/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ankieta Instytutu Technologii Drewna

Autor: dja
Źródło: Instytut Technologii Drewna w Poznaniu
Data: 2010-05-11


Instytut Technologii Drewna w Poznaniu przeprowadza internetową ankietę, która jest pierwszą z dwóch rund badania eksperckiego Delphi organizowanego przez Instytut w ramach projektu „Foresight w drzewnictwie - scenariusze rozwoju badań naukowych w Polsce do 2020 roku", mającego określić priorytetowe dla rozwoju i wzrostu innowacyjności polskiego sektora drzewnego kierunki badań naukowych i prac rozwojowych w okresie następnych dziesięciu lat. W ankiecie może wziąć udział każdy kto czuje się związany z szeroko pojętą branżą drzewną.

Strategicznym celem Projektu jest stworzenie wizji długofalowego rozwoju badań naukowych w drzewnictwie - najkorzystniejszego dla innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora drzewnego, z uwzględnieniem aspektów społecznych.

Projekt ma się przyczynić między innymi do zdynamizowania współpracy sfery nauki z praktyką gospodarczą, skrócenia drogi „od pomysłu do wdrożenia", uatrakcyjnienia oferty prac badawczych w postaci nowych materiało- i energooszczędnych oraz ekologicznych technologii i produktów.

Dla wskazania kierunków badań, które zapewnią wzrost innowacyjności polskiego sektora drzewnego, niezbędna jest wiedza ekspertów - wiedza nie tylko wysoce specjalistyczna. Na to, jak ma wyglądać drzewnictwo w przyszłości powinni mieć bowiem wpływ wszyscy. Taką unikalną możliwość daje metoda delficka, której elementem jest załączona ankieta.

Ankieta obejmuje główne obszary badawcze z zakresu drzewnictwa, tj.:
- mechaniczny przerób drewna,
- kompozyty drzewne,
- celulozownictwo i papiernictwo,
- ochrona środowiska i bezpieczeństwo,
- ochrona drewna,
- bioenergia,
- ekonomika (i aspekty społeczne) drzewnictwa.

Można się odnieść do jednego z nich, do kilku lub do wszystkich obszarów.

Po opracowaniu wyników tej rundy badania Delphi, ITD zwróci się do uczestników ankiety ponownie, z prośbą o wzięcie udziału w II rundzie i powtórną ocenę prezentowanych zjawisk, tym razem w oparciu o załączone rezultaty obecnego badania (anonimowe, zagregowane).

Mamy nadzieję, że udział w badaniu, a następnie jego wyniki, staną się dobrą okazją do szerokiej dyskusji nad konieczną w gospodarce opartej na wiedzy - intensyfikacją współpracy nauki i przemysłu w procesie kreowania badań w tak szczególnej dziedzinie, jaką jest drzewnictwo.
 

Wypełnienie ankiety było możliwe do 22 maja 2010 roku

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz