/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

DGLP: Konsultacje założeń do projektu nowelizacji ustawy o lasach

Lasy Państwowe

Autor: Krzysztof Trębski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-06-23


21 czerwca z inicjatywy dyrektora generalnego Lasów Państwowych odbyło się spotkanie poświęcone założeniom do projektu nowelizacji ustawy o lasach, które Ministerstwo Środowiska skierowało do konsultacji społecznych na początku czerwca.

Fot. Drewno.pl

Gościem spotkania w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie był podsekretarz stanu w resorcie środowiska i główny konserwator przyrody Janusz Zaleski. Wzięli w nim udział dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan oraz jego zastępcy, przewodniczący i członkowie Kolegium Lasów Państwowych, przedstawiciele Związku Leśników Polskich, Stowarzyszenia Kobiet Lasu, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Biura Nasiennictwa Leśnego, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Ruchu Obrony Lasów Polskich, KSP Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego „Budowlani” oraz Związku Zawodowego Pracowników Technicznych Leśnictwa.

Debatę otworzył dyrektor Marian Pigan, który podkreślił konieczność nowelizacji ustawy o lasach tak, aby odpowiadała ona wyzwaniom stawianym przez zmiany prawne, organizacyjne, rynkowe i techniczne we współczesnym leśnictwie i jego otoczeniu. – Musi być ona jednak przemyślana i kompletna. Z jednej strony, niektóre z założeń są zbyt szczegółowe, poddając określone zagadnienia regulacji ustawowej, gdy zasadne byłoby ich ujęcie w aktach niższego rzędu. Z drugiej strony, brakuje wśród nich odniesienia do wielu istotnych kwestii, na przykład jasnego określenia kompetencji w zarządzaniu obszarami Natura 2000. Nie możemy też zgodzić się z rozwiązaniami, które prowadziłyby do marginalizacji roli Lasów Państwowych – mówił Marian Pigan.

Uczestnicy dyskusji najwięcej uwag zgłosili do tych założeń do projektu nowelizacji, które odnoszą się m.in. do:
- systemu sprzedaży drewna z zasobów LP,
- planów urządzenia lasu,
- opłat za służebności przesyłu i drogowe,
- określenia zakresu kompetencji nadleśniczych
- mieszkań służbowych.

Wszyscy zgłosili uwagi do pomysłu powołania Rady Lasów Państwowych, podkreślali też potrzebę precyzyjnego uregulowania kwestii zarządu obszarami Natury 2000.

Wiceminister środowiska poinformował, że są to założenia do projektu, „szkic, który należy wypełnić w toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych”. – Nowelizacja ustawy o lasach ma na celu dostosowanie istniejących regulacji do przyszłych wyzwań stojących przed leśnictwem oraz lepsze zabezpieczenie zarządzania lasami – wyjaśnił Janusz Zaleski.

Uczestnicy spotkania zamierzają złożyć w imieniu swoich instytucji i organizacji szereg uwag i poprawek do przedstawionych przez Ministerstwo Środowiska założeń. Termin ich zgłaszania upływa 25 czerwca. Ustalono również, że po zapoznaniu się resortu z tymi uwagami i propozycjami oraz wpłynięciu poprawek zgłoszonych przez inne ministerstwa, zostanie zorganizowane kolejne podobne spotkanie w celu ponownego ich przedyskutowania.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz