/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rosjanie kupili dwa tartaki niemieckiej Grupy Klausner

Ilim Timber Industry

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Ilim Timber Industry
Data: 2010-06-25


Rosyjska firma Ilim Timber Industry z siedzibą w St. Petersburgu kupiła dwa tartaki należące do niemieckiej Grupy Klausner - Klausner Holz Bayern (KHB) i Klausner Nordic Timber (KNT).

Michaił Kokorich CEO Ilim TimberMichaił Kokorich CEO Ilim TimberFot. Ilim Timber Industry

Transakcja oznacza, że Grupa Klausner, największy niemiecki eksporter tarcicy, posiada obecnie tylko jeden zakład Klausner Holz Thüringen (KHT) położony w Saalburg-Ebersdorf (Niemcy). W kwietniu sprzedany bowiem został trzeci zakład należący do niedawnego potentata - Klausner Holz Niedersachsen (KHN) w Adelebsen (Niemcy). Nabywca, szwedzki koncern drzwny Södra, planuje przeniesienie całego wyposażenia tego zakładu do miejscowości Värö na południu Szwecji. Kłopoty Grupy Klausner rozpoczęły się w 2008r. po załamaniu się amerykańskiego rynku mieszkaniowego, który był głównym klientem niemieckiego koncernu.

Zakupione przez Ilim Timber tartaki wyposażone są w nowoczesne linie produkcyjne, których łączna moc przerobowa może sięgać nawet 4 mln m3 drewna okrągłego. Aktualnie przerabiana jest w nich ok. połowa tej masy.

Klausner Nordic Timber (Wismar/Niemcy) to zakład wybudowany w 1998r. W momencie uruchomienia posiadał zdolności przerobu rzędu 1,5 mln m3 surowca iglastego i był największym tartakiem w Europie. W późniejszym okresie jego moce przerobowe zostały zwiększone do ok. 2,2 mln m3 przetarcia rocznie. Zakład posiada suszarnie oraz linię strugania drewna o wydajności ok. 0,8 mln m3/rok. Zatrudnienie wynosi ok. 360 osób. Aktualnie tartak przerabia ok. 1,1 mln m3 drewna.

Klausner Holz Bayern (Landsberg am Mech/Niemcy) rozpoczął produkcję w grudniu 2006r. Jego zdolności przerobowe wynoszą ok. 1,5 mln m3 drewna iglastego. Zakład posiada suszarnie oraz linię strugania drewna o wydajności ok. 0,9 mln m3/rok. Zatrudnienie wynosi ok. 170 osób. Aktualnie tartak, który uważany jest za jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie tartaków na świecie, przerabia ok. 0,8 mln m3 mln m3 drewna w ciągu roku.

Rosyjska firma planuje kontynuować działalność obu zakładów w Niemczech i zwiększyć przetarcie do maksymalnego możliwego poziomu.

Zgodnie z zapisami umowy, Ilim Timber pozyskał również nową, kompletną linię przetarcia Linck o zdolności produkcyjnej rzędu 600 tys. m3 rocznie. Sprzęt został zamówiony przez Grupę Klausner grupy, ale z powodu kryzysu nigdy nie został zainstalowany. Według założeń Ilim wykorzysta linię do rozbudowy jednego ze swoich zakładów w Irkuckim Regionie na Syberii. Zakończenie inwestycji przewidywane jest do końca 2011r.

Nabycie tak wysokiej klasy zakładów pozwali nam wzmocnić naszą pozycję na rynku europejskim. Instalacja nowych urządzeń w istniejącym już tartaku zlokalizowanym we Wschodnie Syberii daje szansę na zwiększenie wielkości produkcji i rozszerzenia naszej obecności w Chinach. W rezultacie Ilim Timber osiągnie wielkość produkcji ponad 3 mln m3 rocznie, co pozytywnie wpłynie na wartość spółki. -powiedział Michaił Kokorich CEO Ilim Timber

Ilim Timber Industry to rosyjska firma specjalizująca się w przerobie drewna iglastego. Oprócz tarcicy w ofercie firmy znajdują się głęboko przetworzono produkty np. tarcica strugana, elementy klejone, sklejka czy płyty pilśniowe.
Przedsiębiorstwo zostało założone w 2007r. na bazie kilku jednostek, które wcześniej wchodziły w skład największego rosyjskiego przedsiębiorstwa branży drzewnej - firmy Ilim Pulp. Dotychczas roczna produkcja Ilim Timber obejmowała ok. 520 tys. m3 tarcicy, 145 tys. m3  sklejki oraz 45 mln m2 płyt pilśniowych.

W skład przedsiębiorstwa wchodzą:
- Ust-Ilimsk Timber Processing Plant - tartak i fabryka forniru do produkcji sklejki - Ust-Ilimsk (Irkucki region/Rosja)
- IlimSeverDrev - fabryka płyt pilśniowych - Korjazhma (Archangielski region/Rosja)
- Ilim Bratsk Saw and Wood Processing Mill - tartak i fabryka forniru do produkcji sklejki i płyt pilśniowych - Bratsk (Irkucki region/Rosja)
- Ilim Bratsk Wood Processing Mill - fabryka sklejki i płyt pilśniowych - Bratsk (Irkucki region/Rosja)

Ilim Timber sprzedaje swoje produkty na rynku rosyjskim oraz eksportuje do takich krajów jak: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Grecja, Liban, Algieria, Egipt, Chiny, Japonia, USA i Kanada.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA