/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe sprzedały drewno na II półrocze

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-06-19


Ogromne zainteresowanie przedsiębiorców sprawiło, że niemal cała pula 13,6 mln m³ drewna przeznaczonego przez Lasy Państwowe do sprzedaży w II półroczu 2010 roku znalazła już nabywców. Nie było chętnych jedynie na 1,4 procent puli, co oznacza że 193 tys. m³ drewna zostanie wystawione na internetowe aukcje e-drewno.

Analizując ostatnie wyniki sprzedaży należy wspomnieć o ogromnym popycie na drewno. Nawet we wschodnich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych (Białystok, Lublin, Krosno), gdzie jeszcze na początku roku występowały problemy ze sprzedażą niektórych sortymentów drewna, przedsiębiorcy wykupili niemal cały surowiec. W całej Polsce nabywców było kilka tysięcy, około 20 podmiotów kupiło więcej niż 100 tys. m³ drewna, a 311 innych firm zakupiło surowiec w ilości większej niż 5 tys. m³.

Tak dobre wyniki sprzedaży drewna to efekt prawidłowo ustalonych przez nadleśnictwa cen wyjściowych do przetargów i aukcji. Ceny te praktycznie nie uległy żadnym zmianom w stosunku do cen wyjściowych jakie zaproponowano w identycznych procedurach dotyczących I półrocza 2010 roku.

- Zważywszy, że ostateczne ceny zawarte w podpisywanych obecnie umowach kupna – sprzedaży, to wynik bezpośrednich decyzji przedsiębiorców można zaryzykować stwierdzenie, że rynek drewna okrągłego znacząco się ożywił – tak komentuje pozytywne wyniki sprzedaży Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Rynek surowca drzewnego w Polsce ma tą zaletę  stosunku do innych krajów europejskich , że rokrocznie Lasy Państwowe - jako główny dostarczyciel surowca - kieruje do sprzedaży stałą ilość drewna, w ilości około 33 mln m3 rocznie. Dzięki temu zlokalizowane w Polsce przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego mają zapewniony stały dostęp do surowca i nie muszą tworzyć kosztownych struktur organizujących zakup drewna. Ponadto o atrakcyjnych cenach surowca oferowanego przez Lasy Państwowe świadczy fakt, że podmioty zagraniczne wykazują zainteresowanie polskim drewnem, i to bez względu na konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów transportu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz