/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PIGPD chce interwencji Premiera na rynku surowca drzewnego

PIGPD

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: PIGPD
Data: 2010-05-26


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wystosowała do Premiera Donalda Tuska list, w którym zwraca się o interwencję na krajowym rynku surowca drzewnego. Kolejne wystąpienie Izby związane jest bezpośrednio z sytuacją jaka wystąpiła w Kotlinie Kłodzkiej oraz w innych regionach kraju, szczególnie tych, położonych w pobliżu południowych i zachodnich granic kraju. PIGPD zwraca się do wszystkich pracodawców i pracowników branży tartacznej o wypełnienie i przesłanie na adres Izby deklaracji poparcia zawartego w liście protestu. Druk deklaracji można pobrać klikając na link poniżej artykułu.

Fot. Drewno.pl

Poznań, dn. 25 maja.2010r.

Pan Premier
Donald Tusk
Przewodniczący Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,


Kierujemy do Pana to pismo, aby przekazać Panu, że na skutek nieskutecznych działań podległej Panu administracji Państwa, znaleźliśmy się, bez własnej winy, w sytuacji niezwykle trudnej i, że nie godzimy się na dalszą bierność polskiego rządu, który pozwala na postępujące niszczenie firm w których pracujemy i które stworzyły nasze miejsca pracy.

Monopol Lasów Państwowych, najwyraźniej przy aprobacie rządu i głównych sił politycznych, narzucił nam bowiem wyniszczający nas system sprzedaży jedynego naszego surowca – drewna okrągłego. System ten, pod osłoną haseł o wolnym rynku pozwala na wykupienie go na dużą skalę przez kilka zachodnich koncernów i działających w ich imieniu handlarzy i pośredników po to tylko, aby zniszczyć konkurencję, jaką dla nich dziś stanowią polskie – dużo od nich mniejsze, lecz liczne firmy. To otwarty system przetargowy, na którym zakupy drewna przypominają loterię o wyniku nie do przewidzenia, stanowiąc zaprzeczenie jakiejkolwiek stabilności i możliwości planowania rozwoju polskiego przemysłu drzewnego. Za to sprzyja on swobodnemu penetrowaniu polskiego rynku drewna okrągłego przez spekulantów i pośredników, którzy wykorzystując chwilowe kursy walut i zmiany cen drewna bez problemu wykupują ten surowiec. Gdy tylko sytuacja się zmieni – równie łatwo mogą z tych zakupów zrezygnować, zostawiając w Polsce zrujnowany lokalny przemysł.

Polscy przedsiębiorcy natomiast nie mają dostępu do jakiegokolwiek równie otwartego systemu sprzedaży drewna w innych krajach Unii Europejskiej – taki nigdzie nie istnieje. Nie mają też możliwości kupowania go u innych dostawców krajowych, bo Lasy Państwowe są ogólnopolskim monopolem. Odmawia się im nawet możliwości zawarcia z tym monopolem umów gwarantujących dostawy drewna w większym niż pół roku przedziale czasu. Zastępujące to, tymczasowe rozwiązanie, jakim jest oparcie części sprzedaży poprzez przetargi ograniczone, jest stopniowo likwidowane.

Panie Premierze !
Czy w naszym narodowym interesie leży zniszczenie polskiego przemysłu drzewnego, w którym pracuje 300 tys. ludzi ?
Czy dla gospodarki kraju opłacalna jest wyprzedaż surowca, jakim jest drewno, aby jego przerób dał zyski i miejsca pracy w Niemczech, Szwecji lub w Czechach?
Czy Pana rząd w obliczu kryzysu gospodarczego zamierza tolerować politykę rynkową Lasów Państwowych, która do tego zmierza ?


Ceny drewna okrągłego sprzedawanego w tej chwili przez Lasy Państwowe na północy, zachodzie i południowym zachodzie kraju zostały przez firmy spoza Polski wywindowane na poziom nie do zaakceptowania nawet dla największych, najbardziej nowoczesnych i efektywnych polskich firm. Ich skokowy wzrost przekracza często 70% dla drewna tartacznego i 100% w wypadku surowca dla fabryk płyt i celulozowni. To świadczy, że części kupujących już nie chodzi o opłacalny jego przerób, lecz o wykupienie z polskiego rynku jak największych jego ilości i – tak jak już powiedzieliśmy - zniszczenie w ten sposób polskich konkurentów. Ci zaś muszą się bronić oferując równie nieracjonalne ceny lub już jutro zamknąć swoje zakłady, które nie będą miały co przerabiać.

Wiemy dobrze, że Lasów Państwowych te kłopoty przemysłu nie obchodzą w ogóle. One doraźnie tylko zyskują na zawyżonych cenach drewna. Natomiast polski rząd o tych problemach był i jest nadal na bieżąco informowany przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego i inne reprezentujące nasz przemysł organizacje. Otrzymał konkretne projekty i propozycje zmian. Jednak do dziś nie wykorzystał tego w żaden widoczny i konkretny sposób, czego efektem jest nasza dzisiejsza sytuacja.

Oczekujemy więc Pana interwencji i jest Pan, Panie Premierze ostatnią instancją do której możemy się o to zwrócić.

Nie dopuszczamy myśli, że Pana działania i wpływ w tej sprawie na rządzącą krajem koalicję mogłyby być nieskuteczne, bo od tego zależy byt naszych firm i nasza praca, a w szerszym kontekście – dobro polskiej gospodarki i społeczeństwa.
Czekając na zdecydowane kroki i decyzje Pana Premiera,

Z poważaniem,

Prezydent Izby
(-) Sławomir WrochnaDo wiadomości:
- Przedsiębiorcy działający w przemyśle drzewnym na terenie całej Polski
- prasa ogólnopolska i krajowa, stacje telewizyjne, portale internetowe


PIGPD zwraca się do wszystkich pracodawców i pracowników btranży tartacznej o wypełnienie i przesłanie na adres Izby deklaracji poparcia zawartego w liście protestu. Druk deklaracji mozna pobrać klikając na poniższy link:
DEKLARACJA POPARCIA PROTESTU Zawartego w piśmie PIGPD z dn. 25 maja 2010r. >>>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz