/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Uchwała Sejmu zwiększy kontrolę nad drewnem konstrukcyjnym

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-05-13


30 kwietnia Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności.

Każdy element certyfikowanej konstrukcji musi zostać oznaczony znakiem CEKażdy element certyfikowanej konstrukcji musi zostać oznaczony znakiem CEFot. Drewno.pl

Znowelizowana ustawa o wyrobach budowlanych pozwoli na zwiększenie efektywności kontroli organów nadzoru budowlanego i będzie lepiej chronić nabywców przed wyrobami niebezpiecznymi lub o gorszych właściwościach użytkowych niż deklarowane przez producenta. W ten sposób zmiany poprawić mają bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych.

Uchwaloną ustawą zajmie się teraz Senat RP. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury zaproponowane rozwiązania zwiększą efektywność kontroli przeprowadzanych przez organy nadzoru budowlanego, co przyczyni się do skutecznego wyeliminowania z rynku wyrobów budowlanych niespełniających deklarowanych parametrów jakości. W efekcie wpłynie to na zwiększenie poziomu ochrony konsumentów w zakresie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych.

Zgodnie z nowymi przepisami, badaniom kontrolnym będzie można poddawać wyroby budowlane u producenta, importera i sprzedawcy. Objęcie kontrolą importera wyrobów budowlanych pozwoli na ochronę polskiego nabywcy przed napływem wyrobów złej jakości. Inspektorzy będą ustalać, czy wyrób posiada deklarowane przez producenta właściwości użytkowe. Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały przeprowadzenie badań kontrolnych wyrobu budowlanego, jeżeli z przedstawionych dokumentów wynikało, że spełnia on wymagania określone w ustawie.

Ustawa jest jednym z narzędzi dzięki, któremu możliwe będzie kontrolowanie wprowadzanych do sprzedaży produktów - w tym np. budowlanego drewna konstrukcyjnego, które zgodnie z obowiązującymi przepisami już w najbliższych miesiącach będzie musiało posiadać certyfikat CE.

Zgodnie z harmonogramem wdrażania nowego prawa, od 1. października 2010r. certyfikat posiadać będą musiały prefabrykowane elementy konstrukcyjne łączone płytkami kolczastymi. Od 1. grudnia 2011r. obowiązek taki powstanie dla producentów konstrukcyjnego drewna klejonego, a od 1. września 2012 konstrukcyjnego drewna litego.

Po tych terminach tylko producenci, którzy dokonali właściwej oceny zgodności wyrobu wg wymaganego dla tego wyrobu systemem oceny zgodności i wydali dla niego deklarację zgodności z właściwą zharmonizowaną specyfikacją techniczną, mają prawo znakowania wyrobu znakiem CE, potwierdzającym, że wyrób jest zgodny z dyrektywą 89/106/EWG i tym samym może być wprowadzony na wspólny rynek Unii.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz