/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IKEA ma pozwolenie na budowę fabryki w gminie Orla

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2010-06-23


Starostwo powiatowe w Bielsku Podlaskim (Podlaskie) wydało we wtorek pozwolenie na budowę fabryki szwedzkiego koncernu IKEA w gminie Orla. Zatrudnienie znaleźć może dzięki temu ok. 2 tys. osób. Ma to być jedna z największych tego typu inwestycji zagranicznych w Polsce.

Koncern deklaruje zainwestowanie 340 mln euro.

Jak poinformował PAP wicestarosta bielski Piotr Bożko, decyzja o zezwoleniu na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności jest ważna od wtorku, więc roboty budowlane mogłyby zacząć się niezwłocznie. Formalnie nie wstrzymuje to możliwości odwołania przez zainteresowane strony, wymienione w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Samorządowiec podkreślił, że to dla starostwa bardzo ważny dzień, po trzech latach zabiegów o tę inwestycję. "Na początku wydawało się to w ogóle niemożliwe. Lokalizacji było siedemnaście, nie tylko w Polsce. Dzięki wielu zabiegom, sprzyjaniu inwestorowi, dziesiątkom spotkań, kontaktów, udało się doprowadzić do tego, że ten zakład powstanie" - dodał Bożko.

Powiedział nawet, że w powiecie to wydarzenie historyczne. "My jesteśmy niestety taką Polską B, jeśli chodzi o inwestycje. Gdzieś nas to zawsze mija" - dodał wicestarosta bielski. Uważa, że stworzenie wizerunku powiatu przyjaznego dla inwestorów może pociągnąć za sobą kolejne przedsięwzięcia gospodarcze.

Wydane pozwolenie dotyczy pierwszego etapu inwestycji: budowy w ciągu dwóch lat fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Ma dać to 250 miejsc pracy. Formalnie będzie to fabryka spółki Swedspan Polska sp. z o.o., należącej do grupy IKEA, która swoją siedzibę ma w Bielsku Podlaskim.

W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku. W sumie ma to dać ok. 2 tys. miejsc pracy.

O inwestycję od wielu miesięcy zabiegał wójt gminy Orla. Już po wyborze tej lokalizacji przez szwedzki koncern i odrolnieniu części gruntów pod inwestycję przez Ministerstwo Rolnictwa, samorząd w szybkim czasie dopełnił swoich procedur związanych m.in. z planem zagospodarowania przestrzennego i decyzję środowiskową.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz