/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

LP: Wycofanie aukcji dowodem sprawności działania i bezpieczeństwa portalu e-drewno

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-06-01


Dyrektor generalny Lasów Państwowych podjął zdecydowane działania, aby wyjaśnić, czy zakłócenia systemowych aukcji drewna na należącym do LP portalu e-drewno były wynikiem przestępstwa. W dniach 24-25 maja doszło do użycia jednego z kont klientów w sposób, którego celem była próba zdezorganizowania rynku drzewnego. Przy wykorzystaniu tego konta składano oferty zakupu drewna po cenach znacząco wyższych od pozostałych ofert, sztucznie podbijając w ten sposób cenę bez zamiaru faktycznego zrealizowania transakcji.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian PiganDyrektor generalny Lasów Państwowych Marian PiganFot. Małgorzata Wnorowska, „Gazeta Przemysłu Drzewnego”

Lasy Państwowe zareagowały natychmiast i w rezultacie część aukcji została unieważniona na podstawie §23 "Regulaminu systemowej aukcji internetowej w aplikacji e-drewno oraz aukcji internetowej w aplikacji e-drewno na 2010 rok" (będą one powtórzone). – Nie różni się to choćby od sytuacji na giełdzie papierów wartościowych, gdzie w razie podejrzenia próby dokonania manipulacji zawiesza się notowania. To dowód sprawności działania i bezpieczeństwa portalu e-drewno. W porę wykryliśmy zagrożenie, ustaliliśmy jego źródło i zapobiegliśmy naruszeniu interesów pozostałych uczestników aukcji – wyjaśnia Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Sprawę zgłoszono odpowiednim organom ścigania.

Dyrektor generalny LP podkreśla jednocześnie, że pojawiające się twierdzenia o podatności aukcji w portalu e-drewno na manipulacje, zwłaszcza ze strony podmiotów zagranicznych, które miałyby podbijać ceny ponad poziom możliwości finansowych podmiotów krajowych, są bezpodstawne. W pierwszym półroczu 2010 r. w dwóch procedurach internetowych aukcji na drewno – przetargu ograniczonym (tylko dla odbiorców mających już historię zakupów w LP) oraz nieograniczonym (dla wszystkich chętnych) – wzięło udział w sumie 6045 podmiotów, w tym zaledwie 17 zagranicznych. Należy przypomnieć, że na gruncie prawa europejskiego niemożliwe jest ograniczenie czy wykluczenie z zakupów drewna podmiotów zagranicznych. Nie ma też problemu podbijania cen na aukcjach, a następnie odstępowania od rzeczywistego zakupu drewna. W blisko 99% przypadków zwycięzcy przetargów finalizują transakcje i podpisują z LP umowy.

- Mamy świadomość kosztów, które wiążą się z inwestycjami w przemyśle drzewnym i potrzeb przedsiębiorców, którzy chcą mieć pewność uzyskania pożądanej ilości surowca. Właśnie obecny system internetowych przetargów na drewno takie bezpieczeństwo i stabilność im zapewnia. Klienci LP mogą brać udział zarówno w przetargu ograniczonym, jak i nieograniczonym, tyle że ten drugi daje szansę również nowym firmom i osobom fizycznym. To system bardziej rynkowy, przejrzysty i uczciwy wobec wszystkich graczy niż dawny sposób negocjowania z każdym odbiorcą odrębnie – mówi Marian Pigan.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz