/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Firmy rezygnują z zakupu drewna z Puszczy Białowieskiej

PAP, Greenpeace

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP, Greenpeace
Data: 2010-06-12


W odpowiedzi na apel Greenpeace firmy przerabiajce surowiec drzewny wstrzymują zakup drewna z terenu Puszczy Białowieskiej. Jako pierwsza dzialania podjęła IKEA wprowadzając zakaz zakupu drewna z terenu Puszczy Białowieskiej dla wszystkich swoich dostawców. Odbiór surowca z nadleśnictw położonych na terenie puszczy „do czasu wyjaśnienia kontrowersji” wstrzymał również Pfleiderer Grajewo S.A. Inne przedsiębiorstwa, takie jak Stora Enso, czy International Paper Kwidzyń również rozpoczęły w tej sprawie rozmowy z Greenpeace.

Puszcza BiałowieskaPuszcza BiałowieskaFot. Kalense Kid, CC

W połowie maja RRDLP w Białymstoku utraciła certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) zaświadczający, że drewno jest pozyskiwane zgodnie z poszanowaniem zasad ochrony przyrody, bez szkód w środowisku i społeczności lokalnych. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Białystok to 31 nadleśnictw. Rezygnacje z zakupów dotyczą drewna pozyskiwanego w trzech spośród nich, które zarządzają lasami na terenie Puszczy Białowieskiej: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Aleksandra Sikora z IKEA powiedziała PAP, że IKEA, poza dwoma niewielkimi transportami kilka lat temu (łącznie było to 68 m3), "nie kupowała i nie kupuje" surowca z terenu nadleśnictw na terenie Puszczy Białowieskiej, bo firma nie pozyskuje drewna z miejsc o wysokich walorach przyrodniczych, a takim jest Puszcza Białowieska. Dodatkowo firma nie jest zainteresowana gatunkami drewna, które oferują te nadleśnictwa, ponadto dostawy z tego regionu nie opłacały się IKEA, ze względu na dużą odległość od zakładów produkcyjnych.

IKEA podkreśla jednocześnie, że chce drewna z "dobrze zarządzanych obszarów leśnych", w których drewno ma certyfikat FSC. Dlatego wystosowała pismo do wszystkich swoich dostawców i producentów z centralnej Europy oraz do partnerów z zakładów Swedwood i Swedspan o zakazie zakupu drewna w nadleśnictwach: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

„Reakcja firmy IKEA jest dobrym przykładem społecznej odpowiedzialności biznesu. Otrzymaliśmy kopie listów do dostawców IKEA o zakazie dokonywania zakupów drewna w puszczańskich nadleśnictwach. Podobne zapewnienia  dostaliśmy też od innych ważnych przedsiębiorstw na polskim rynku drewna. Oczekujemy jednak, że będzie to bezwarunkowa deklaracja zaprzestania udziału w wyrębie Puszczy w ramach systemu kontroli pochodzenia drewna. Wówczas firmy te zostaną usunięte z naszego raportu, gdzie są wymienione wśród innych pozyskujących drewno z Puszczy. Z pewnością będziemy przyglądać się uważnie postępom w tej sprawie” - mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Marek Masłowski poinformował PAP, że rzeczywiście zakłady Pfleiderer Grajewo S.A., które dotychczas kupowały drewno pochodzące z puszczańskich nadleśnictw, w środę wycofały się z tego. Dodał, że pozostali odbiorcy "sygnalizują swoje zaniepokojenie panującą sytuacją wokół Puszczy Białowieskiej", co prawdopodobnie jest związane z listami, które dostają od Greenpeace. Według Masłowskiego, trudno na razie mówić o skali rezygnacji z dostaw, na pewno nie można mówić o "fali rezygnacji". Do końca czerwca obowiązują bowiem półroczne umowy na dostawy drewna i są one realizowane. Trwa właśnie okres negocjowania umów na drugie półrocze.

Według Masłowskiego, certyfikat FSC został zawieszony "z przyczyn niezależnych" od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Dodał, że wynikają one z tego, iż Lasy nie mogą zaakceptować warunków dalszego certyfikowania gospodarki leśnej, jakie stawiają wszystkie działające na polskim rynku firmy certyfikujące. Zaznaczył, że chodzi głównie o ceny za audyty, zwłaszcza dokonywane według zasad FSC. Dlatego pod koniec maja Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku skierowała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie "stosowania niedozwolonych praktyk monopolistycznych" przez firmy, które wykonują audyty gospodarki leśnej w systemie FSC.

Puszcza Białowieska uznana za światowe dziedzictwo przyrodnicze, to pozostałość ogromnych lasów, które niegdyś rozciągały się na obszarach dzisiejszej Europy i Rosji. Dziś jest to już ostatni las naturalny Niżu Europejskiego, miejsce występowania wielu unikalnych oraz zagrożonych gatunków fauny i flory, raj dla biologów i turystów. 

W 2010 roku Lasy Państwowe zaplanowały pozyskanie z terenu Puszczy Białowieskiej ok. 111 tys. m3 surowca drzewnego. Jak mówi "efekt działań proekologicznych", a nie ekonomicznych. Dodał, że Lasy Państwowe od wielu lat dopłacają do funkcjonowania puszczańskich nadleśnictw - ponad 4 mln zł w 2009 roku; w 2010 roku będzie to ponad 4,8 mln zł. Zdaniem organizacji proekologicznych dopuszczalna wielkość pozyskania drewna z tego terenu, która nie wpływała by negatywnie na środowisko to 30-40 tys. m3.

Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na niżu europejskim. Białowieski Park Narodowy obejmuje jedną szóstą jej powierzchni. To jedyny obiekt przyrodniczy w Polsce wpisany na listę Światowego Dziedzictwa. Cała powierzchnia puszczy to 150 tys. ha, z czego 62,6 tys. w Polsce, a 87,5 tys. na Białorusi.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Polska po....ny kraj

tyle co się marnuje surowca w takim lesie to dopiero skandal .dęby , jesiony , sosny lepiej żeby gniły , bo Polska to "bogaty kraj ", a darmozjady będą k...wa robaczki oglądać.Niech sobie przyjadą tartacznicy i spojrzą ku...wa co się tu wyrabia , cyrk ku...wa. Rzygać się chce. A Ikea to rzeczywiście ekologi się znalazły od siedmiu boleści. Tak naprawde to prawie nikt nie chce drewna z certyfikatem , bo dla ludzi to jeden c...j. Banda posrańców ten greenpizdzis i wwf ( czyli cweluchy ). a w domach ku..wa wszystko z puszczańskiego drewna, fałszywcy pie....leni.

tartak [2]Odpowiedz na ten komentarz2010-06-12 10:00:09

Zgłoś nadużycie

Ekolodzy na pokaz ..............

jak dostaną kasę to zakończą protest , taki jest scenariusz.
ochrona środowiska polega na jego chronieniu , a nie manifestowaniu zamiaru ochrony ............ za kasę.

Wojtek Opęchowski [36]Odpowiedz na ten komentarz2010-06-12 11:13:13

Zgłoś nadużycie

porażający poziom wypowiedzi....

jesteś totalnym ignorantem. pozdro

m1 [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-09-28 22:13:48

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz