/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Żyj w zgodzie z naturą – śpij zdrowo

Kolekcja Mebli Klose

Autor: Łukasz Matwiej
Źródło: Kolekcja Mebli Klose
Data: 2010-07-09


Każdy człowiek bez względu na swoją rasę, pochodzenie społeczne, płeć czy majętność musi podporządkowywać się podziałowi doby na trzy części, z których bezwzględnie najważniejsza to pora snu!

Sypialnia DuoSypialnia DuoFot. Kolekcja Mebli Klose

Czym jest mój sen?
Sen jest stanem funkcjonalnym układu nerwowego, którego istotą jest czasowy zanik świadomości. Zarówno u człowieka jak i zwierząt wyższych występuje w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem. Sen dzieli się na dwa odrębne stany: sen wolnofalowy NREM (non - rapid eye movement) i sen płytki REM (rapid eye movement), charakteryzujący się szybkim ruchem gałek ocznych. Sen rozpoczyna się fazą NREM trwającą przeciętnie 80 – 100 min, po czym następuje faza REM trwająca ok. 15 min (w tej fazie pojawiają się marzenia senne oraz całkowite rozluźnienie mięśni). U osób dorosłych taki cykl powtarza się podczas snu 4 – 5 krotnie. Wraz z długością snu spada udział najgłębszego stadium NREM a rośnie czas trwania fazy REM, która pod koniec trwa zazwyczaj ok. 40 min. Sen jest pamiętany tylko wtedy, gdy przebudzenie nastąpi właśnie w tej fazie. Brak możliwości przejścia z jednej fazy do drugiej jest bezpośrednio związany z jakością podłoża, na którym śpimy, a więc z konstrukcją materaca meblowego.

Jaka jest istota snu w moim życiu?
Pytania o istotę snu, który pochłania ok. 1/3 ludzkiego życia pojawiały się już od zarania dziejów. W centrum procesów sterowania snem znajdują się dwie struktury nerwowe zlokalizowane w pniu mózgu. Działają one przeciwstawnie: pierwsza - pobudzająco, druga – hamująco. Bezpośrednim skutkiem jest zmniejszenie gotowości do wykonania pracy, człowiek czuje się zmęczony i senny. Uczucie to występuje każdego wieczoru w sposób naturalny i poprzedza sen, który ma podstawowe znaczenie dla regeneracji organizmu oraz głównego układu nerwowego.

Niepoprawnie zaprojektowany materac oraz źle dobrane podparcie głowy powoduje niespokojny sen. Szczególnie duże zagrożenie dla zdrowia może nieść za sobą pozbawienie śpiących możliwości przejścia do fazy REM. Osoba taka już po kilku źle przespanych dobach może mieć urojenia lub zapaść w stan psychozy. Zaburzenia snu zalicza się do stanu stresu, a ten może zakłócić wzajemną komunikację między dwoma układami: immunologicznym oraz nerwowym. Ma to ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia, co przejawia się przede wszystkim spadkiem odporności organizmu. Często zauważa się, że po kilku nieprzespanych nocach jest nam zimno i szybciej „łapiemy” wirusy prowadzące do wielu chorób, najczęściej przeziębień. W skrajnych przypadkach może być także jednym z czynników prowadzących do bezsenności. Należy przy tym pamiętać, iż dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną i wg badań przeprowadzonych na polskiej populacji ludności średnia długość snu nocnego wynosi ok. 7,5 godziny. Wskaźnik umieralności jest najniższy u osób, które sypiają 7 – 8 godzin i wzrasta w miarę skracania lub wydłużania czasu snu! Źle sypiające osoby często uskarżają się na poranne niewyspanie, bóle kręgosłupa, bóle głowy, migreny, są rozdrażnieni i czują zmęczenie.

Co zatem oznacza zdrowe spanie ?
Zdrowe spanie, to przede wszystkim słuchanie głosu swojego organizmu oraz dobrze dobrane, odpowiednie łóżko.

Jakość snu, a więc także nasze zdrowie uzależnione jest bezpośrednio od jakości warstwy wypełniającej (sprężynującej lub sprężystej), wyściełającej oraz obiciowej, a więc mówiąc krótko – od materaca. Pośrednio także od konstrukcji warstwy podtrzymującej - podłoża, na którym ten materac spoczywa.
 
W przypadku warstwy podtrzymującej cała nasza uwaga powinna być skupiona na tzw. ramie tapicerskiej. Na niej spoczywa najczęściej ażurowy wkład w postaci poprzecznych listew stanowiących oparcie dla materaca (często błędnie nazywany stelażem). Rama tapicerska może być wykonana z różnych materiałów, przy czym zaleca się stosowanie drewna. Unikalne właściwości tego naturalnego materiału sprawiają, iż jest to doskonały materiał konstrukcyjny pozytywnie wpływający na jakość snu. Bardzo dobrym uzupełnieniem będzie wkład z elastycznych listew wykonanych ze sklejki lub elastycznego tworzywa, które w złożeniu z materacem bardzo dobrze z nim współpracują i wpływają na zmniejszenie wartości nacisków generowanych na ciało użytkownika. Takie rozwiązania są stosowane w ramach łóżek oferowanych przez firmę Klose. Producent zawsze starannie dobiera i selekcjonuje drewno przeznaczone na elementy konstrukcyjne, a zastosowane rozwiązania techniczne i forma przygotowanego podłoża doskonale wpisują się w ideę życia „zgodnie z naturą”, a przede wszystkim – zapewniają zdrowy, spokojny sen.

Konieczny jest także indywidualny dobór konstrukcji łóżka, a przede wszystkim materaca do snu. Całkowite, maksymalne odprężenie mięśni zachodzi tylko wówczas, gdy możliwe jest optymalne dopasowanie warstw tapicerskich do kształtu sylwetki użytkownika oraz zapewnienie naturalnego przebiegu linii kręgosłupa. Pozycja leżąca gwarantuje najmniejsze zużycie energii, a tym samym całkowitą regenerację fizycznych i psychicznych sił człowieka.

Żyj w zgodzie z naturą – śpij zdrowo (Zdjęcia: 3)

Sypialnia DuoSypialnia RafaelSypialnia Quattro

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA