/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kongres Budownictwa Drewnianego

Drewno.pl

Autor: kaj
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-07-14


W dniach od 19-21 maja 2010r w Centrum Kongresowym "Warszawianka" w Jachrance k/Warszawy odbył się Kongres Budownictwa Drzewnego. Organizatorem Kongresu było Stowarzyszenie Dom Drewniany.

700 firm buduje 50 domów rocznie?700 firm buduje 50 domów rocznie?Fot. Drewno.pl

Kongres, tak jak cała działalność Stowarzyszenia zrzeszającego producentów domów drewnianych oraz firmy produkujące wyroby z drewna miał na celu propagowanie idei budownictwa drewnianego. Wśród głównych zagadnień poruszanych podczas kongresu znalazły się tematy związane z prawnymi aspektami budownictwa realizowanego w technologiach opartych na drewnie. M.in. brak wytycznych dotyczących tego typu budownictwa oraz danych statystycznych (według oficjalnych danych w ubiegłym roku w polsce wybudowano niespełna 50 domów z drewna, według szacunków Stowarzyszenia ok. 4,5 tys.), absurdy prawne (aby wydbudować dom z bali drewnianych odpowiadajacy polskiemu prawu, bale w ścianach zewnętrznych musiałyby mieć średnicę minimum 60 cm - podczas gdy wystarczy 18-20 cm - przepisy nie uwzględniają bowiem pojemności cieplnej materiału z którego budynek jest wykonany).

W trakcie kongresu odbył się szereg wykładów i dyskusji związanych z tematyką domów drewnianych. Dotyczyły one m.in. propagowania i promowania drewna jako ekologicznego materiału budowlanego w trosce o środowisko naturalne,
podjęcie współpracy z organizacjami mającymi wpływ na opracowywanie polskich wymogów norm prawnych dla budownictwa domów z drewna, wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń w zakresie technicznym, ekonomicznym i rozwoju technologii, erspektyw rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce, współpracy firm budujących domy drewniane z instytucjami takimi jak: Lasy Państwowe, Ministerstwo Infrastruktury, Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Technologii Drewna.
 
Omawiano również  szanse jakimi dla drewnianego budownictwa szkieletowego są obecne niedobory na rynku mieszkaniowym; zagadnienia związane z ochroną drewna konstrukcyjnego; technicznych aspektów ochrony domów drewnianych przed ogniem oraz możliwości i wymogów ich ubezpieczania, izolacji cieplnej domów z bali, szczelności budynków oraz ich izolacji akustycznej m.in  w kontekście budownictwa pasywnego.

Odbyły się również prezentacje nowoczesnych płyt drewnopochodnych przeznaczonych do wykorzystania w budownictwie, zalet domów pasywnych o konstrukcji drewnianej, certyfikacji drewna konstrukcyjnego, komputerowego wspomagania projektowania konstrukcji drewnianych oraz urządzeń przeznaczonych do obróbki drewna konstrukcyjnego.

W Kongresie uczestniczyło wielu zagranicznych gości prezentując rozwiązania podobnych problemów w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Skandynawii.

Nowe rozwiązania techniczne zaprezentowały firmy takie jak: Proktor, Isover, Rigips, Pfleiderer, Weinmann, Promat, Vinylit i Agepan.

Podczas Kongresu ogłoszono wyniki programu promującego najlepsze firmy wykonawcze „Rzetelna firma wykonawcza” oraz rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy dom drewniany” w którym pierwsze miejsce przyznano projektowi w całości zrealizowanemu przez firmę Stollux z Istebnej.

Kongres Budownictwa Drewnianego (Zdjęcia: 4)

700 firm buduje 50 domów rocznie?Kongres Budownictwa DrewnianegoBudownictwo z drewna jest szybkie i przyjazne środwisku naturalnemuNajładniejszy dom z drewna wybudowała firma Stollux

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz