/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Cena surowca eukaliptusowego z Brazylii wzrosła o 25%

Autor: opac. dja
Źródło: Wood Resource Quarterly
Data: 2010-06-28


Cena surowca drzewnego z eukaliptusa importowanego z Brazylii wzrosła o 25%. Wprawdzie na lokalnym rynku cena tego drewna liczona w lokalnej walucie (real) pozostaje stabilna od 2006r., to silne umacnienie się jej w stosunku do amerykańskiego dolara spowodowało, że cena drewna wstosunku do I kw. ubiegłego roku wzrosła o ok. 25%.

Plantacja eukaliptusa w Ameryce PołudniowejPlantacja eukaliptusa w Ameryce PołudniowejFot. Forest Policy Research

W ostatnich latach w Brazylii powstały dzisiatki tysięcy hektarów przemysłowych plantacji eukaliptusa. W ostatnich pięciu latach ich obszar rósł w tempie 7% rocznie. 
 
Głównym odbiorcą tego surowca pozostaje przemysł celulozowy (ok.45%). Około 48% pozyskania wykorzystywane jest na cele opałowe i do produkcji węgla drzewnego wykorzystywanego w produkcji stali. Około 4% przeznaczane jest do produkcji tartacznej, głonie do porodukcji drewna drewna budowlanego.
 
Niewielka ilość drewna eukaliptusowego wykorzystywana jest do produkcji pelletu. Barierą rozwoju jest tu głównie cena. Głównymi nabywcami pelletu sa Europa i Ameryka Północna - ze względu na poziom cen na tych rynkach i stosunkow wysokich kosztów transportu z Brazylii, produkcja granulatu nie jest obecnie opłacalna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz