/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Sąd Najwyższy wydał wyrok korzystny dla Centrozapu

Centrozap

Autor: dja
Źródło: Centrozap
Data: 2010-06-25


18 czerwca 2010 roku Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę kasacyjną Centrozap SA dotyczącą sporu z dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. Skarga rozpatrzona została pomyślnie dla spółki.

Sąd Najwyższy z siedzibą w Katowicach, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej skargi kasacyjnej Centrozap SA od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 5 czerwca 2009r. – uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania.

Przypomnijmy, ze Sąd Okręgowy w Katowicach zasądził na rzecz Centrozap SA wypłatę odszkodowania w kwocie prawie 42,5 mln zł odszkodowania plus odsetk, razem ponad 62 mln zł. W wyniku apelacji Prokuratorii Generalnej, która negowała prawo spółki do odszkodowania ze względu na brak przesłanek dotyczących tzw „rażącego naruszenia prawa”, Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił wyrok Sądu Okręgowego. Centrozap SA wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, która rozpatrzona została na korzyść spółki, precyzując jednocześnie odpowiedzialność deliktową Skarbu Państwa w zakresie bezprawności działań inspektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Sąd Apelacyjny jest więc związany ustaleniami Sądu Najwyższego co do bezprawności działań urzędnika, a sprawa wróciła do rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Przedmiotem rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny pozostanie jedynie kwestia tzw związku przyczynowo-skutkowego jak i samej szkody. Prokuratoria generalna na  etapie procesu przed Sądem Okręgowym, jak i Sądem Apelacyjnym nigdy nie wnosiła zastrzeżeń, zarówno co do opinii biegłego, jak i miarkowania szkody przez Sąd Okręgowy, także na etapie apelacji. Spółka spodziewa się wyroku z uzasadnieniem pisemnym do końca lipca br.

Nowy proces przed Sądem Apelacyjnym może ruszyć jesienią tego roku. Spółce przysługiwał będzie zwrot kosztów procesów z tytułu wygranej sprawy przed Sądem Najwyższym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA