/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PIGPD: Komunikat w sprawie najnowszych wydarzeń związanych z systemem sprzedaży drewna

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2010-05-29


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego opublikowała komunikat dotyczących najnowszych wydarzeń związanych z sytuacją na styku przemysł - Lasy Państwowe.

Fot. Drewno.pl

Komunikat nr. 5
z dn. 27.05.2010r.


Szanowni Państwo,
Członkowie PIGPD

1. W dniu wczorajszym przekazana została nam pisemnie przez Wiceministra Środowiska, Janusza Zaleskiego, prośba o przygotowanie i przekazanie opinii Izby na temat ważnego dokumentu pt. „ZAŁOŻENIA DO NOWELIZACJI USTAWY O LASACH” . Powstanie tych ZAŁOŻEŃ jest wynikiem pracy dwóch ministerstw – Gospodarki i Środowiska, a zawarte w nim propozycje dotyczące ustalania zasad sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe są takie, o jakie od dawna walczyła nasza Izba wspólnie z całym Zespołem Negocjacyjnym Przemysłu Drzewnego. Oznacza to, że osiągnęliśmy ogromny sukces, przekonując do naszych racji oba ww. resorty, a nasze uparte dwuletnie działania wreszcie dały efekty. Oczywiście to dopiero wstęp do oczekiwanych zmian, ale wstęp zgodny z naszymi życzeniami. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy bezkrytyczni w stosunku do ww. dokumentu i na pewno przed przekazaniem naszej opinii poddamy go gruntownej analizie.


Zwracamy się również do Państwa o uwagi, załączając kopię ZAŁOŻEŃ (plik w formacie PDF.).
Informujemy, że planujemy omówić je podczas naszego Walnego Zgromadzenia w Białowieży w dn. 11.czerwca.

Szczególnie ważny jest dla nas p. 7.1.7 „Sprzedaż drewna pochodzącego z lasów w zarządzie Lasów Państwowych”, zawierający przede wszystkim ustalenie, że uregulowania dotyczące tej sprzedaży muszą być umieszczone w „akcie prawa powszechnie obowiązującego”, czyli ustawy i związanego z tym rozporządzenia wydanego wspólnie przez ministrów środowiska i gospodarki.

Ważne jest też wskazanie, że drewno powinno być sprzedawane m. in. „w trybie umów długoterminowych”, oraz że „do sprzedaży drewna nie będzie się stosowało przepisów ustawy (…) o ochronie konkurencji i konsumentów” co oznacza, że dopuszczone będą dziś kwestionowane rozwiązania chroniące polski rynek. Niemniej ważne jest, że ministerialne rozporządzenie ma zawierać m. in. zasady ustalania cen minimalnych drewna.

Istotne są również propozycje zmian dot. gospodarki finansowej Lasów Państwowych, oraz sporządzania planów urządzania lasu.

Interesująca jest propozycja powołania „Rady Lasów Państwowych” jako organu sprawującego nad nimi nadzór, złożonego z przedstawicieli ministrów właściwych ds. środowiska, gospodarki, Skarbu Państwa i finansów.

Na koniec warto zauważyć, że przewidywany termin wejścia w życie zmian w ustawie o lasach to 01.01.2011r. – jak na zmiany o takiej skali to bardzo szybko, z czego możemy się tylko cieszyć.

2. Już informowaliśmy Państwa o udanej próbie sabotażu aukcji w ramach „systemowego e-drewno” podjętej przez nieznanego kupca w dn. 25 maja. Udowodniła ona, że Lasy Państwowe absolutnie nie są ani gotowe, ani chętne aby chronić swoich klientów prze możliwością zawyżania cen lub zabierania innym drewna przez podstawione firmy. Takie zdarzenia mogły mieć miejsce w przeszłości i mogą nastąpić obecnie. Uważamy więc, że wobec uzasadnionego podejrzenia występowania bardzo poważnych nieprawidłowości podczas otwartych przetargów internetowych, polegających na ich ustawianiu z zamiarem szkodzenia konkurencji, równie uzasadnione jest żądanie anulowania wszystkich zakończonych i planowanych aukcji na portalu e-drewno. Sprzedaż na II półrocze należy dokończyć wykorzystując negocjacje handlowe. Wniosek taki jest zawarty w naszym piśmie do Ministerstwa Gospodarki (w załączeniu), a dalsze wystąpienia przygotujemy.

Warto tu podkreślić, że ta sytuacja jest kolejnym dowodem na to, że zmiany ustawowe o których pisaliśmy wyżej, są bardzo potrzebne i uzasadnione.

3. Napływa do Izby coraz więcej list. z podpisami popierającymi nasze pismo do Premiera Donalda Tuska Informujemy, że Prezydent Izby zadecydował, że pismo to i podpisy zostaną doręczone do Kancelarii Premiera po naszym Walnym Zgromadzeniu, przez specjalną delegację Izby. Wszystkich, którzy jeszcze tych list nie nadesłali, prosimy o to. Prosimy też o rozpowszechnianie pisma pośród Waszych kolegów.

Biuro Izby

 

Pobierz Deklarację poparcia dla protestu >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz