/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Tartaki z Kotliny Kłodzkiej skierowały list do Premiera

PIGPD

Autor: oprac. dja
Źródło: PIGPD
Data: 2010-05-25


Tartaki z Kotliny Kłodzkiej po otrzymanej na swoje wystąpienie odpowiedzi od Wojewody Dolnośląskiego na skierowały list do Premiera Donalda Tuska. Przedsiębiorców zwracaj się o bezpośrednią interwencję Premiera, która skłonić ma odpowiednich decydentów – w tym Lasy Państwowe - do znalezienia przynajmniej doraźnego rozwiązania, które rozwiąże dramatyczna sytuację zakładów nie mogących kupić drewna wykupowanego z regionu Kotliny Kłodzkiej przez zagraniczne koncerny drzewne.

Fot. Drewno.pl

Poniżej załączamy treść pisma skierowanego do Premiera Donalda Tuska oraz odpowiedzi dla Wojewody Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca.

Odpowiedź na pismo Wojewody Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca

Kłodzko, dn. 18.05.2010r.
Pan
Rafał Jurkowlaniec
Wojewoda DolnośląskiSzanowny Panie Wojewodo,

Już dwukrotnie – w 2009r. i obecnie – zwracaliśmy się do Pana o pomoc i obronę naszych firm i pracowników przed wyniszczającym nas systemem sprzedaży drewna, stosowanym przez Lasy Państwowe.
Również dwukrotnie odmówił Pan podjęcia jakichkolwiek działań, zasłaniając się paragrafami i odpychając nasze problemy do rąk Ministra Środowiska. Pana pismo znak NiR.II.6020-9/10-2 z dn. 14 maja br. niestety znów potwierdza Pański brak woli zajęcia się sprawą, która na terenie województwa, w którym jest Pan prawomocnym przedstawicielem rządu, ma ogromne gospodarcze i społeczne znaczenie.
Nie potrafimy więc zrozumieć, dlaczego nie przejawia Pan żadnej inicjatywy i odpycha od siebie nasz problem, mając przy tym świadomość, że Pana zeszłoroczne prawie identyczne pismo do Ministra Środowiska nie wywarło żadnego skutku, czego efektem jest nasza dzisiejsza sytuacja.

Panie Wojewodo,
Nie do nas należy badanie jakie są formalne kompetencje lub ograniczenia działań wojewodów. Wydawało się nam jednak, że problemy dolnośląskich przedsiębiorców są dla Pana rzeczą ważną, co najmniej z racji reprezentowania przez Pana organów naczelnej administracji państwowej.
Spotkało nas rozczarowanie, o którym zamierzamy mówić głośno.
Informujemy więc Pana, iż pismo opisujące nasze problemy oraz opisane wyżej Pana działania, kierujemy na ręce Premiera Donalda Tuska. Zamierzamy udostępnić je prasie krajowej i lokalnej oraz posłom i senatorom, na których głosowaliśmy.
Na bieżąco będziemy się również kontaktować i domagać pomocy od władz samorządowych, na czele z Marszałkiem Województwa. Te władze również wybieraliśmy aby nas reprezentowały, zwłaszcza w trudnych sprawach.
Na koniec chcemy jeszcze zaznaczyć, że nadal pozostajemy otwarci na wszelkie inicjatywy idące w kierunku oczekiwanych przez nas rozwiązań, które władze Województwa Dolnośląskiego z Panem na czele postanowią podjąć.

Z poważaniem
Pismo podpisane zostało przez przedstawicieli następujących firm
Tartak Domaszków
Tartak Goworów
Rom-Hen s.c.
Trolah s.j.
Tartak Łężyce
PPHU Hydro-Drew
PPUH Drewbar
Tarstol
FHP Rad
PPHU Drewpol
Jandar***

Pismo do Premiera Donalda Tuska

Pan
Donald Tusk
Przewodniczący Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze !


Kierujemy do Pana nasz apel o pomoc mając świadomość, że jest Pan najwyższym i już ostatnim organem władzy państwowej, do którego możemy się zwrócić.
Nasza sytuacja staje się dramatyczna i nie są to puste słowa, patrząc na ilość firm drzewnych z naszego regionu jakie upadły w ostatnich kilku miesiącach. Przemysł drzewny na terenie Dolnego Śląska wyniszczany jest bowiem przez ogromne z porównaniu z nami koncerny spoza Polski, które stosują politykę likwidacji konkurencji jaką dziś jeszcze wspólnie stanowimy, przez wykupienie większości – docelowo całości – surowca drzewnego, który używamy. Umożliwia im to rzekomo konkurencyjny system sprzedaży drewna, zastosowany w Polsce przez Lasy Państwowe – system który nie służy polskiemu przemysłowi, lecz pomaga go zniszczyć. Lasy Państwowe są przy tym monopolem, więc nie mamy możliwości skorzystania z innych źródeł zaopatrzenia, gdyż takich w Polsce praktycznie nie ma, a koszty przewozu drewna okrągłego uniemożliwiają poszukiwanie go np. na wschodzie Europy. Dodam, że również nie mamy faktycznych możliwości kupowania drewna w bliskich geograficznie krajach UE, takich jak Niemcy lub Czechy, gdyż tamtejsi dostawcy przede wszystkim i w pierwszej kolejności obsługują swoich stałych, lokalnych odbiorców, co przy deficycie drewna oznacza praktyczne zamknięcie dla nas tych rynków zaopatrzeniowych. Nigdzie i nigdy w tych krajach nawet nie próbowano wprowadzać systemów sprzedaży drewna drogą przetargów, bo ich władze dobrze zdają sobie sprawę jak wyniszczająca gospodarkę i tylko pozornie konkurencyjna jest taka metoda. Sytuacja ta jawnie kontrastuje z otwarciem przez Lasy Państwowe (!) polskich zasobów drewna dla wszystkich chętnych i to wobec obecnego głębokiego kryzysu ekonomicznego, który przecież wymaga mobilizacji wszystkich sił aby obronić polską gospodarkę, przedsiębiorców i miejsca pracy.

Panie Premierze !
Zwróciliśmy się o pomoc do Pana Rafała Jurkowlańca – Wojewody Dolnośląskiego, który jednak odmówił podjęcia jakichkolwiek działań, co dokumentuje jego załączone pismo i nasza na nie odpowiedź. Wiadomo też, że Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego od szeregu lat, a szczególnie intensywnie w ostatnim roku, zabiega o całkowitą zmianę zasad handlu drewnem z zasobów Skarbu Państwa, który kontrolują Lasy Państwowe, przekonując do potrzebnych nam rozwiązań Ministra Michała Boniego, Ministra Gospodarki i Ministra Środowiska. Niestety, jak dotąd bez skutku wyrażającego się w faktycznych zmianach przepisów. Mamy więc przekonanie, że pismo w tej sprawie Wojewody Dolnośląskiego do Ministra Środowiska nie zmieni naszej sytuacji. Z pewnością wie o tym również jego autor.

W tej sytuacji zwracamy się bezpośrednio do Pana Premiera z wnioskiem o Pana osobistą interwencję, która skłoni decydentów – w tym Lasy Państwowe - do znalezienia przynajmniej doraźnego rozwiązania które pilnie poprawi naszą dramatyczna sytuację. Podkreślamy też, że zdarzenia w Kotlinie Kłodzkiej to dowód na to, że również rozwiązania docelowe, właściwe dla całego przemysłu drzewnego i oparte o zapisy ustawowe muszą być bardzo pilnie ustanowione.
Panie Premierze, liczymy na Pana pomoc.

Pismo podpisane zostało przez przedstawicieli następujących firm
Tartak Domaszków
Tartak Goworów
Rom-Hen s.c.
Trolah s.j.
Tartak Łężyce
PPHU Hydro-Drew
PPUH Drewbar
Tarstol
FHP Rad
PPHU Drewpol
Jandar


Do wiadomości:
- Pan Michał Boni – Minister, Członek Rady Ministrów
- Pan Andrzej Kraszewski – Minister Środowiska
- Pan Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki
- Pan Marek Łapiński – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
- Pan Sławomir Wrochna – Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego
- Posłowie na Sejm RP z województwa dolnośląskiego:
Brodniak Roman, PO
Cybulski Piotr, PiS
Drozd Ewa, PO
Lipiński Adam, PiS
Machałek Marzena, PiS
Mikulicz Janusz, PO
Schetyna Grzegorz, PO
Witek Elżbieta, PiS
Wojnarowski Norbert, PO
Zawiła Marcin, PO
Zbrzyzny Ryszard, LiD
 Chlebowski Zbigniew, PO
Gołębiewski Henryk, LiD
Mrzygłocka Izabela Katarzyna, PO
Smolarz Tomasz, PO
Szulc Jakub, PO
Wiązowski Waldemar, PiS
Wielichowska Monika, PO
Zalewska Anna, PiS
Huskowski Stanisław, PO
Jackiewicz Dawid, PiS
Jaros Michał, PO
Kaczor Roman, PO
Kempa Beata, PiS
Krasoń Janusz, LiD
Młyńczak Aldona, PO
Piechota Sławomir , PO
Raba Norbert, PO
Skorupa Aleksander Marek, PO
Ujazdowski Kazimierz Michał, PiS
Wolak Ewa, PO
Zdrojewski Bogdan, PO

Zał:
- pismo przedsiębiorców z Kotliny Kłodzkiej do Wojewody Dolnośląskiego z dn. 29.04.2010
- pismo Wojewody Dolnośląskiego do przedsiębiorców z Kotliny Kłodzkiej z dn. 14.05.2010r.
- pismo Wojewody Dolnośląskiego do Ministra Środowiska z dn. 14.05.2010r.
- pismo przedsiębiorców z Kotliny Kłodzkiej do Wojewody Dolnośląskiego z dn. 18.05.2010
 
 
Zobacz również:

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA