojsko, a władzom regionalnym zalecono włączenie ochotników do działań przeciwpożarowych.  

Strażacy koncentrują się na obronie miast, wsi i osiedli, a także obiektów infrastruktury, transportu, łączności i energetyki, jak również obiektów wojskowych.

Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, w niedzielę na terytorium Rosji zanotowano 774 pożary obejmujące łącznie powierzchnię 128 tys. hektarów. Najtrudniejsza jest sytuacja w obwodach: woroneskim, riazańskim, władimirskim, iwanowskim, niżnonowogrodzkim i moskiewskim, a także w Tatarstanie i Mordowii. Naczelnik Krajowego Centrum ds. Sytuacji Kryzysowych przy ministerstwie Władimir Stiepanow podkreślił: "W ciągu trzech dni udało się nie dopuścić do zniszczenia żadnego domu mieszkalnego i uratować 265 miejscowości w rejonie pożaru".

Przyczyną pożarów są upały, które od połowy czerwca panują w europejskiej części Rosji. Od sześciu tygodni temperatura powietrza nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. W minionym tygodniu słupek rtęci w Moskwie i okolicach podniósł się do 38-39 stopni. Na ten tydzień synoptycy zapowiedzieli 40-41 stopni. Podobnie ma być w innych rejonach środkowej Rosji na Powołżu.
 

Pożar lasu w Rosji  

 

Katastrofalne pożary lasów w Rosji (Zdjęcia: 3)

Pożar lasu na przedmieściach WoroneżaPożar lasów w okolicy miasta Wyksa (Obwód niżnonowogrodzki)Rozmieszczenie największych pożarów lasów na terenie Rosji

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz