/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Globalny Raport Ogrodniczy 2010

Husqvarna

Autor:
Źródło: Husqvarna
Data: 2010-04-01


Husqvarna i Gardena, liderzy na rynku ogrodniczym, już po raz drugi prezentują globalny raport na temat ewolucji ogrodnictwa w XXI w. Został on stworzony wspólnie z międzynarodową firmą badawczą - Kairos Future. Raport przedstawia aktualne trendy w ogrodnictwie, ocenia wpływ nowoczesnych technologii i Web 2.0. na jego rozwój w przyszłych latach oraz pokazuje jak zmieniają się ludzkie nawyki związane z pielęgnacją ogrodu.

Fot. Drewno.pl

W trakcie prac nad raportem przeanalizowano ok. 1,4 mln opinii z ogrodniczych blogów internetowych, z 13 państw (Australia, Brazylia, Chiny, Dania, Francja, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, RPA, Szwecja, Wielka Brytania oraz USA)
 
Cyfrowi badacze
Ogrodnictwo jest obecnie bardzo popularnym tematem na całym świecie. Świadczy o tym nie tylko wzrost wydatków związanych z ogrodnictwem (w latach 2004-2008 średnie światowe wydatki wzrosły o 2,8% ), ale również coraz większa liczba blogów ogrodniczych i słów kluczowych, dotyczących pielęgnacji zieleni w wyszukiwarkach Google.

Przeprowadzone badania ukazują silny wpływ Web 2.0. na rozwój ogrodowych trendów. Ogromna wiedza i łatwy dostęp do informacji za pomocą kliknięcia myszki pozwala ogrodnikom (i wszystkim zainteresowanym osobom) na dzielenie się wiedzą oraz umiejętnościami poprzez wirtualne społeczności czy blogi. Internet pozwala poznać nowe techniki i technologie wykorzystywane w ogrodnictwie, znaleźć najlepszy produkt, jak również poznać opinie innych użytkowników.

O sile bloggingu świadczy jego liczba, np. w Chinach eksperci szacują liczbę blogerów na ponad 100 milionów. Można znaleźć blogi poświęcone każdemu aspektowi ogrodnictwa. Jednak ogrodnictwo on-line to nie tylko blogi. W ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby forów internetowych poświęconych ogrodnictwu, a także grup ogrodniczych, na których miłośnicy zieleni dzielą się opiniami i doświadczeniami. Co więcej, pasjonaci ogrodnictwa zamieszczają zdjęcia swoich ogrodów na serwisach, takich jak Flickr (serwis internetowy stworzony do gromadzenia i udostępniania zdjęć cyfrowych online), a filmy video na YouTube.

Również na serwisie społecznościowym - Facebook, tworzone są  grupy ogrodnicze, których liczbę szacuje się na ponad 500. Używając francuskiego i hiszpańskiego słowa „jardin” można znaleźć 225 grup, z liczbą członków wahającą się od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Największe grupy to: Wolałbym być ogrodnikiem (20 746 członków) i Organiczne ogrodnictwo (18 000 członków). Coraz bardziej popularne staje się również Partyzanckie ogrodnictwo (2 482 członków). Jest to forma aktywizmu społeczno – polityczno - ekologicznego, mająca formę spontanicznych działań związanych z zazielenianiem miasta. Również w Polsce znajduje on coraz większą liczbę zwolenników.

Ogrodnicze Dzieło sztuki
Jak podaje raport, w 2010 roku będzie rosło poczucie indywidualizmu w przydomowych ogrodach, wypierając „naśladownictwo”. Powoli zanika tendencja „dotrzymywania kroku sąsiadowi”. Obecnie uprawianie ogrodu jest sposobem na wyrażenie siebie, przy wykorzystaniu przestrzeni zewnętrznej. Nie dziwi zatem rosnąca popularność tego tematu wśród mediów elektronicznych, takich jak fora, blogi czy portale społecznościowe. Ten rodzaj komunikacji - Web 2.0 - pozwala wielu ogrodnikom-amatorom dzielić się swoją pasją z innymi entuzjastami ogrodów „obecnymi” w sieci. Dzięki temu zamiast naśladować  swych sąsiadów,  mogą stworzyć swój unikalny, wyjątkowy styl – osobiste dzieła sztuki.

Światowa fascynacja
Stereotypowe spojrzenie sugeruje, że ogrodnictwo jest to hobby popularne głównie wśród bogatych mieszkańców Zachodu. Jednak raport ukazuje, że jest ono globalną pasją. Wśród nowych potęg ekonomicznych, takich jak Chiny, Rosja czy Brazylia, zainteresowanie pielęgnacją przydomowej zieleni sięgnęło poza świat on - line. Co więcej, uprawianie własnego ogrodu staje się wyznacznikiem statusu społecznego - głównie w krajach o szybko rosnącej liczbie klasy średniej, jak RPA czy Polska.

Zmienia się również podejście do ogrodnictwa, które można scharakteryzować jako powrót do naturalności, dzikości natury oraz chęci wykorzystania jadalnych produktów ogrodu. Chodzi tu o zwrócenie uwagi na organiczny charakter ogrodu -  czyli taki, który daje plony. Możliwość korzystania z własnych warzyw oraz przypraw – popularnie określanych „kuchnią ogrodową” – jest najpopularniejszym trendem wśród ogrodniczych bloggerów na całym świecie. Jedną z głównych przyczyn rozwinięcia tej ogrodniczej mody, było przeznaczenie części trawinka przy Białym Domu, przez Michelle Obama, na organiczny, warzywny ogród.

„Poprzez nieprzerwane badanie trendów w ogrodnictwie i jednoczesną pracę nad rozwojem nowoczesnego sprzętu, dajemy domowym użytkownikom możliwość stworzenia ich indywidualnej wersji Edenu” – powiedział  Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

10 głównych trendów w ogrodnictwie
Raport ukazał nowe spojrzenie na ogrodnictwo, które pozwoliło ukształtować 10 ogólnoświatowych trendów- wizji jego przyszłości, skupiając się na wykorzystaniu przestrzeni pozadomowej i wpływie nowoczesnych technologii.

1. Kuchnia ogrodowa
Uprawa warzyw, owoców oraz ziół na własny użytek jest obecnie największym światowym trendem, zrzeszającym coraz większą liczbę osób. Główne przyczyny tej popularności to: oszczędność pieniędzy, czasu i co najważniejsze -zwiększenie świadomości skąd pochodzą produkty i w jaki sposób są uprawiane.

2. Organiczny Ogród
Sprzeciw wobec stosowania pestycydów i sztucznych nawozów w produkcji spożywczej to drugi silny trend w ogrodnictwie. Dlatego też, naturalne ogrodnictwo staje się coraz bardziej powszechne, dając konsumentom dostęp do zdrowych
i tanich warzyw oraz owoców. Podobnie jak Kuchnia Ogrodowa, ten trend również zyskuje coraz większą popularność - jako część praktycznego podejścia do ogrodnictwa. Podobną tendencję obserwowaliśmy w krajach zachodnich
na przełomie lat 40 tych i 50 tych XX wieku.

3. Ogród dobrego samopoczucia
Przez stresujący tryb życia, u zdecydowanej większości społeczeństwa, wzrasta potrzeba posiadania „bezpiecznego raju” we własnym domu. Coraz więcej właścicieli przydomowych ogrodów zmienia je w oazy spokoju – miejsca gdzie natura jest idealnie dostosowana do ich charakteru i potrzeb. W roku 2010 własny zieleniec stanie się miejscem odprężenia i relaksu po ciężkim dniu pracy. Ogród będzie miejscem regeneracji i co najważniejsze „połączenia” z naturą, wywierając kojący wpływ na nastrój właściciela.

4. Artystyczny ogród
Styl, rozumiany jako dbałość o wyjątkowy wygląd, zawsze pełnił ważną rolę w codziennym życiu każdego z nas. Do tej pory poczucie estetyki dotyczyło w największym stopniu ubrań, wystroju domu lub samochodu. Jednak w nadchodzącym roku na pierwszy plan wysunie się projektowanie charakteru własnego ogrodu. Chęć stworzenia pięknego zieleńca często wymaga pomocnej ręki eksperta. Stylizowanie przestrzeni zielonych pozwala ogrodnikom na wyrażenie ich osobowości, przemieniając zwykły, powszedni ogród w dzieło sztuki.

5. Ogród pełen dziczy
W przeciwieństwie do wystylizowanych, artystycznych ogrodów, istnieje także, coraz popularniejszy trend zorientowany na kreowanie naturalnej dzikości przyrody – tak jak ma to miejsce m.in. w krajach zachodnich. Zamiast uporządkowanej, dobrze zorganizowanej przestrzeni zielonej, część ogrodników pozwala naturze podążać swoim własnym kursem. W ten sposób podkreślają swoją niezależność wobec konwencjonalnego spojrzenia na ogród, a przy okazji mogą oszczędzić czas i pieniądze.

6. Społeczny ogród
Warto zwrócić uwagę na dynamicznie rosnącą tendencję polegającą
na metamorfozie ogrodu w strefę społeczną, będącą przedłużeniem zewnętrznej przestrzeni życiowej. Dowodem na to jest coraz większy wybór mebli ogrodowych, pozadomowych sprzętów do przygotowywania posiłków oraz wzrost wydatków na sprzęty do ogrzewania patio. Nasze ogrody stają się miejscami spotkań ze znajomymi, gdzie oprócz rozrywki można przygotować takie imprezy jak wesela, urodziny lub jubileusze.

7. Miejski Ogród
Łatwo błędnie założyć, że miejskie, betonowe przestrzenie nie sprzyjają uprawie roślin, ale w roku 2010 spodziewana jest potężna eksplozja miejskiego ogrodnictwa. Nawet jeżeli tereny w miastach są silnie zurbanizowane, nie powstrzymuje to młodych ogrodników przed podejmowaniem działań, mających pomóc „przeżyć” roślinom w mieście. Ogrodnictwo staje się  formą aktywizmu społecznego. Światowy fenomen Partyzanckiego Ogrodnictwa w przestrzeni publicznej, jest dowodem, że brak zieleni w centrach miast nie jest wystarczającym powodem, aby powstrzymać jej rozwój.

8. Zaprojektowany ogród
Jest to trend zupełnie przeciwny, do trendu – Dzikość natury. Radość pochodząca z ciężkiej pracy i wysiłku w ogrodzie, która przynosi zamierzone efekty, nigdy nie straci na popularności. Wielu ogrodników uważa, że piękny ogród to taki, w którym wszystko jest zaplanowane i pod stałą kontrolą.

9. Ogród w doniczce
Zauważyć można wzrost popularności kompaktowych zieleńców na całym świecie, ponieważ nie każdy posiada obszerną przestrzeń, przeznaczoną do prowadzenia ogrodu. W 2010 roku będziemy świadkami wzrostu tej nowej fali ogrodnictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o uprawę warzyw w donicach i pojemnikach. Jest to także poniekąd konsekwencją kryzysu ekonomicznego – ludzie uprawiają warzywa na własny użytek.

10. Ogród w szklarni
Dla ogrodników – bloggerów szklarnia jest czymś o wiele ważniejszym niż tylko miejscem do uprawy roślin. Jest ona zwieńczeniem pewnego rytuału - przejścia od roli zwykłego do profesjonalnego ogrodnika. Posiadanie własnej oranżerii jest wyrazem wysokiego statusu wśród społeczności blogosfery. Każdy pasjonat ogrodnictwa, chce posiadać własną szklarnię.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA