DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Morliny nie chcą Kronospanu

Rzeczpospolita

Autor: Iwona Trusewicz
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-03-03


Niemiecki koncern Kronospan chce wybudować w gminie Ostróda fabrykę płyt wiórowych. Inwestycji przeciwni są: władze miasta, lokalni przedsiębiorcy i najwięksi inwestorzy - Zakłady Mięsne Morliny oraz SC Food Solution. Obawiają się, że fabryka zniszczy środowisko.

Kronospan przesłał wójtowi gminy Ostróda list intencyjny w sprawie inwestycji. Proponuje, że w nowej fabryce pod Tyrowem zatrudni pół tysiąca ludzi. Zaprosił radnych do swoich fabryk w Mielcu i Szczecinku. We wtorek wójt i radni pojechali do Mielca. Tymczasem koncern podpisuje umowy przedwstępne z rolnikami na zakup ziemi. Chce jej mieć sto hektarów.

Ostróda mówi nie
Fabryka płyt wiórowych ma stanąć pół kilometra od granic Ostródy, półtora kilometra od Zakładów Mięsnych Morliny, czołowej firmy Grupy Animex, niedaleko mazurskich lasów i jeziora.

- Jesteśmy tej inwestycji zdecydowanie przeciwni. Takich inwestycji na naszym terenie w ogóle nie powinno się rozważać - mówi Olgierd Dąbrowski, wiceburmistrz Ostródy, miasta, które żyje z turystyki.

- Zebraliśmy wszelkie możliwe informacje i okazało się, że niemiecki koncern prowadzi nieprzychylną dla środowiska produkcję. Zużywa ogromne ilości wody, chemikaliów i drewna. Boimy się o ujęcia wody, gospodarkę ściekową i odpadową. Ostróda ma w strategii zapisany rozwój turystyki i nieszkodzącego środowisku przemysłu - wylicza Olgierd Dąbrowski.

W mieście lokalni przedsiębiorcy branży turystycznej, ekolodzy i żeglarze założyli komitet Zielona Ostróda, który chce zablokować inwestycję Kronospanu.

Morliny piszą do wójta
Trzy listy w sprawie inwestycji niemieckiego koncernu wysłał do wójta Ostródy Marek Młynarczyk, wiceprezes i dyrektor generalny Morlin. Zakłady zatrudniają prawie 1,5 tys. osób i są największym w gminie płatnikiem podatku od nieruchomości.

- Fabryka płyt obok naszego zakładu to poważne zagrożenie dla czystości naszej produkcji i dalszego rozwoju firmy. W razie awarii mogą zostać skażone chemikaliami nasze ujęcia wody. Bez niej jakakolwiek produkcja żywności nie jest możliwa - mówi dyrektor Młynarczyk.

Podobne zdanie ma Waldemar Kowalkowski, dyrektor generalny zatrudniającej 120 osób spółki SC Food Solution, produkującej hamburgery i wyroby drobiowe do sieci McDonald's.

- Wysłałem do wójta pismo, że jesteśmy nową inwestycją zaniepokojeni, bo może stanowić zagrożenie dla naszej produkcji. Argument, że gmina zyska pół tysiąca nowych miejsc pracy, trzeba zderzyć z ewentualnością utraty dwóch tysięcy stanowisk, gdy np. Morliny i my będziemy musieli przenieść produkcję w inne miejsce - dodaje.

Ośmiu zdecyduje
Wójt Ostródy Marek Brzezin przyznaje, że aby inwestycja Kronospanu mogła się w gminie rozpocząć, potrzebna jest zgoda radnych na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Obecny dopuszcza tylko inwestycje w turystykę i nieszkodliwy przemysł.

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni rozpatrzymy wszystkie argumenty. Odwiedzimy zakłady Kronospanu, spotkam się z burmistrzem Szczecinka, zapoznam z raportami ochrony środowiska - wylicza wójt.

Zamierza też rozmawiać z władzami Animeksu, bo - jak przyznaje - nie wyobraża sobie gminy bez Morlin.

W raportach pokontrolnych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie widnieje charakterystyka zakładu Kronospan w Szczecinku: "Ma istotny wpływ na środowisko i stanowi niewątpliwą uciążliwość dla mieszkańców Szczecinka. (...) Używane do produkcji kleje są źródłem emisji formaldehydu do powietrza. Natomiast składowiska trocin powodują emisje pyłu. W latach 2002 - 2003 nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń do powietrza".

Jerzy Wakuła, dyrektor generalny Kronospanu Polska, powiedział "Rzeczpospolitej": - Aby obniżyć koszty, chcemy wybudować w Polsce północno-wschodniej nową fabrykę. Oferty otrzymaliśmy od 50 gmin, a pod uwagę bierzemy 6 lokalizacji. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z gminą Mława i Ostrołęka. Jeżeli chodzi o Ostródę, to gmina ta ma 25 proc. szans na to, że właśnie tam zainwestujemy.

Grupa Kronospan specjalizuje się w produkcji materiałów drewnopochodnych: płyt meblowych, paneli podłogowych, ściennych, blatów roboczych, parapetów, listew wykończeniowych. Ma fabryki w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Czechach, na Słowacji, w Polsce, Bułgarii, Rumunii, na Litwie, w Austrii i Chinach. W Polsce grupa zainwestowała od 1989 r. ok. 3 mld zł. W skład Kronospanu Polska wchodzi 7 zakładów: w Szczecinku, Mielcu, Dobroszycach, Pustkowie, Poznaniu i w Jaśle. Roczne przychody Kronospanu Polska wynoszą ok. 3 mld zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz