/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

NIK: Lasy Państwowe zbyt pobłażliwe dla kupujących drewno

NIK

Autor: oprac. dja
Źródło: NIK
Data: 2010-04-01


Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę przeprowadzaną w RDLP w Olsztynie i ośmiu podległych jej nadleśnictwach. Wniosek? Lasy Państwowe to "dobry wujek" przemysłu drzewnego, chroni rynek przed nową konkurencją i nie nalicza należnych kar. NIK pozytywnie, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości, ocenił działania RDLP i nadleśnictw w zakresie prowadzenia sprzedaży drewna. Stwierdzone nieprawidłowości to przede wszystkim: preferowanie dotychczasowych nabywców poprzez branie pod uwagę "historii zakupów" oraz zbyt częste odstępowanie od naliczania kar umownych za nieodebrane przez kontrahentów drewno.

Fot. Drewno.pl

Lasy Państwowe przy wyborze nabywców drewna nie wykorzystywały mechanizmów wolnego rynku. Preferowani byli dotychczasowi kontrahenci, a pozostałym podmiotom ograniczano dostęp do towaru. To mogło zmniejszyć wpływy Lasów Państwowych ze sprzedaży drewna – napisała w komunikacie Najwyższa Izba Kontroli.

Kontrolę NIK obejmującą lata 2007-2009 (I półrocze) przeprowadzono w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz w ośmiu podległych jej nadleśnictwach. Najpoważniejsza z ujawnionych w tym okresie nieprawidłowości dotyczy reguł sprzedaży drewna, wprowadzonych od 2007 r. przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Sprzedaż drewna w danym roku opierać się miała przede wszystkim na rokowaniach w internetowym Portalu Leśno-Drzewnym. Taka zasada nie zapewniała jednak równego dostępu do zakupu drewna wszystkim przedsiębiorcom. W latach 2007-2009 jednym ze stałych kryteriów oceny ofert w Portalu była bowiem tzw. „historia kupiecka”, czyli udokumentowane wcześniejsze zakupy drewna w Lasach Państwowych. Kryterium takie ograniczało dostęp do zakupu podmiotom, które wcześniej nie były kontrahentami Lasów Państwowych. W ocenie NIK skutkowało to ograniczeniem i w konsekwencji zmniejszeniem konkurencyjności. Wprawdzie stworzono dla wszystkich podmiotów równoległą możliwość zakupu drewna w otwartym systemie aukcji internetowych „E-drewno”, jednak oferowana tam ilość towaru była znacznie mniejsza niż w Portalu Leśno-Drzewnym, a ceny jednostkowe wyższe.

Kontrolerzy NIK zwrócili również uwagę, że w latach 2007-2008 nadleśniczowie zbyt często odstępowali od naliczania kar umownych za nieodebrane przez kontrahentów drewno. W ten sposób Lasy Państwowe nie korzystały z prawnego sposobu na zdyscyplinowanie odbiorców i pozbawiały się dodatkowych przychodów. Ustalono też, że nie zawsze dokładano odpowiedniej staranności przy dochodzeniu zaległych należności za sprzedane drewno (głównie przed 2007r.).

Mimo tych nieprawidłowości działalność kontrolowanych instytucji w zakresie wywiązywania się z zadań związanych ze sprzedażą drewna NIK oceniła pozytywnie. Nadleśnictwa bowiem rzetelnie ustalały wielkości drewna przeznaczonego na rynek, a stosowane formy i procedury handlu tym towarem były zgodne z zarządzeniami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W umowach sprzedaży drewna, poza trzema przypadkami na 791 skontrolowanych, należycie zabezpieczono interesy Skarbu Państwa.

Do pobrania: pełna "Informacja o wynikach kontroli sprzedaży drewna z lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie" >>>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

to niech skontrolują

niech spróbują na śląsku tutaj wcale nie kupisz drzewa w lasach państwowych a o przetargach to tylko możecie pomyśleć 0 dostępu a to podobno nasz las państwowy może tak dobra kontrola by się przydała w RDLP w Katowicach

qaro2 [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-04-01 07:21:18

Zgłoś nadużycie

zakup drewna

Niech ktoś spróbuje w RDLP Zielona Góra a zwłaszcza Oddział Nowa Sól są podobne zasady sprzedaży drewna . Jako nowy przedsiębiorca nie całkiem związany z branżą drzewną złożyłem zapotrzebowanie na niewielką ilość w asortymencie na cały rok to pokazano mi moje miejsce w szeregu czyli O. Natomiast mogłem kupić drewno od pokątnego handlarza po wyższej cenie.

jan [21]Odpowiedz na ten komentarz2010-04-01 09:22:09

Zgłoś nadużycie

zakup drewna z LP , portal e-drewno.pl

szanowny przedmówco , jak chcesz kupić drewno , wpłać wadium i na portalu kupisz , ja pracowałem na swoją historię zakupu w LP parę lat. jeżeli LP dopuści do sprzedaży 100% drewna na portalu , to będzie to koniec małych polskich firm , wzrost bezrobocia , spadek dochodów państwa. duże koncerny z ogromnym kapitałem wykupią doraźnie , wszystko po wywindowanych cenach. jak mali upadną i rynek się przewietrzy , pozostali na rynku odbiorcy narzucą LP swoje warunki , proste i logiczne postepowanie. podatków nie bedzie bo firma córka zasili swoją firmę matkę i wyjdzie na zero. przecież można zaimportować wyroby z niemiec , belgi , holandi , litwy ,łotwy , tam potrzebne są miejsca pracy. niech dyrekcja LP spojrzy na wolny rynek niemiecki , francuski , austriacki , czy on jest tak naprawdę wolny , z każdej możliwej strony dopłaty i preferowanie tego co nasze. warto sie zastanowić przed podjęciem decyzji , potem to już tylko zostanie jak zwykle mądry polak po szkodzie.

Wojtek Opęchowski [36]Odpowiedz na ten komentarz2010-04-08 14:45:15

Zgłoś nadużycie

NIK

Nie ma chyba lepszego dowodu na to jak w Polsce się wszystko załatwia i jak to funkcjonuje. Najwyższa Izba Kontroli jest polityczna!!!!!!!!

Marcin [9]Odpowiedz na ten komentarz2010-04-09 14:39:55

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz