/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno najbardziej lubianym materiałem

Autor: Artur Jurgawka/ skrót dja
Źródło: Kopalniawiedzy.pl
Data: 2010-05-11


Uczeni z Uniwersytetu Technologicznego Queensland przeprowadzili badania wśród mieszkańców tego australijskiego stanu, mające określić podejście konsumentów do spraw recyclingu, trwałości produktów i opartej na nich oceny wartości. Badano emocjonalne podejście do wyrzucanych sprzętów oraz odczucia na temat różnych materiałów.

Holenderska firma Miniot oferuje drewniane obudowy do telefonów iPhone. Na zdjęciu model Cobra - połączenia drewna wenge i klonuHolenderska firma Miniot oferuje drewniane obudowy do telefonów iPhone. Na zdjęciu model Cobra - połączenia drewna wenge i klonuFot. Miniot

Podczas badania koncentrowano się na emocjonalnym przywiązaniu materiałów używanych w przedmiotach codziennego użytku, takich jak drewno, metal, szkło, plastik, ceramika, tekstylia. Przebadano 30 osób obojga płci w szerokim przedziale wiekowym, które opisywały swoje wrażenia na temat trwałości materiałów, ich wytrzymałości, utylizacji, pochodzenia, faktury, wyglądu i innych cech. Studium miało szereg celów, wliczając w to określenie, jakie materiały powodują większe emocjonalne przywiązanie do wyrobów.

Badanie pokazało, że wyżej cenimy produkty, które można naprawić w razie awarii oraz te, które poddawane są recyclingowi. Mamy poczucie winy w przypadku wyrzucania rzeczy na śmietnik, co przekłada się to na wyższy status przedmiotów które mogą być użyte ponownie, lub poddane recyclingowi. Najwyżej cenimy drewno, ponieważ można je łatwo odnowić: oczyścić, polakierować, pomalować, a ostatecznie jego koniec jest ekologiczny.

Na przeciwnym biegunie znalazł się plastiku, który według opinii badanych jest bezbarwny, nieprzyjemny w kontakcie, powoduje pocenie się rąk oraz nie wiadomo, czy będzie mógł być wykorzystany ponownie. Nie podoba im się też to, że imituje inne materiały - jak np. metal, w obudowach telefonów komórkowych. Plastik kojarzy się z małą wytrzymałością i tandetą, pękającymi zabawkami. Chętniej widziane są inne materiały, jak metal, czy drewno, wszędzie tam gdzie to możliwe.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz