/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

III Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa - Rewal 2010

Drewno.pl

Autor: kaj
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-05-28


W dniach od 6 - 9.05.2010 w Rewalu odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa. Hasłem tego spotkania było: „Leśnik XXI wieku – teoria a praktyka... Czego się uczymy?” Na konferencję przybyło ok. 150 studentów z 3 uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecne były również władze tych uczelni, wykładowcy oraz dyrektorzy i przedstawiciele kilku Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Fot. Katarzyna Jabłońska

Główne tematy, na które dyskutowano to:
Jak kształcić leśników?... Oto jest pytanie
Kiedy student „staje się” Leśnikiem?
Ocena jakości programu studiów stacjonarnych na kierunku Leśnictwo.
Teoria a praktyka, czego się uczymy?
Ile znaczy dyplom ukończenia studiów Leśnych?
Obecna sytuacja gospodarcza a możliwości pracy w Lasach Państwowych
Czy studia to tylko nauka?

Studenci postulowali o zwiększenie ilości godzin praktyk terenowych, słusznie uważając, że tylko tak mogą zweryfikować swoją widzę teoretyczną. Chcieli, aby na zajęcia zapraszać pracowników Lasów Państwowych, którzy najlepiej mogliby przekazać im wiedzę praktyczną zgodnie z zasadą: „nie tylko wiedzieć, ale i umieć”. Prosili również władze poszczególnych uczelni o możliwości wymian międzyuczelnianych wykładowców oraz miejsc praktyk terenowych.

Dyrektorzy Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych przedstawili młodzieży przewidywany na najbliższe lata, niestety niezbyt optymistyczny plan zatrudnienia nowych pracowników. Duża część nowo wykwalifikowanych magistrów inżynierów leśnictwa będzie musiała poszukać pracy w innych resortach. Próbowano nakreślić studentom inne rozwiązania, takie jak np. zakładanie własnych Zakładów Usług Leśnych, praca w Biurach Urządzaniu Lasu itp. Wskazywano również na możliwości dodatkowego dokształcania z zakresu np. ekonomiki, księgowości, informatyki itp. co zwiększy ich atrakcyjność jako przyszłych pracowników.

Studenci zastanawiali się również, czy pozytywnym zjawiskiem jest powstawanie nowych uczelni kształcących leśników w dobie tak dużej ilości absolwentów leśnictwa wykształconych przez ich uczelnie. Mieli również wątpliwości co do jakości kształcenia na nowo powstających uczelniach.

Tegoroczna Konferencja poświęcona była również obradom Porozumienia Studentów Wydziałów Leśnych z Poznania, Krakowa i Warszawy. Rozważano kierunki dalszej współpracy. Przedstawiono również referaty Kół Naukowych. Podczas Konferencji ogłoszono wyniki Konkursu Fotograficznego Foto – Leśnik 2010 organizowanego przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Spotkanie to, bardzo dobrze zorganizowane i poprowadzone przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu sprzyjało doskonałej integracji studentów i profesorów poszczególnych uczelni. Pozwoliło młodym ludziom sprawdzić się w wielu dziedzinach takich jak organizacja imprez, pozyskanie sponsorów i funduszy, prowadzeni imprezy i dyskusji, swobodnym wypowiadaniu własnych poglądów. Bardzo cieszy fakt, że obecnie brać studencka „nie jest nastawiona tylko na odbiór, ale i na przekaz”.

III Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa - Rewal 2010 (Zdjęcia: 5) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA