/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

PIGPD: Zdarzenia na e-drewno potwierdzają konieczność zmiany sytemu sprzedaży surowca drzewnego

PIGPD

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: PIGPD
Data: 2010-05-26


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego uważa, że demonstracja jaka miała miejsce na e-drewno pokazuje jak system otwartych aukcji jest niebezpieczny dla nabywców, którzy nie mają szans obrony przed spekulacyjnymi i wrogimi działaniami konkurentów. W piśmie do Grażyna Henclewskiej, Wiceminister Gospodarki uczestniczącej w negocjacjach na linii przemysł drzewny - Lasy Państwowe, PIGPD zwraca się z oczekiwaniem natychmiastowego anulowania wszystkich otwartych aukcji internetowych i zastąpienie ich negocjacjami handlowymi, których wyniki byłyby kontrolowane przez niezależne instytucje i publicznie ogłaszane.

IG-66/05/2010
Poznań, dn.26.05.2010r.

Pani 
Grażyna Henclewska
Wiceminister Gospodarki

Szanowna Pani Minister,

Chcę Panią poinformować, iż w dniu dzisiejszym byliśmy świadkami nieoczekiwanego, lecz moim zdaniem bardzo ważnego zdarzenia, jakie miało miejsce podczas przetargów  otwartych na zakup drewna prowadzonych przez Lasy Państwowe. 
Otóż już od wczesnych godzin rannych, wszystkie duże partie drewna tartacznego iglastego oraz papierówki, bez względu na to w jakim rejonie kraju odbywał się przetarg, zostały “kupione” przez jedną, prawdopodobnie tą samą firmę, która oferowała ewidentnie zawyżone ceny. 

Wg naszej oceny, potwierdzonej podobnymi opiniami wielu przedsiębiorców, jest to działanie zaplanowane, stanowiące przykład “obywatelskiego nieposłuszeństwa” w proteście przeciw systemowi sprzedaży przetargowej, który niszczy polskie firmy i zapewne zniszczył również tą, która składała ww. oferty.  Firma ta (lub może grupa firm korzystających ze wspólnego loginu, gdyż ofert było wiele i w wielu miejscach) zapewne postanowiła w ten sposób udowodnić ułomność forsowanego przez Lasy Państwowe systemu sprzedaży oraz pokazać zagrożenia jakie on tworzy – i zrobiła to z pełnym sukcesem. Wystarczył więc tylko jeden zdesperowany człowiek, aby zablokowana została sprzedaż zapewne kilkudziesięciu nadleśnictw obejmująca nieznaną, ale szacuję że znaczną, na poziomie 200-300 tys. m3, ilość drewna. 

Co więcej – ta demonstracja była tak przeprowadzona, aby wszyscy ją zauważyli. Ile jednak podobnych zdarzeń, pomyślanych nie jako demonstracja, lecz ukierunkowanych na zaszkodzenie konkurencji miało już miejsce w przeszłości ? Ile ich jeszcze może być ? Zdesperowany przedsiębiorca udowodnił swoją akcją, że Lasy Państwowe nad takimi zdarzeniami kompletnie nie panują. Oczywiście również nie są zainteresowane, aby je ujawniać, a przecież żadnej zewnętrznej kontroli nad ich systemem sprzedaży nie ma w ogóle. Tymczasem od sprawności tego ułomnego rozwiązania zależy zaopatrzenie i byt kilku tysięcy firm z wszystkich branż przemysłu drzewnego i ogromne pieniądze ! 
Jaką jednak może mieć pewność kupujący, że tym, który podbija cenę na przetargu internetowym nie jest jego konkurent, który podstawił jako uczestnika przetargu dowolną firmę i działa tylko po to, aby pozbawić innych możliwości kupowania lub podbić ceny w rejonie, który jego samego w ogóle nie interesuje ? Przecież Lasy Państwowe utajniły wszelkie dane uczestników, nawet same loginy.

Co więcej, to zdarzenie pokazuje poziom sfrustrowania przedsiębiorców, którzy są zmuszeni działać w tych warunkach. Przecież nikt nie podjął by takich działań gdyby nie został przez obecny system sprzedaży zniszczony i zmuszony do zaniechania działaności. Przedsiębiorca ten zapewne postanowił poświęcić wpłacone Lasom Państwowym wadium, aby na koniec udowodnić im, jak “nieludzki” system wprowadziły. Nie zdziwię się też, gdyby znalazł wielu naśladowców.
 
Nie zdziwię się również, jeśli nastąpią teraz dalsze spektakularne zdarzenia i bardzo zdecydowane protesty oraz żądania skutecznej pomocy dla przemysłu drzewnego ze strony polskiego rządu, zapewne w publicznej formie. Przecież o takim zagrożeniu mówiliśmy już wielokrotnie. Niestety, do tej chwili ze strony rządu nie doczekaliśmy się działań skutecznie poprawiających sytuację przemysłu. Jest raczej coraz gorzej, a przedsiębiorcy tracą nadzieję i chwytają się coraz bardziej desperackich metod, czego przykładem jest dzisiejsze zdarzenie. 

Uważamy więc, że w świetle powyższych, niepodważalnych dowodów na wady systemu przetargowego stosowanego przez Lasy Państwowe i uzasadnionych podejrzeń, że niezwykle wysoki poziom cen widoczny na obecnie prowadzonych przetargach otwartych może być wynikiem spekulacyjnych działań nieuczciwej konkurencji, należy w trybie natychmiastowym anulować wszystkie otwarte aukcje internetowe dotyczące sprzedaży drewna na II półrocze 2010r. Zastąpione powinny być one negocjacjami handlowymi, których wyniki powinny być kontrolowane przez niezależne instytucje wskazane przez rząd i publicznie ogłaszane. 

Oczekujemy, iż Ministerstwo Gospodarki podejmie skuteczne i bardzo pilne działania, aby do takich rozwiązań doprowadzić. Mam nadzieję, że będziemy mogli o nich poinformować naszych Członków oraz cały polski przemysł drzewny w bardzo krótkim czasie.

Pozostając do dyspozycji Pani Minister, 
Z poważaniem

W imieniu Rady 
Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Sławomir Wrochna
Prezydent Izby


Do wiadomości;
- Pan Michał Boni – Minister, Członek Rady Ministrów

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Gadu gadu

nic to nie pomoże. Los polskich firm przesądzony.Nie mamy tylu pieniędzy aby we własnym kraju przetrwać. Komu to potrzebne. Młoda demokracja przeciw starej bogatej, pazernej demokracji. Molochy dzialają jak trąby powietrzne. Na szczęście zbliżają się wybory i 300 000 drzewiarzy może choć w części wyrównać rachunki. Pozdrawiam kolegów Drzewiarzy i mimo wszystko zdecydowanie wieksza część porządnych Leśników.

Życzliwy z doświadczeniem [3]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-26 15:21:58

Zgłoś nadużycie

Życzliwy oczywiście ma na myśli wycięcie PiS bo to ich pupilek Pan ...

T.
wymyślił ten system.

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-26 18:12:36

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA