/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

II Konkurs Umiejętności Leśnych

Lasy Państwowe

Autor: Rafał Sienkiewicz
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-03-17


Dwudniowe zmagania adeptów leśnictwa zorganizował Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie. W zawodach 10 i 11 marca uczestniczyło 24 uczniów techników leśnych z Rucianego-Nidy i Białowieży.

Młodzi zawodnicy wykazali, że potrafią łączyć precyzję, szybkość i bezpieczeństwo pracyMłodzi zawodnicy wykazali, że potrafią łączyć precyzję, szybkość i bezpieczeństwo pracyFot. Nadleśnictwo Maskulińskie

W tym roku konkurs został objęty patronatem dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ryszarda Ziemblickiego, starosty powiatu piskiego Andrzeja Nowickiego oraz firmy Husqvarna.

Wśród 24 zawodników znalazła się po raz pierwszy uczennica – Magda Gleba z Białowieży. Najlepszym pilarzem w klasyfikacji indywidualnej okazał się Bartosz Michalak z Białowieży. W klasyfikacji drużynowej dominowały drużyny z Rucianego-Nidy.

W pierwszym dniu zawodów, na profesjonalnie przygotowanych stanowiskach, uczniowie stanęli w szranki jako pilarze i wykazali się szeregiem umiejętności technicznych. Konkurencje były rozgrywane w 5 kategoriach, a oceniała je komisja sędziowska, złożona z przedstawicieli nadleśnictw tworzących LKP „Lasy Mazurskie”, zgodnie z regulaminem stosowanym na zawodach drwali.

Drugi dzień zmagań rozpoczął się testem wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Następnie na przygotowanych stanowiskach terenowych w lesie uczniowie szacowali powierzchnię, wysokość drzewa oraz miąższość drzewa stojącego i leżącego. Musieli to wykonać bez narzędzi pomiarowych.

Kolejne zadania polegały na rozpoznawaniu próbek drewna, gatunków drzew po pędach, zwierząt leśnych, szkodliwych grzybów i owadów. Ostatnią konkurencją było zadanie-niespodzianka i polegało na przecięciu siekierą szyszki modrzewiowej. Jako dodatkową atrakcję dla wszystkich zawodników i kibiców organizatorzy przygotowali grochówkę w kuchni polowej.

Współorganizatorami zawodów były: nadleśnictwa: Maskulińskie, Pisz, Spychowo, Strzałowo, Mrągowo (LKP „Lasy Mazurskie”), Rada Rodziców, ZUL „ZATBOR” oraz francuska firma Robin Pépinières.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz