/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

e-drewno: Lasy państwowe wstrzymały część aukcji

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-05-26


Lasy Państwowe poinformowały, że na skutek awarii systemu informatycznego nastąpiła przerwa w funkcjonowaniu serwisu aukcyjnego e-drewno. Wszystkie aukcje z przedziału czasowego objętego awarią zostały unieważnione w dotychczasowych rozstrzygnięciach i będą powtórzone na zakończenie każdego z regionów sprzedaży dla aukcji systemowych.

Łącznie unieważnionych zostało ponad 50 aukcji z 4 dyrekcji regionalnych. Brak jest informacji jakiej masy  surowca drzewnego one dotyczą oraz przyczyn ich wycofania.

Być może wycofanie tych aukcji związane jest z innym wydarzeniem jakie miało miejsce w dniach 24-25 maja, kiedy jeden z uczestników  zaczął przebijać aukcje oferując ceny znacząco wyższe od pozostałych oferowanych w tym samym czasie na podobne sortymenty drewna.

Lasy Państwowe podjęły doraźną decyzję o blokadzie uczestnictwa w aukcjach klienta składającego te oferty. Według komunikatu na stronach e-drewno obecnie trwa szczegółowe wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

 

 

Na chwilą obecną nie wiadomo czy przeprowadzona przez użytkownika e-drewno demonstracja to działanie pod wpływem emocji czy celowe działanie mające zakłócić pracę systemu. Tak czy inaczej, w dobitny sposób obnaża braki narzędzia, które jest odpowiedzialne za zaopatrzenie w surowiec kilku tysięcy firm zajmujących się przetwórstwem drewna. 

Wydarzenie to, podobnie jak informacja o awarii i konieczności wycofania części aukcji potwierdza zarzuty przemysłu, że nie jest to system godny zaufania. 

 

[Aktualizacja 26.05.2010r. godz. 19.10]

Jak poinformowały Lasy Państwowe "na skutek prawdopodobnie przestępczego użycia konta klienta do dezorganizacji rynku drzewnego", na podstawie § 23 REGULAMINU SYSTEMOWEJ AUKCJI INTERNETOWEJ W APLIKACJI "E-DREWNO" ORAZ AUKCJI INTERNETOWEJ W APLIKACJI "E-DREWNO NA 2010 ROK wycofanych zostało ok. 100 aukcji.

Wycofane aukcje zostaną powtórzone. Aukcje, których termin zakończenia mija do 28.05.2010 będą ponownie wystawione w końcowym okresie sprzedaży w każdym z regionów. Aukcje, których termin zakończenia upływa w dniu 31.05.2010 lub w dniach następnych, zostaną ponownie wystawione z tymi samymi, co wcześniejsze terminami zakończenia aukcji.

Zgodnie z zamieszczoną na stronie e-drewno.pl informacją, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął zdecydowane działania w celu wyjaśnienia, czy ostatnie zakłócenia aukcji systemowych w aplikacji "e-drewno" były wynikiem przestępstwa. Jeżeli podejrzenia te potwierdzą się, Lasy Państwowe podejmą wszelkie kroki, aby sprawcy ponieśli konsekwencje przewidziane prawem.

 

Więcej na ten temat:

PIGPD: Zdarzenia na e-drewno potwierdzają konieczność zmiany sytemu sprzedaży surowca drzewnego >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Mały komentarz

Pozwoliłem sobie sprawdzić losowo kilkanaście z wycofanych po "prawdopodobnie przestępczym użyciu konta" aukcji. Wnioski, jakie można wyciągnąć z tej obserwacji:
1) część wycofanych aukcji moim zdaniem nie różni się przebiciami od tych jakie mogliśmy
2) w niektórych aukcjach użytkownicy przebijali zawyżone ceny
3) aukcje te zasadniczo niewiele różnią się od aukcji jakie mogliśmy obserwować w licytacjach na I półrocze 2010.

Nasuwają się pytania: Dlaczego teraz mamy do czynienia z "przestępczym użyciem konta do dezorganizacji rynku drzewnego" i aukcje są wycofywane, podczas gdy poprzednie były "grą rynkową nabywców surowca", a LP cieszyły się z wzrostu cen i były głuche na wezwania do wycofania aukcji w których wylicytowano absurdalne ceny? Czy "przestępcze użycie konta" oznacza włamanie i licytację na niekorzyść jego właściciela, jeśli nie to o jakim przestępstwie mowa?

Dominik Jabłoński [449]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-26 19:41:24

Zgłoś nadużycie

Wrinks [1]

O co zatem chodzi? - zetknąłem się z tą informacją dzisiaj, dodatkowo po przeczytaniu poprzedniego komentarza mam w głowie duży znak zapytania...czyli jednak nic się nie dzieje?

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-26 21:08:38

Zgłoś nadużycie

Trudno ocenić...

Z jednej strony część aukcji faktycznie desperaci przebijali, np. aukcja nr 1220100324 (można odszukać aukcję po numerze w systemie e-drewno).
Z drugiej strony ktoś licytował prawie całą masę (10000m z 13800m) za 201zł przy wywoławczej 106zł (nr 0234100032).
Na pewno zastanawiający jest fakt iż aukcje wycofane zostały w różnych RDLP. Dosyć odległych (Katowice i Toruń np.).
Coś się zatem działo (z komunikatu należy wnioskować że już się nie dzieje). Niestety co - nie wiadomo. Przejrzystość sytuacji utrudnia fakt iż aktualnie przy aukcjach nie widać nawet loginów - tylko numer składanej oferty. De facto nie da się więc sprawdzić czy licytowała na różnych aukcjach ta sama osoba (mowa oczywiście o użytkownikach e-drewno; administratorzy zapewne wiedzą jak było).

W tym wszystkim nie pasuje mi jedna rzecz - w poprzednich aukcjach systemowych gdy ceny szybowały w górę - LP nie miały problemu. Teraz wycofały kilka aukcji gdzie rzekomy dewastator aukcji został przelicytowany. Ciekawe jakie jest biznesowe uzasadnienie takiej decyzji. Ciągłość planu biznesowego LP lekko podupadła, przed czym w poprzednich aukcjach LP broniły się rękami i nogami.

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-26 22:36:24

Zgłoś nadużycie

alle... [1]

niewidoczne loginy - patent z allegro....czyli co? - czekamy na oficjalny komunikat LP - ZILP'u w sprawie?

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-26 22:59:57

Zgłoś nadużycie

Niezupełnie

Na alle... widać przynajmniej pierwszą i ostatnią literkę loginu, oraz ilość punktów. Gdyby aukcji było tam kilkaset, i na większości kupowaliby ci sami ludzie, z grubsza szło by dojść który user gdzie licytuje. W e-drewno licytujący zostali zupełnie "zamaskowani". Efekty widać (mechanizm ten wprowadzono pod koniec kwietnia - gdzieś w okolicach 20.) - może i anonimowość zwiększyli, ale bilans wyszedł raczej negatywny. O ile do tej pory były domniemania że ktoś podstawiony przebija oferty, o tyle teraz już nie można takich wniosków nawet próbować snuć, bo nie widać czy jakiś user licytuje w dużej ilości aukcji. De facto aukcja zamieniła się trochę w loterię.

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2010-05-26 23:15:33

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA