DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Mondi Świecie - rekordzista dywidend

Gazeta.pl

Autor: Andrzej Stec
Źródło: Gazeta.pl
Data: 2005-03-09


Spółka ze Świecia osiągnęła najwyższy zysk w historii. Dzięki temu jej akcjonariusze mogli zadecydować o wypłacie kolejnej, wysokiej dywidendy.

Frantschach Świecie, lider na krajowym rynku papieru do produkcji tektury falistej i papieru workowego, ubiegły rok może zaliczyć do udanych. Wielkość jego produkcji i sprzedaży była najwyższa w historii spółki. Podobnie zysk netto, który wyniósł 310 mln zł. - Ważny dla inwestorów wskaźnik ROE, który pokazuje tempo mnożenia przez spółkę pieniędzy akcjonariuszy, wyniósł 42 proc. - chwalił się na spotkaniu z dziennikarzami prezes Świecia Maciej Kunda. To najwyższy wskaźnik rentowności wśród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Dla porównania ROE najlepszych krajowych banków giełdowych nie przekracza 20 proc. Wyniki byłyby jednak gorsze, gdyby nie trafna prognoza kursów walutowych przez Świecie - czołowego krajowego eksportera (na eksport trafia 75 proc. jego produkcji). Zabezpieczenie przed umacniającym się złotym przyniosło mu 70 mln zł zysku.

Przedstawiciele Świecia nie podali prognoz finansowych na ten rok. - Zysk netto będzie niższy. Nie sprzyja nam coraz mocniejszy złoty oraz słabnący dolar, który promuje zagranicznych producentów papieru z krajów rozliczających się w amerykańskiej walucie. W Polsce wciąż brakuje drewna, którego ceny wzrosły w ubiegłym roku o 13 proc. - powiedział Kunda.

Prezes skarżył się też na stagnację w Europie Zachodniej, która zmniejsza popyt na najbardziej rentowny dla spółki produkt - papier workowy.

Wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o wypłacie dywidendy. Tak jak w poprzednich latach będzie wysoka, bo spółka przeznaczy na nią 200 mln zł. Na jedną akcję przypadnie 4 zł - prawie 7 proc. środowej ceny papieru na giełdzie. Ręce zaciera m.in. inwestor branżowy Świecia - międzynarodowy koncernem FraMondi. W 1997 r. kupił od skarbu państwa 65 proc. akcji Świecia za blisko 158 mln dol. (za jedną akcję giełdowej spółki zapłacił 17 zł). Pod jego okiem polska firma przeszła gruntowną restrukturyzację i zwielokrotniła sprzedaż i zyski. Od tego czasu FraMondi otrzymał od Świecia łącznie 26 zł dywidendy na akcję. W ujęciu nominalnym z nawiązką odzyskał wszystkie zainwestowane pieniądze. Dzisiaj kontroluje 75 proc. akcji Świecia wartych około 0,8 mld dol.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz