/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PIGPD chce uczestniczyć w pracach nad zmianą Ustawy o Lasach

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2010-04-23


Według nieoficjalnych informacji, ministerstwa środowiska i gospodarki prowadzą prace nad zmianą Ustawy o Lasach. Zmiany te m.in. dotyczyć mają zagadnień związanych ze sprzedażą surowca drzewnego przez Lasy Państwowe, jednak formalnie nie uczestniczy w nich żadna z organizacji branżowych. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego skierowała do Ministra Michała Boniego pismo z prośbą o włączenie przemysłu w tok prac, które dotyczą fundamentalnych spraw dla branży drzewnej.

Fot. Drewno.pl

IG-63/04/2010
Poznań, dn. 22.04.2010r.


Pan     
Michał Boni
Minister
Członek Rady Ministrów

Szanowny Panie Ministrze,


Chciałbym Panu przekazać, że Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż drewna okrągłego na II półrocze 2010r., zachowując praktycznie nie zmienione zasady sprzedaży w stosunku do dotychczasowych. Potwierdziły się więc informacje, które Panu Ministrowi przekazaliśmy w naszym piśmie z dn. 25.03.2010r. Nie zostały tym samym w żadnym znaczącym stopniu poprawione w tym roku warunki funkcjonowania przedsiębiorstw przemysłu drzewnego, mimo licznych zapowiedzi zarówno ze strony Ministerstwa Gospodarki jak i Ministerstwa Środowiska. Wiemy, iż resorty te podjęły faktyczne kroki w kierunku potrzebnych zmian, ustaliły i zaproponowały lepsze od dzisiejszych rozwiązania, które zostały przekazane dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, a który jednak praktycznie w całości je zignorował. Wykazał więc zdumiewającą dla nas postawę, lekceważąc pracę dwóch resortów i ignorując bardzo poważne, dobrze mu znane problemy całego przemysłu drzewnego. Wzięła tu górę jego urzędnicza, zachowawcza postawa i zapewne przekonanie, że "państwo w państwie", jakim są Lasy Państwowe mogą się kierować tylko własnymi prawami i korzyściami. Natomiast przemysł drzewny, który od momentu negocjacji rozpoczętych pod Pana Ministra przewodnictwem po manifestacji w lipcu 2008r., z nadzieją oczekiwał zmian na lepsze, doczekał się tylko zmian na gorsze.

Nie muszę mówić, że zdarzenia te bardzo zwiększyły napięcia w naszym środowisku. Pojawiają się niestety głosy, że rząd i politycy, przez nas samych wybrani, porzucili polski przemysł drzewny, za to tworząc warunki do wyeliminowania z rynku polskich przedsiębiorstw, pozbawiając ich szans na rozwój i modernizację i pozbawiając ich surowca do produkcji, który w coraz większej części przejmują w spekulacyjny sposób firmy zagraniczne, znacznie od polskich większe. Wspomnę tu tylko, że wg GUS w 2009r. pracę w przemyśle drzewnym straciło 20% zatrudnionych.
 
Panie Ministrze !
W opisanej sytuacji, działając w imieniu reprezentowanych przez nas przedsiębiorców, prosimy o formalne przekazanie nam, czy zostały podjęte prace nad zmianą ustawy o lasach, które były zapowiadane jako Pana inicjatywa i które miały umożliwić nowe uregulowanie zasad sprzedaży drewna. Jeśli są one podjęte, wnioskujemy, w oparciu o art. 4 ustawy o izbach gospodarczych (Dz.U. nr 35 z 1989r. ze zm.), o włączenie nas w proces przygotowania tych projektów. Pozwolę sobie przypomnieć tu, że jeszcze w lutym br. został przekazany Panu, oraz ministrom gospodarki i środowiska, sporządzony przez naszych ekspertów projekt nowych zapisów w ustawie o lasach pozwalająch na uniknięcie zarzutów naruszenia prawa ze strony UOKiK, oraz projekt rozporządzenia, regulującego zasady handlu drewnem pochodzącym z Lasów Państwowych. Niestety, do chwili obecnej nikt z ww. resortów nie odniósł się do tych propozycji. Mamy więc podstawy do niepokoju i do obaw, że rozwiązania które zapewne są szykowane, mogą nie spełniać naszych oczekiwań. Pojawiają się nawet głosy, że wręcz będą one napisane pod dyktando lobby Lasów Państwowych. To dodatkowy czynnik zwiększający i tak rosnące sfrustrowanie w przemyśle.

Chcę zapewnić Pana Ministra, że niezmiennie kierujemy się zasadą poszukiwania rozwiązań możliwych do przyjęcia przez wszystkich zainteresowanych. Nie chcemy ich w żaden sposób wymuszać. Już jednak nie możemy bezczynnie czekać, podczas gdy sytuacja zrzeszonych u nas firm systematycznie się pogarsza, nasze propozycje są ignorowane, Lasy Państwowe stosują politykę faktów dokonanych dbając tylko w własną wygodę, a o działaniach rządu, które miały nam pomóc, praktycznie i formalnie nie wiemy nic.

Uważam, że jedynie realizacja naszego powyżej przekazanego wniosku o nasz formalny udział w pracach, które byłyby prowadzone pod Pana osobistym przewodnictwem i nadzorem, może stanowić rozwiązanie upewniające nasze środowisko, że oczekiwane zmiany nastąpią.

Mimo znanej nam sytuacji na scenie politycznej, z pewnością absorbującej również dla Pana Ministra, prosimy o jak najszybszą decyzję, licząc na to, że będzie ona dla nas pozytywna.

Z poważaniem
Sławomir Wrochna
Prezydent Izby


Do wiadomości:
- Pan Andrzej Kraszewski – Minister Środowiska
- Pani Grażyna Henclewska – Wiceminister Gospodarki
- członkowie PIGPD – wszyscy
- prasa i media elektroniczne


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz