/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

II Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych - reprezentacja Polski wyłoniona!

Husqvarna

Autor:
Źródło: Husqvarna
Data: 2010-04-30


Dwa dni zmagań w sercu lasu, czternaście drużyn z całej Polski, pięćdziesięciu sześciu zawodników – tak można opisać II Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych. Zawody odbyły się w dniach 23-24 kwietnia i wyłoniono podczas nich kadrę juniorów, która reprezentować będzie Polskę na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Luksemburgu. Głównym partnerem zawodów jest firma Husqvarna.

Fot. Husqvarna

W miniony weekend Technikum Leśne w Starościnie było gospodarzem turnieju, w którym udział wzięły najlepsze załogi młodych drwali z całego kraju. Drużyny biorące udział w zawodach reprezentowały poszczególne placówki edukacyjne zrzeszone w Stowarzyszeniu Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA - Polska. Każda z drużyn rywalizowała o wyjątkowe wyróżnienie - możliwość reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy Drwali! Szkoły wytypowały czteroosobowe grupy, posiadające także trenera i kierownika. Przez dwa dni ich umiejętności i wiedza sprawdzane były w różnych konkurencjach.

„Patrząc na zmagania młodych uczniów ze szkół leśnych, widać jak wiele pracy i zaangażowania włożyli w odpowiednie przygotowanie się do zawodów. Poznanie swoich możliwości i współzawodnictwo z rówieśnikami w duchu fair play jest dla nich bardzo emocjonującym doświadczeniem. Wspieranie tej rywalizacji jest dla firmy Husqvarna powodem do dumy, tym bardziej, że możemy przyczynić się do udziału Polskiej Drużyny Juniorów w Mistrzostwach Europy Drwali 2010” - powiedział Jerzy Banaszczyk, przedstawiciel Sponsora - firmy Husqvarna.

Talent i praktyka
Pierwszego dnia Mistrzostw reprezentanci szkół mieli okazję udowodnić swoje zdolności w pięciu kategoriach, sprawdzających różne techniki pracy pilarką:
- Zmiana łańcucha tnącego - Zadaniem uczestnika jest przygotowanie pilarki do pracy poprzez zdjęcie oraz założenie łańcucha, przykręcenie prowadnicy oraz prawidłowe naciągnięcie łańcucha.
- Przerzynka kombinacyjna - Zawodnik ma za zadanie odciąć krążki z dwóch pochylonych kłód. Krążki odcina się dwoma rzazami, z góry i z dołu kłody. Liczy się czas wykonania zadania, grubość krążka oraz odchylenie kąta cięcia.
- Okrzesywanie – Na kłodzie umieszczonych zostaje 30 sztucznych gałęzi, na długości ok. 6 metrów, które muszą zostać odpowiednio wycięte przez zawodnika. Sędziowie poddadzą ocenie jakość pracy oraz czas.
- Przerzynka precyzyjna - Konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków z dwóch kłód leżących na deskach. Chodzi o to, by odciąć możliwie cały krążek, nie raniąc przy tym deski.
- Ścinka drzew z użyciem trenażera - Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Wyzwanie polega na obaleniu drzewa jak najbliżej kołka. Przez sędziów oceniana jest m.in.: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz odchylenie drzewa od palika.

Jurorami w wymienionych konkurencjach byli fachowcy w każdej z nich. Przyznawali punkty zarówno drużynowo jak i indywidualnie. Konkurencje przeprowadzone były w specjalnie przygotowanych warunkach.

Zręczność i przygotowanie
„Bieg Leśnika” był drugim etapem zawodów w Starościnie, w którym do wykonania jest aż 16 zadań! Wypełnienie ich odbywało się na trasie Biegu, a za każdą ukończoną konkurencję przydzielano punkty. Juniorzy mieli za zadanie m.in.: rozpoznać gatunki drzew i zwierząt, oszacować wiek drzewa, określić liczbę drzew na hektar oraz obliczyć nachylenie terenu w procentach.

Uroczyste zakończenie zawodów…
Finał Mistrzostw okazał się zaskakujący. Wprawdzie podobnie jak rok temu zwycięski laur przypadł Zespołowi Szkół Leśnych w Tucholi, lecz inne drużyny także wykazały się wysokimi umiejętnościami i duchem walki. Po pierwszym dniu zawodnicy z Tucholi zajmowali cztery czołowe miejsca w sumarycznej punktacji konkurencji z pilarką. Z kolei najlepsi w „Biegu Leśnika” byli uczniowie z Technikum Leśnego w Starościnie. Młodzi drwale z Tucholi w tej części zmagań zajęli wysokie, czwarte miejsce – co pozwoliło im na ostateczny triumf.

Na uroczystość zakończenia Mistrzostw przybyli: Dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej MOŚ, przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ze Szczecina, Nadleśnictwa Rzepin, Stowarzyszenia Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA – Polska, firmy Husqvarna oraz innych sponsorów. Rezultaty zmagań w kategoriach indywidualnych i zespołowych ogłosił Sędzia Główny - Tomasz Kalembkiewicz, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bogdaniec. O miejscach na podium decydowała suma punktów zdobyta przez drużynę we wszystkich konkurencjach.       

Mistrzowskie Drużyny:
I miejsce - ZSL w Tucholi
II miejsce - TL w Starościnie
III miejsce - ZSD w Rucianym-Nidzie

Mistrzowie Indywidualni – konkurencje z pilarką
Okrzesywanie – Tomasz Łozowski, TL w Starościnie
Przerzynka kombinacyjna – Adam Wawrzak, ZSL w Tucholi
Przerzynka precyzyjna – Adam Dobreńko, ZSL w Tucholi
Ścinka – Łukasz Wojciechowski, TL w Starościnie
Zmiana łańcucha - Paweł Wesołowski, ZSL w Tucholi

Kadra Narodowa rusza do Luksemburga!
Zwycięska drużyna - reprezentacja Technikum Leśnego w Tucholi - już po raz drugi będzie miała zaszczyt reprezentowania Polski na Europejskim Turnieju. Nominację na wyjazd na IX Mistrzostwa Europy Drwali wręczyli, na ręce kapitana zespołu z ZSL w Tucholi, przedstawiciele EUROPEA- Polska. Przyznana została również nagroda Fair Play dla drużyny z TL w Starym Sączu. Uczniowie sami oddawali głosy na przeciwników, którzy najbardziej wyróżniali się sportową postawą. Na cześć wszystkich zawodników zabrzmiały dźwięki myśliwskiego rogu.

Mistrzostwa oficjalnie zakończył gospodarz - dyrektor Technikum Leśnego w starościnie - Przemysław Jarosik: Jesteśmy niezmiernie dumni, że już po raz drugi mogliśmy zorganizować Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych. Cieszy nas widoczny rozwój i postęp współzawodniczących szkół. Wasze zdolności fizyczne jak i wiedza są inwestycją w przyszłość. Jestem pewien, że właściwie je spożytkujecie w dorosłym życiu. II Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych uważam za zakończone!

II Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych - reprezentacja Polski wyłoniona! (Zdjęcia: 3)



 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz