/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Czy certyfikacja drewna jest potrzebna?

DLH Poland

Autor: Szymon Gacki
Źródło: DLH Poland
Data: 2010-06-22


Czym jest certyfikacja drewna? Jakie korzyści ze sobą niesie? Ponieważ drewno jest materiałem powszechnie stosowanym w sektorze budowlanym oraz do produkcji mebli , coraz częściej słyszy się o konieczności korzystania jedynie z certyfikowanego surowca. Dlaczego i co to oznacza?

Fot. Dlh

Czym jest certyfikacja drewna? Jakie korzyści ze sobą niesie? Ponieważ drewno jest materiałem powszechnie stosowanym w sektorze budowlanym oraz  do produkcji mebli , coraz częściej słyszy się o konieczności korzystania jedynie z certyfikowanego surowca. Dlaczego i co to oznacza?

Ochrona środowiska
Potrzeba certyfikacji zrodziła się w wyniku narastającej pod koniec lat osiemdziesiątych obawy o los lasów, szczególnie tropikalnych. W jej efekcie powstał szereg inicjatyw rządowych i pozarządowych, zaś jedną z nich była certyfikacja leśna pomyślana początkowo jako narzędzie kontroli poziomu wylesień i środek służący usprawnieniu zarządzania zasobami leśnymi. Dziś certyfikacja polega na przeprowadzeniu oceny gospodarki leśnej w aspekcie ekologicznym, ekonomicznym i społecznym.

Organizacja certyfikująca zwraca przede wszystkim uwagę na realizację określonych zasad i kryteriów obejmujących m.in. przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących gospodarki leśnej i praw pracowników w jednostkach certyfikowanych, współpracę leśników z ludnością lokalną, , dokonywanie oceny stanu lasu, sporządzanie planów  zarządzania obszarem leśnym, a także gospodarkę w lasach o szczególnej wartości przyrodniczej – tłumaczy Michał Mazur z DLH Poland

Poprawa rynku
Certyfikacja drewna przyczynia się do zwiększenia przejrzystości na rynku i określenia wiarygodności producentów i dostawców danych produktów. W przypadku gospodarki leśnej produktem jest drewno, zatem potwierdzenie certyfikatem wysokiej jakości gospodarki leśnej jest dzisiaj często warunkiem zakupu drewna przez firmy liczące się na rynku drzewnym i rynkach pochodnych.

Posiadanie stosownych certyfikatów coraz częściej warunkuje współpracę z największymi graczami na rynku drzewnym. Jak dodaje specjalista DLH Poland: Jednymi z najbardziej znanych firm, które bardzo wysoko stawiają wymagania odnośnie ochrony środowiska i certyfikacji produktów drzewnych są np. IKEA oraz Castorama. Tego typu tendencje bardzo cieszą, nie tylko dlatego, że stwarzają nowe możliwości dla firm pozyskujących drewno w sposób racjonalny. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do drewna, możemy także spokojniej patrzeć w przyszłość, wiedząc że lasy, zarówno nasze, polskie, jak i te tropikalne zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.

Świadomość klienta
Ostatecznego wyboru dokonuje klient. To on decyduje swoim portfelem, czy coś jest dla niego ważne czy nie. Celem certyfikacji gospodarki leśnej jest zapewnienie klienta, że wybiera i kupuje produkt, który na pewno pochodzi z lasów, w których spełnione są standardy  racjonalnej gospodarki leśnej. Certyfikat gwarantuje klientowi, że kupując dany produkt nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego, łamania praw pracowników, nielegalnego wykorzystania zasobów naturalnych, czy zubożenia bioróżnorodności ekosystemów leśnych.

Warto zauważyć, że ochrona  środowiska i ekologiczność produktów, ma coraz większe znaczenie dla konsumentów. Nabywając produkt oczekują oni nie tylko wysokiej jakości, ale także innych wartości, jaką jest właśnie ekologiczność (np. biodegradowalność) i przyczynianie się do ochrony środowiska poprzez wspieranie racjonalnej gospodarki leśnej.

W przypadku racjonalnej gospodarki można mieć pewność, że przed wyrębem dokonywany jest szczegółowy pomiar całego obszaru leśnego, a każde drzewo jest naniesione  na mapę. W przypadku certyfikowanego obszaru leśnego jakim zarządzamy w Kongo Brazzaville to olbrzymia operacja logistyczna, bowiem obszar ten liczy ponad milion hektarów lasu - mówi Michał Mazur z DLH Poland - Na całym tym obszarze dokonywana jest dokładna selekcja, które drzewa zostaną przeznaczone do wycięcia, a są to przeważnie  dwa lub trzy drzewa na hektar lasu. Pozostałe drzewa pozostają nietknięte przez kilkadziesiąt lat.

Poza wymiarem ekonomicznym, ważny jest także społeczny wymiar racjonalnej gospodarki leśnej. Firmy postępujące zgodnie z zasadami przestrzegają praw ludności lokalnej, odprowadzają podatki w kraju, w którym pozyskują drewno oraz nie zatrudniają przy jego produkcji dzieci.

Prawa ludności są przestrzegane nie tylko w formalnym wymiarze. Rdzenni mieszkańcy lasów w Kongo, wyposażani są w specjalne urządzenia elektroniczne, zsynchronizowane z systemem GPS, na którym w intuicyjny sposób, za pośrednictwem piktogramów, zaznaczają miejsca, w których pozyskują żywność, korzystają z wody, czy mające dla nich religijny charakter. Następnie na podstawie ich wskazań tworzone są mapy, a w obszarach ważnych dla tubylców nie podejmowane są żadne(!), mogące zakłócić ich spokój, działania  – tłumaczy Michał Mazur

Lasy, czyli „zielone płuca” naszej planety zasługują na to, aby traktować, je z uwagą i szacunkiem. Z pewnością certyfikacja drewna i odpowiedzialna gospodarka zasobami leśnymi są jednymi z podstawowych warunków, tego, by także przyszłe pokolenia mogły korzystać z dóbr jakie oferuje las.

Czy certyfikacja drewna jest potrzebna? (Zdjęcia: 2)

Z lewej strony las gospodarowany racjonalnie, z prawej rabunkowo

Liczba wyświetleń: 2123


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA