/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nadleśnictwo Starogard: Wstępnie oszacowano straty po huraganie

Lasy Państwowe

Autor: Jacek Leszewski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-06-29


Wystarczyło 10 minut porywu huraganowego wiatru, by wywróciły się lub złamały drzewa o masie prawie 100 tys. m sześć. Tyle drewna Nadleśnictwo Starogard pozyskuje w ciągu całego roku.

Straty po huraganie szacowane są na 100 tys. m3Straty po huraganie szacowane są na 100 tys. m3Fot. Nadleśnictwo Starogard

Piątek, 11 czerwca. To był pierwszy w tym roku i jedyny jak do tej pory prawdziwie upalny dzień na Pomorzu Gdańskim. W południe temperatura w cieniu przekroczyła 30 st. Tak było do godzin popołudniowych. Około godz. 15 z północnego zachodu nadciągnęły ciężkie chmury burzowe, a wraz z ich nadejściem zaczął wiać silny, porywisty wiatr. W północno-zachodnich krańcach Nadleśnictwa Starogard przez około 10 min porywy osiągnęły moc huraganu, wywracając lub łamiąc drzewa o masie blisko 100 tys. m sześć., głównie w sześciu leśnictwach: Jastrzębce, Orle, Zapowiednik, Swarożyn, Mestwinowo i Boroszewo. Szacuje się, że po uprzątnięciu zniszczeń powierzchnia pozbawiona drzew wyniesie łącznie ok. 70 ha. Uszkodzeniu uległo także ok. 2 ha drzewostanu na terenie rezerwatu „Brzęczek”.

Znaczne są również zniszczenia w grodzeniach zabezpieczających uprawy przed zwierzyną.

Dokładne określenie ostatecznego rozmiaru szkód jest w tej chwili jeszcze niemożliwe – dlatego że oprócz wywrotów i złomów na wszystkich powierzchniach jest dużo drzew z poderwanym systemem korzeniowym, które w następnej kolejności również będą usuwane.

W wyniku huraganu najbardziej ucierpiały: sosna (ok. 32 tys. m sześc., głównie złomów), brzoza (ok. 13 tys. m sześc.) i buk (ok. 11 tys. m sześc.).

Leśnicy przewidują, że usuwanie skutków huraganu potrwa do końca roku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz