/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Koniec strajku fińskich dokerów

PAP

Autor: dja
Źródło: PAP
Data: 2010-03-23


Pracownicy fińskich portów i pracodawcy uzgodnili w piątek nową umowę płacową, która pozwoli zakończyć dwutygodniowy strajk, który sparaliżował porty.

Porty handlowe w Finlandii były sparaliżowane od 4 marca. Strajk ok. 3 tysięcy dokerów doprowadził do wymuszonych przestojów w wielu firmach. Ogromne problemy miały uzależnione od importowanego drogą morską surowca drzewnego fabryki sektora drzewno-papierniczego. W wyniku braku drewna ok. 4 tysięcy osób pozostawało bez pracy.

Strajk dokerów w Finlandii, kosztował tamtejszy przemysł ok. 1,5 mld euro. "Zamknięcie portów oznacza dzienną stratę 160 milionów euro z eksportu i 120 milionów euro z importu" - Według wyliczeń fińska konfederacja pracodawców EK, powołującej się na statystyki z 2008 roku, zamknięcie portów oznaczało dzienną stratę 160 milionów euro z eksportu i 120 milionów euro z importu  Konfederacja dodaje, że około 80% fińskiego eksportu realizowana jest drogą morską.

Przed dokerami strajkowali pracownicy sektora transportu drogowego. Protest drogowców, kierowców autobusów, śmieciarzy a nawet firm zaopatrujących lotniska w paliwo sparaliżował transport w całym kraju.

Finlandia jest jednym z najbardziej dotkniętych przez kryzys państw strefy euro. Jej PKB skurczyło się w ubiegłym roku najbardziej od 1918r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz