/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SPORT

I Regionalne Zawody Drwali - Studentów Wydziałów Leśnych

Husqvarna

Autor:
Źródło: Husqvarna
Data: 2010-05-11


Już 14 maja odbędą się na terenie Kampusu SGGW w Warszawie pierwsze profesjonalne zawody drwali-studentów. Młodzi zawodnicy będą konkurować o możliwość zakwalifikowania się na Mistrzostwa Polski 2010 oraz o szansę na stanie się jednym z reprezentantów Polski na jesiennych Międzynarodowych Zawodach Drwali 2010.

Fot. Husqvarna

W połowie maja w Warszawie będą miały miejsce: I Regionalne Zawody Drwali - Studentów Wydziałów Leśnych. Zawody odbędą są dzięki współpracy: Samorządu Studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) z firmą Husqvarna. Patronat Honorowy nad zawodami objęli m.in.: Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rektor SGGW. W polskich eliminacjach studentów wezmą udział zawodnicy z trzech uniwersyteckich Wydziałów Leśnych. Do rywalizacji przystąpią trzy 10-osobowe drużyny.
 
Dwa lata temu po prawie 20-tu latach przerwy Husqvarna przyczyniła się do wyłonienia poprzez ogólnopolskie eliminacje drwali - Kadry Narodowej Polski. Nasza reprezentacja wzięła udział w Międzynarodowych Zawodach Drwali w Niemczech w 2008 roku. W tym roku ponownie będziemy przygotowywać reprezentację Polski na te prestiżowe mistrzostwa. Po raz pierwszy w Polsce zaangażowano do współzawodnictwa drużyny ze środowiska studenckiego. Zawody przeprowadzimy w oparciu o wszelkie zasady bezpieczeństwa - powiedział Piotr Stański, Manager ds. Marketingu i Sprzedaży firmy Husqvarna.
 
Celem tych eliminacji jest m.in.: sprawdzenie umiejętności i wymiana doświadczeń, upowszechnienie i wpojenie zasad bezpieczeństwa podczas pracy pilarką podczas codziennych obowiązków drwala. Każda z konkurencji będzie odpowiednio punktowana. Nad zawodami i oceną zawodników w konkurencjach czuwać będzie sztab profesjonalnych jurorów, złożony ze specjalistów danej konkurencji. Przez cały dzień zawodnicy będą udowadniać swoje umiejętności i precyzję w kategoriach konkursowych. Przygotowanie się do zawodów i udział we wszystkich pięciu konkurencjach wymaga wielogodzinnego i pracochłonnego treningu, doświadczenia oraz ciężkiej pracy - dodał Adam Depka Prądzinski, Koordynator Zawodów.

Konkurencje - precyzja w każdym ruchu…
Eliminacje w ramach studenckich rozgrywek, zostaną przeprowadzone - w oparciu o zasady Regulaminu Mistrzostw Świata Drwali (IALC). Zatem zawodnicy wezmą udział w 5 konkurencjach:
- Ścinka drzew - Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Czas na wykonanie zadania to 5 min. Oceniana jest przez sędziów m.in.: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia.
- Okrzesywanie - Z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny i dokładny sposób „usunąć” zamocowane w kłodzie kilkadziesiąt gałęzi. Sędziowie poddadzą ocenie: dokładność oraz czas.
- Przygotowanie pilarki do pracy - Zawodnik ma za zadanie przygotować w najkrótszym czasie pilarkę do pracy. Następuje całkowita zmiana łańcucha oraz przełożenie prowadnicy, prawidłowe nałożenie nowego - co wymaga odpowiedniego odkręcenia, przykręcenia różnych elementów pilarki.
- Złożona przerzynka kłód - W odpowiedni sposób zawodnik ma za zadanie odciąć krążki z kłody. Liczy się czas wykonania zadania oraz grubość odciętego plastra drewna.
- Dokładność przerzynki - Konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążka kłody.

Droga do Mistrzostw Świata Drwali…
Mistrzostwa Świata Drwali odbywają się co dwa lata w innym kraju. Historia zawodów sięga kilkunastu lat. Mistrzostwa organizuje: Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodów Drwali - IALC. Członkami organizacji są stowarzyszenia drwali działające na terenie ponad 20-tu państw. Każde ze stowarzyszeń ma prawo do zgłoszenia na zawody swojej narodowej drużyny. Przed każdymi mistrzostwami zawodnicy przygotowują się do startu w zawodach na profesjonalnych obozach szkoleniowych. Reprezentantów wyróżnia: fachowość, precyzja oraz troska o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Ostatnie mistrzostwa w 2008 roku odbyły się w Niemczech. Gospodarzem tegorocznego turnieju będzie Chorwacja. W mistrzostwach w 2008 roku, po prawie 20-letniej przerwie wystartowała ponownie Reprezentacja Polski, jako: Polish Husqvarna Team.

Przebieg zawodów Drwali Studentów:
- Zawody odbędą się: 14 maja.
- Od godzin porannych zawodnicy przez cały dzień będą zmagać się w konkurencjach (od godz. 7 rano do godz. 17.30).
- Konkurencja pierwsza: Ścinka drzew - odbędzie się w: Nadleśnictwie Chojnów, Leśnictwie Sękocin, oddział: 57a, 57c - drzewostan sosnowy. Start o godz. 08.00 - ze względów bezpieczeństwa: bez udziału publiczności!
- Pozostałe cztery konkurencje odbędą się w godz. 14.00 - 17.00: Kampus SGGW, ul. Nowoursynowska 166, przed budynkiem Wydziału Leśnego.
- Ogłoszenie wyników oraz dekoracja zwycięzców odbędzie się ok. godz. 17.00 na terenie Kampusu SGGW

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA