/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Leśnicy debatowali o kradzieżach stroiszu

Lasy Państwowe

Autor: Mariusz Turczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-04-27


W siedzibie Nadleśnictwa Kielce 22 kwietnia odbyło się z inicjatywy leśników spotkanie na temat narastającego problemu kradzieży stroiszu jodłowego. Sprowokowane zostało wydarzeniem z ostatnich tygodni, kiedy w samochodzie przewożącym kradziony stroisz znaleziono broń palną.

Igliwie, zwane stroiszem, skradzione z lasu do wyrobu ozdób, głównie nagrobnychIgliwie, zwane stroiszem, skradzione z lasu do wyrobu ozdób, głównie nagrobnychFot. RDLP Radom

W sali konferencyjnej Nadleśnictwa Kielce spotkali się pracownicy jednostek Lasów Państwowych, przedstawiciele straży miejskich ziemi świętokrzyskiej oraz reprezentanci wymiaru sprawiedliwości: sędziowie i prokuratorzy. Policja reprezentowana była przez funkcjonariuszy z Kielecczyzny, regionu radomskiego i Komendy Stołecznej Policji.

Spotkanie otworzył nadleśniczy Nadleśnictwa Kielce Robert Płaski. Przedstawił ogólne dane na temat szkodnictwa leśnego na terenie RDLP w Radomiu. Moda na wieńce wykonane z jedliny sprawia, że ziemia świętokrzyska stała się rezerwuarem stroiszu dla prawie całej Polski. To prawdziwa zmora świętokrzyskich leśników.

Skutki, jakie niesie ze sobą ten proceder, zaprezentował zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kielce Roman Wróblewski. – Wyładowany kradzionym stroiszem bus to 100 zniszczonych jodeł o wysokości około 5 metrów – alarmował R. Wróblewski.

W trakcie spotkania zwracano uwagę, że proceder kradzieży stroiszu staje się coraz bardziej opłacalny. Jest dla niektórych stałym i całkiem niezłym źródłem dochodu. Szacuje się, że rocznie zawodowi złodzieje stroiszu mogą zarobić nawet do miliona złotych.

Na niekorzyść leśników działa też łagodne prawo. Kradzież stroiszu jest obecnie traktowana jak wykroczenie. Konieczne wydaje się lobbowanie na rzecz zmiany zapisu w kodeksie wykroczeń. Pozwoli to traktować kradzież stroiszu jak przestępstwo, tak jak w przypadku kradzieży drewna.

Podkreślono, że należy również wyceniać całość strat jakie ponoszą Lasy Państwowe wskutek działania „stroiszowców”, łącznie z procesem odnawiania lasu.

Leśnicy debatowali o kradzieżach stroiszu (Zdjęcia: 2)

Igliwie, zwane stroiszem, skradzione z lasu do wyrobu ozdób, głównie nagrobnychUczestnicy obrad

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz