DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Świecie wypłaci dywidendę

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2005-03-09


Zysk netto Mondi Packaging Paper Świecie w 2005 roku będzie niższy niż w 2004 roku, kiedy wyniósł 310 mln zł. Zgodnie z propozycją zarządu walne zgromadzenie spółki zgodziło się na wypłatę 4 zł dywidendy na akcję.

"W 2004 roku zysk netto był wyższy ze względu na sprzedaż składników majątku. To zdarzenie się w tym roku nie powtórzy" - powiedział w środę dziennikarzom zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Świecia Peter Oswald.

Nakłady inwestycyjne Świecia w 2005 roku wyniosą 16,6 mln euro, czyli około 66 mln zł. W zeszłym roku było to 61 mln zł.

"MPP Świecie analizuje możliwości dalszego rozwoju działalności poprzez kolejne działania inwestycyjne oraz akwizycyjne" - napisano w komunikacie prasowym spółki. Oswald nie podał szczegółów dotyczących ewentualnych przejęć innych firm. Oswald nie chciał również skomentować wyników Świecia w pierwszym kwartale 2005 roku, poinformował jednak, że negatywnie oddziałują na nie silniejszy kurs złotego niż przed rokiem, wyższe ceny drewna oraz nieco spadające ceny papieru.

Świecie liczy, że w tym roku ceny drewna, po mocnym zeszłorocznym wzroście, ustabilizują się. Spółka zamierza skoncentrować się na produkcji najbardziej rentownych wyrobów.

Walne zgromadzenie Mondi Packaging Paper Świecie zdecydowało w środę o wypłacie 200 mln zł dywidendy z zysku za 2004 rok, co daje 4 zł dywidendy na jedną akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 24 marca, a jej wypłata nastąpi 11 kwietnia.

Przed rokiem Mondi Packaging Paper Świecie wypłacił 250 mln zł dywidendy, czyli 5 zł dywidendy na jedną akcję.

"Spółka zdecydowała się na wypłatę niższej dywidendy niż rok temu, gdyż odczuwa spadek cen papieru, niekorzystny kurs walutowy i wzrost cen drewna, a także efekty silnej konkurencji na rynku" - powiedział Oswald. "Jeśli spółka będzie osiągała zyski w następnych latach dywidenda będzie dalej wypłacana" - dodał.

Wysokość dywidendy za 2004 rok negatywnie zaskoczyła analityków oraz inwestorów, którzy liczyli wcześniej, że wyniesie ona przynajmniej 5 zł na akcję, czyli tyle co przed rokiem.

Po ujawnieniu przez spółkę kilka tygodni temu wysokości proponowanej dywidendy kurs akcji Świecia mocno spadł.

W środę, około 13.30, za jedną akcję papierniczej spółki płacono 59,80 zł. Głównym akcjonariuszem Świecia jest Framondi, który ma 71,34 proc. głosów na WZA spółki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz