/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Lasy pod wodą

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-05-27


Zalane tysiące hektarów lasu, powalone drzewa, zerwane drogi, zniszczone szlaki zrywkowe i budynki – powódź dotknęła także tereny leśne. Straty szacuje się w milionach złotych. Leśnicy pomagają miejscowej ludności w walce z żywiołem.

Lasy pod wodąLasy pod wodąFot. RDLP w Krakowie

Największe zniszczenia odnotowano w RDLP Kraków – zalanych zostało 12 tys. ha drzewostanów. Powódź uszkodziła tam 80 km dróg leśnych i 300 km szlaków zrywkowych. Woda nie oszczędziła też szkółek leśnych. Straty w tej dyrekcji szacuje się na 8 mln zł. Podobnie oceniają straty leśnicy z RDLP Krosno.

Sytuacja w katowickiej RDLP przedstawia się dramatycznie. W górach woda spowodowała osuwiska, zamulenia dróg, zniszczenia przepustów. Na nizinach zalane są uprawy leśne, młodniki. Tysiące hektarów drzewostanów znajduje się pod wodą. Z tego powodu w niedługim czasie w korzeniach drzew rozpoczną się procesy chorobowe.

Na Dolnym Śląsku, według wstępnych szacunków, 9600 ha lasów zostało podtopionych bądź całkowicie zalanych. W dyrekcji toruńskiej jeszcze 24 maja pod wodą znajdowało się 446 ha lasów. W łódzkich lasach pod wodą znalazło się kilkaset hektarów drzewostanów, w lubelskich – ok. 100 ha.
 
Leśnicy włączyli się do walki z powodzią. Umacniają wały, prowadzą zbiórki dla powodzian, udostępniają budynki na przechowanie zwierząt. Otwierają w lesie szlabany, aby umożliwić ludziom i zwierzętom transport na tereny wyżej położone. Służby przeciwpowodziowe korzystają z położonego na terenach leśnych piasku, potrzebnego do umacniania wałów. W RDLP Toruń został uruchomiony stały, całodobowy dyżur w biurze i siedmiu nadleśnictwach.

Leśnicy pomagają także ludności na terenach zagrożonych zalaniem. Nadleśniczowie z RDLP Zielona Góra są członkami powiatowych sztabów zarządzania kryzysowego. Włączają się w przygotowania do przejścia fali powodziowej. Działania te obejmują udostępnianie środków transportu LP w celu patrolowania zagrożonych terenów.


Lasy pod wodą (Zdjęcia: 3)

Lasy pod wodąZalana szkółkaZalana leśna droga

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz