/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Budownictwo ekologiczne w USA: co dalej?

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2010-04-17


W ramach amerykańskiego standardu akredytacyjnego LEED, związanego z ekologicznym budownictwem i energetyką, pojawił się nowy projekt kryteriów dotyczących produktów leśnych. Dotychczas systemem certyfikacji działalności leśnej preferowanym przez LEED był FSC. W myśl nowego projektu, rozwijanego obecnie przez Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (US Green Building Council, USGBC), każdy system certyfikacji, który będzie zgodny z wyznaczonymi standardami, może zostać włączony do LEED.

Fot. NEPCon

Zdaniem ekspertów z FSC-USA poprzeczka wymagań w nowym projekcie ustawiona jest zbyt nisko, a kryteria oceny sposobów zarządzania w różnych systemach certyfikacji i wdrażania wymogów LEED są nieprecyzyjne. Niepokoje te podziela między innymi grupa wiodących projektantów i architektów oraz innych osób związanych z ekologicznym sektorem budowlanym, która wystosowała specjalny list poparcia dla FSC, skierowany do USGBC.

W myśl nowych przepisów ekologiczny projekt budowlany otrzymuje zaledwie jeden punkt za korzystanie z certyfikowanego drewna. W celu otrzymania certyfikatu LEED wymaga się zdobycia czterdziestu takich punktów. Jak zauważają ironicznie przedstawiciele SFI, amerykańskiego systemu certyfikacji rywalizującego z FSC, taką samą ilość punktów jaką otrzymuje się za użycie certyfikowanego drewna można zdobyć dodając do infrastruktury stojak na rowery i prysznic. Mimo tego przedstawiciele SFI zasadniczo popierają nowe, mniej restrykcyjne wymogi i otwarcie LEED na alternatywne systemy certyfikacji. „Jedną z kluczowych przyczyn złagodzenia wymogów jest bez wątpienia duża dostępność na amerykańskim rynku drewna certyfikowanego w ramach SFI”, wyjaśnia Liza Murphy, były dyrektor FSC Global Development. „Obszar certyfikowany przez SFI jest w USA dwukrotnie większy, niż certyfikowany przez FSC. Większa ilość certyfikowanego drewna akceptowalnego w ramach standardu LEED zmniejszyłaby koszty i ułatwiła zdobycie dodatkowych punktów”, dodaje Murphy. Zdaniem tej ekspertki standardy LEED mogą wkrótce stać się głównym modelem dla ekologicznego budownictwa na całym świecie. Podejmowane obecnie decyzje będą więc miały ogromny wpływ na globalny rynek certyfikowanego drewna oraz poszczególne systemy certyfikacji.

Z perspektywy ekologicznej gospodarki leśnej przemysł budowlany stanowi niezwykle istotny czynnik prowadzący do rozwoju zrównoważonego leśnictwa. USA jest największym na świecie konsumentem drewna ogólnego przeznaczenia, zaś budowa domów mieszkalnych pochłania w tym kraju ponad 70% drewna miękkiego dostępnego na amerykańskim rynku. FSC-USA przewiduje, że do roku 2013 ekologiczne budownictwo obejmie w USA 25% komercyjnych i instytucjonalnych inicjatyw budowlanych oraz 20% inicjatyw związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Z drugiej strony rola, jaką odgrywa zrównoważona gospodarka leśna w ekologicznym budownictwie pozostaje niewielka. Choć drewno jest niewątpliwie materiałem bardziej przyjaznym dla środowiska niż stal czy beton, produkty drewniane stanowią jedynie niewielki ułamek materiałów wykorzystywanych w budownictwie. W potężnym przemyśle budowlanym znacznie ważniejsze okazują się kwestie takie jak np. wydajność energetyczna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA